Kako srpski lekari otkrivaju koronu? PCR test na dva gena je standard, na tri gena "manje greši"

Već pet meseci slušamo o tome kako je osnovni pokazatelj da li neko ima koronavirus PCR test, ali - kako on zapravo "radi" i koliko je pouzdan.

Zdravlje

Izvor: Slaðana Vasiæ

Petak, 07.08.2020.

13:42

Kako srpski lekari otkrivaju koronu? PCR test na dva gena je standard, na tri gena
Foto: depositphotos/DmitryPoch

Velika većina ne zna ni da se kod nas rade dve vrste testova, odnosno oni koji ciljaju dva, kao i oni koji ciljaju tri gena. Ovaj drugi je, pretpostavljate, precizniji. Nepoznato je to koliko ih plaćamo, pogotovo što su oni za sve građane koji imaju zdravstvene tegobe besplatni, a uvozimo ih iz više zemalja.

"Testovi koje uvozimo iz Kine ciljaju dva gena, dok južnokorejski, koji su precizniji, ciljaju tri gena i specifičniji su za određeni virus, u ovom slučaju za kovid 19. To znači da će takav test manje da pogreši. Mi smo zadovoljni i kineskim i južnokorejskim testovima", otkriva za B92.net mikrobiolog dr Ana Lončar koja radi u Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju koji od 6. aprila ove godine radi PCR testiranje na koronu.

Komercijalni testovi uvek nude određivanje dva gena i to je preporuka i Svetske zdravstvene organizacije. I to, kako navodi dr med. biohemije Milka Popović, najpre testiranje gena E nakon čega sledi potvrdni test gena RdRp koji se mogu koristi za skrining prvog reda slučajeva kovid 19. Određivanje samo jednog nije dovoljno za dijagnostiku, može biti eventualno za neki skrining ili studiju, ali kada je reč o dijagnostici uvek se određuju dva gena minimum.

"Preporučljivo je koristiti najmanje dve molekularne mete kako bi se izbegla situacija potencijalnog genetičkog odstupanja SARS-CoV-2 i unakrsne reakcije sa drugim endemskim koronavirusima. Neki testovi određuju gene proteina nukleokapsida N1 i N2, a neki na primer protein omotača E i još neki gen koji je tipičan za ovaj virus. Treći gen koji se najčešće određuje je humani gen i uvek je u sklopu testa kao kontrola", objašnjava dr Popović koja je konsultant u Beo-lab laboratoriji u kojoj čekaju na odluku Vlade RS da se uključe u testiranje na kovid-19. Kako kažu naše sagovornice, vreme koje je potrebno da bi se test obavio je između 12-24 sata. Nema velike razlike u vremenu određivanja. Ponekad se na rezultat testa duže čeka, zavisno od opterećenja u laboratoriji kao i od toga da li test treba da se ponovi.

Trenutno na svetskom tržištu ima dosta proizvođača PCR testova i geni koji se testiraju se razlikuju od proizvođača do proizvođača. Verujemo i da se cene razlikuju u zavisnosti od toga koji se geni koriste, kao i od toga ko proizvodi testove.

Tačna cena testova koje Srbija uvozi i dalje je nepoznata. U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, koji je zadužen za nabavku istih, nismo dobili informaciju o njihovoj ceni.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

35 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

16 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: