Kako izbeći kamen u bubregu?

Kamen u bubregu ili u bešici prate nesnosni bolovi i muke dok se ne izbaci iz organizma. Postoje, međutim, načini uz pomoć kojih je moguće povećati šansu da se taj problem izbegne.

Izvor: B92

Nedelja, 11.08.2019.

15:05

Kako izbeći kamen u bubregu?
Foto:depositphotos/AndrewLozovyi

Razlog nastajanja kamena je prezasićenost urina sastojcima koji imaju svojstvo kristalizacije. Oni se izlučuju kao prirodan rezultat filtriranja krvi, što je jedna od uloga bubrega. Kada dođe do prezasićenja mokraće nepoželjnim supstancama, dolazi do stvaranja sitnih kristalčića koji se na kraju spoje i formiraju kamen u bubregu ili bešici.

Jedna od 20 osoba ima ovaj problem, koji se najčešće javlja u letnjim mesecima, a razlog zbog koga se pojavljuje su prehrambene navike. Leti postoji veća potreba za tečnošću, koja se često ignoriše zbog limitiranog pristupa toaletima. Zbog toga se pije manje vode, a to stvara najveći problem.

Važno je i kakvu hranu jedemo. Ukoliko je veći unos hrane životinjskog porekla, namirnica bogatih šećerima, natrijumom ili fruktozom, to znatno povećava mogućnost pojave kamena u bubregu. Hipervitaminoza vitamina D takođe može izazvati ovo zdravstveno stanje.

I stres množe dosta da doprinese pojavi kamena. Pet do dvanaest sati nakon stresa dolazi do povećanog izlučivanja kalcijuma, a 20 do 30 sati do povećanog izlučivanja oksalata. Što može dovesti do pojave kamena u bubrezima ili bešici.

Iako se veruje da muškarci češće imaju problema sa ovim, i žene često muči isti problem. Najčešće se javlja u između 30. i 50. godine života.

Teško je ne primetiti simptome kamena u mokraćnim kanalima, bubrezima ili bešici. Bol je uglavnom veoma oštar, iznenadan i spada u jedan od najjačih bolova poznatih u medicini.
Foto:depositphotos/Wavebreakmedia
Bol obuhvata donji deo leđa, zatim se širi prema bešici ili prema testisima (kod muškaraca). Bol se prenosi iznenada, pojačava se, a onda postaje gotovo nepodnošljiv narednih nekoliko sati.

Nakon toga popušta, ali snažno utiče na kvalitet života i radnu sposobnost, jer tokom tih nekoliko sati osoba ne može da obavlja gotovo ništa. Takođe mogu biti prisutni i drugi simptomi kao što su mučnina, povraćanje, nagon na češće mokrenje, koje pritom može da bude jako bolno i na kraju može da dođe do pojave krvi u mokraći.

Kada se pojavi bilo kakav bol u predelu leđa i prednjem delu tela ne sme se odlagati odlazak kod lekara. Jer ukoliko nije u pitanju problem sa bubrezima, može biti posledica mnogih drugih opasnih bolesti.

Kamen se može razbiti pomoću lekova i tečnosti, a samo u najtežim slučajevima je potrebna operacija.

Da ne bi došlo do ovog nimalo naivnog zdravstvenog problema, važno je voditi računa o svom organizmu. Pre svega treba unositi što manje soli, oksalata, životinjskih proteina. Dnevni unos vode trebalo bi da bude oko tri litra, a u toplijim danima i više.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

40 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

14 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: