Stručnjaci ocenjuju ekran

Izgleda da je Apple svojim najnovijim modelom iPhonea zainteresovao ne samo ljubitelje pametnih telefona već i fizičare, astronome i neurologe koji su ukrstili koplja povodom izrečene tvrdnje o visokoj rezoluciji njegovog ekrana nazvanog Mrežnjača (Retina Display).

Izvor: Mikro

Izvor: B92

Utorak, 15.06.2010.

10:45

Default images

Dok je predstavljao telefon Stiv Džobs je da bi objasnio impresivnu rezoluciju njegovog ekrana od 326 piksela po inču rekao: „Izgleda da se negde u blizini 300 piksela po inču nalazi magičan broj koji predstavlja granicu iza koje ljudska mrežnjača ne može da razluči piksele kad se gledaju sa rastojanja od 25 ili 30 cm. Oni su, kad se pređe taj prag od 300 piksela po inču, toliko blizu jedni drugima da stvari odjednom počinju da izgledaju kao kontinualne krive… Tekst izgleda kao onaj kakav vidite u dobro štampanoj knjizi. Nije ni nalik ničem što ste ranije mogli da vidite na elektronskom ekranu. Sa 326 piksela po inču mi smo debelo premašili tu granicu od 300 piksela.“

Izveštači časopisa MacWorld koji su prisustvovali predstavljanju iPhonea 4, Džejson Snel i Den Moren, dobili su priliku da ga isprobaju. U svom prikazu su napisali da nisu mogli da uoče nikakve pojedinačne piksele u tekstu prikazanom na ekranu, upravo kako je Apple i tvrdio. „Na ovom ekranu tekst zaista izgleda kao u knjizi ili časopisu, bez ikakvih detalja kakve bismo očekivali od LCD ekrana… Fotografije i video su apsolutno spektakularni na ovom telefonu. Stvarno izgledaju kao da gledate u samoosvetljenu štampanu fotografiju, a ne kompjutersku sliku.“

Sličnu ocenu izrekao je i saradnik Macworlda i uvaženi kolumnista Džon Gruber: „Rezolucija ekrana Mrežnjača je impresivna kao što Apple i tvrdi. Tekst izgleda kao visokokvalitetna štampa.“

Može li se verovati sopstvenim očima? Neki smatraju da ne može. Komentator časopisa Wired, Brajan Čen, koji je takođe uživo pratio prezentaciju telefona i potom ga isprobao, napisao je članak s naslovom “Tvrdnje o kvalitetu ekrana Mrežnjača su lažni marketing”. U uvodnoj rečenici Čen kaže: „Možda iPhone 4 ima najbolji mobilni ekran viđen do sada, ali njegova rezolucija ne prevazilazi ljudsku mrežnjaču kako to tvrdi Stiv Džobs.“

Zaključak ovog autora da Stiv Džobs ne govori istinu zasnovan je na navodima samo jednog izvora, fizičara koji se zove Rejmond Soneira i predsednik je kompanije DisplayMate Technologies. Čen kaže da mu je Soneira, koji je proučavao ekrane 20 godina, rekao: „Ekran kakav ima iPhone 4 je veoma blizu tome da bude savršen, ali Stiv je malo preterao.“

Soneira zamera Džobsu pre svega zato što je kao meru rezolucije oka koristio piksele, jer oči koriste takozvanu ugaonu rezoluciju, za razliku od ravnih ekrana koji koriste linearnu. Kad se pozabavio brojevima Soneira je zaključio da bi pravi ekran kvaliteta mrežnjače morao da ima rezoluciju od 477 piksela po inču da bi izgledao savršeno sa rastojanja od 30 cm.

U izjavi za PC World Soneira je rekao da bi iPhone 4 morao da se drži na udaljenosti od najmanje 45 cm da bi dostigao kvalitet mrežnjače. Pored toga, dodao je i da je iPhoneu „zapravo potrebna rezolucija koja je znatno veća od rezolucije mrežnjače da bi dao sliku koja mrežnjači izgleda savršeno.“

Međutim, baš kao što internet omogućava novinama da direktore kompanija nazivaju lažovima na osnovu mišljenja jednog fizičara, on isto tako omogućava da i drugi stručnjaci u oblasti optike kažu šta misle o zaključcima jednog fizičara.

Prvi se oglasio Fil Plejt, autor popularne lokacije Bad Astronomy i naučnik koji zna ponešto o optici i rezolucijama, budući da je ranije radio na kalibrisanju kamere koju koristi svemirski teleskop Habl. Plejt je analizirao kompletnu argumentaciju koju je izneo Soniera i objasnio šta ljudi misle kad govore o rezoluciji.

Njegova ocena je da je Soneira u pravu ukoliko se radi o čoveku sa savršenim vidom, ali prosečna osoba (a to znači većina ljudi) neće moći da razluči piksele na ekranu sa rastojanja od 30 cm. Plejt je zato zaključio da su i Džobs i Soneira govorili ispravno, a da je Wired preterao, jer je celu priču naduvao preko mere i dao joj naslov koji obmanjuje čitaoce. „Džobs nije lagao kad je reklamirao mogućnosti iPhonea“, zaključio je Plejt.

Nezavisnu ocenu dao je i Vilijam Bodo, naučnik iz Montreala koji se bavi vidom i osnivač je kompanije KyberVision. Svoj stav po ovom pitanju objavio je u razgovoru sa kanadskim kolegom Džimom Dalrimplom objavljenom na lokaciji The Loop.

„Po mom mišljenju, ono što Apple tvrdi nije samo reklama; reč je o tačnom stavu zasnovanom na vidu prosečnog čoveka.“ Kao i Plejt, Bodo ukazuje na to da je minimalno rastojanje na kojem oko gledaoca sa prosečnim vidom može da razluči dve tačke jedan lučni minut, odnosno šezdeseti deo stepena.

Pošto niko ne voli da ga kritikuju na internetu, ni Soneira nije izuzetak. Posle kritike upućene Džobsu koju su objavili Wired i PC World poslao je PC Worldu dodatni komentar: „Pojavili su se neki komentari da moja analiza važi za savršen vid. Džobsova tvrdnja se odnosila na mrežnjaču, a ne na oko s lošim sočivom. Ukoliko dozvolite da u specifikacije uđe loš vid onda svaki ekran postaje Mrežnjača …. Kad se u prodaji i marketingu dozvole naduvavanja i preterivanja započinje efekat snežne lavine koji vodi ka zloupotrebi specifikacija i do 1000%, što sam dokumentovao kod brojnih drugih ekrana.“

Kakav bi onda mogao da bude konačni zaključak? Izgleda da tvrdnja koju je izrekao Wired nije tačna za većinu korisnika novog telefona, ali jeste za oštrooke pojedince. Čak je i Soneira, priznao da je ekran Mrežnjača zavidno dostignuće: „To je zaista dobar ekran“, izjavio je PC Worldu, „verovatno najbolji ekran za mobilni uređaj koji se trenutno proizvodi, i jedva čekam da ga ispitam.“

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: