Vaterpolo

Ponedeljak, 15.07.2019.

01:15

Preokreti, isključenja, triler završnica – Srbija "B" remizirala sa Crnom Gorom

Vaterpolisti Srbije remizirali su sa Crnom Gorom 10:10, na startu 19. Svetskog prvenstva u Kvangdžuu.

Izvor: A. Kovačević

Autor:A. Kovačević

Preokreti, isključenja, triler završnica – Srbija

Rezervni tim Srbije sjajno je otvorio meč i stekao tri gola razlike (6:3), međutim "delfini" padaju u trećem kvartalu što iskusniji Crnogorci koriste i preokreću na 10:8 sredinom poslednjeg perioda.

Međutim, predvođeni izabranici Dejana Savića sjajno reaguju u završnici i golom Strahinje Rašovića 12 sekundi pre kraja uspevaju da izjednače.

Rašović je predvodio Srbiju sa 4 gola, tri je postigao Dušan Mandić, a odličan je na golu bio Strajo Rističević sa osam odbrana. Po dva gola za CG postigli su Brguljan, Radović, Janović i Đurđić.

Iako Srbija nije pobedila, iako je ispustila dvostruku prednost iz drugog perioda meča, ovaj rezultat sigurno može da zadovolji s obzirom da je Savić u Južnu Koreju odveo podmlađen sastav bez kapitena Filipa Filipovića, braće Gojka i Duška Pijetlovića, Stefana i Branislava Mitrovića, Andrije Prlainovića i Milana Aleksića.

Očigledno silno motivisani da se dokažu, "delfini" su sjajno otvorili meč i dalekometnom paljbom preko Rašovića, Ćuka i Mandića poveli 4:1. Crnogorci se bude krajem prvog perioda, kada odgovaraju istom merom i sjajnim golovima Radovića i Janovića, koji je lobovao našeg golmana, smanjuju na gol zaostatka.

Srbija nastavlja u istom ritmu u drugom kvartalu, snažna odbrana je demoralisala crnogorski napad, dok su Dedović i Mandić poentirali za 6:3. Međutim, "delfini" opet padaju u završnici kvartala što ponovo kažnjavaju Radović i Ivović za 6:5 na poluvremenu.

"Ajkule" su ušle spremnije u drugo poluvreme, pa uprkos golovima Rašovića i Ranđelovića za 8:6 uspostavljaju potpuno kontrolu u bazenu.

Neutrališu napad Srbije, dok s druge strane strpljivim akcijama "razbijaju" našu odbranu i serijom 4:0 preokreću na 10:8 u trećem minutu poslednjeg perioda.

Usledio je ključni napad na meču, imali su Crnogorci napad sa igračem više za +3, ali sjajni Rističević brani šut Radovića i daje krila saigračima. Posle još jedne odlične defanzive "delfini" konačno prekidaju golgeterski post, nasamarili su rivala tako što je Dušan Mandić ostao pred golom Crne Gore pa lako ralizuje kontru za 10:9.

U narednom napadu Lazić propušta zicer za izjednačenje, ali se Srbija opet sjajno brani i 32 sekunde pre kraja dobija napad sa igračem više. Dugo je trajala akcija, nije bilo prilike za šut, kada još jedan Crnogorac pravi faul i napušta bezen.

Ovaj put "delfini" brzo reaguju i preko Rašovića poravnavaju na 10:10, a zatim uspevaju da se sa igračem manje odbrane od napada Crne Gore u poslednjih 12 sekundi i izbore remi.

Ovo je bio 26. duel dve selekcije i drugi remi, pa Srbija i dalje vodi 17:7. U Grupi A su još selekcije Grčke i domaćina Južne Koreje. Srbija u sredu igra sa Korejom (13.30), a u petak sa Grčkom (9.30).

Prvoplasirani tim ide direktno u četvrtfinale, a drugi i treći u osminu finala gde se naša grupa se ukršta sa Grupom B, u kojoj su Hrvatska, SAD, Australija i Kazahstan.

Svetsko prvenstvo se igra po novim pravilima, između ostalog biće dozvoljena analiza sporne situacije na video snimku, ali je utisak da toga u praksi neće biti mnogo.

Srbija je pet puta bila šampion sveta, uključujući i Jugoslaviju čiji je pravni naslednik, poslednji put u Kazanju 2015. Pre dve godine je bila bronzana u Budimpešti.

IV četvrtina – 2:1

8' Crnogorci su imali poslednji napad, ali nisu iskoristili isključenje "delfina" u samoj završnici pa je ostalo 10:10.

8' 10:10 Isključen je još jedan Crnogorac na 12 sekundi pre kraja, a to naš tim brzo koristi preko Strahinje Rašovića koji poravnava rezultat.

8'
Isključen je jedan Crnogorac 32 sekunde pre kraja meča. Savić je tražio tajm-aut.

7'
Lazović brani zicer i sprečava izjednačenje, veliki promašaj Lazića sa dva metra.

6'
9:10 Srbija se potpuno vratila u meč, posle odlične odbrane "delfini" su nasamarili Crnogorce, Dušan Mandić je ostao u "ofsajdu" i smanjio zaostatak.

4'
Novo isključenje za Srbiju, ali Rističević brani šut Radovića i ostavlja "delfine" u igri.

3' 8:10 Crna Gora opet koristi isključenje, posle još jednog strpljivog napada prvi put stiže do dva gola prednosti, pogotkom Dragana Draškovića.

1'
Srbija ne koristi napad sa igračem više, stativa je spasla Crnu Goru.

1' Crnogorci dobijaju i treći uzastopni "sprint" na otvaranju kvartala.

III četvrtina – 2:4

8' 8:9 Velika greška naših vaterpolista, Crnogorci koriste poklon i novim golom Bogdana Đurđića preokreću rezultat.

7' 8:8 Strpljivo su gradili Crnogorci akciju sa igračem više i na kraju prostor za šut pronalazi Mlađan Janović koji iskosa sa leve strane lukavim udarcem loptu "zavlači" pod prečku

5'
8:7 Kontranapad Crne Gore, Bogdan Đurđić rutinski poentira i održava svoj tim u igri.

5' 8:6 Fantastično se snašao Sava Ranđelović, našao se u "sendviču" ispred gola Crne Gore, a onda je lobovao Lazovića

4' Mandić pogađa stativu, nakon čega se Srbija brani sa dva igrača manje u polju

3'
7:6 Uzvraćaju Crnogorci istom merom, drugi gol Draška Brguljana.

2' 7:5 Nastavlja se "kakonada" Srbije, treći gol Strahinje Rašovića na meču.

1' Crna Gora opet ima prvi napad u četvrtini

II četvrtina – 2:2

7' 6:5 Iznenada je šutirao Mlađan Ivović, odskočila je lopta od vodu i završila u golu Srbije.

5'
6:4 Brza realizacija Crnogoraca sa igračem više, novi gol Đura Radovića.

4'
6:3 Isključenje za Crnogorce, a onda novi projektil Dušana Mandića pored Ivovića i nemoćnog golmana Lazovića.

2'
5:3 Srbija koristi napad sa igračem više, Nikola Dedović trese mrežu Crne Gore.

1' Prvi napad u drugoj deonici ima Crna Gora.

I četvrtina – 4:3

8' 4:3 Prelep gol Mlađana Janovića, lobovao je Rističevića sa distance i vratio CG u igru

8' Snažan šut Ivovića, sjajna odbrana Dobožanova

6' 4:2 Ima i Crna Gora svoje "tobždije", sjajan šut Đura Radovića.

5' 4:1 Nova sjajna reakcija Strahinje Rašovića sa levog krila u napadu sa igračem više za veliku prednost.

5' Srbija se odbranila sa dva igrača manje u bazenu.

4' 3:1 Novi projektil Srba sa distance, ovaj put pogađa Dušan Mandić.

4' 2:1 Crna Gora smanjuje iz napada sa igračem više, pogodak Draška Brguljana.

3' 2:0 Projektil Miloša Ćuka za dva gola prednosti.

2' 1:0 Ćuk do Strahinje Rašovića na levu stranu, dijagonala za vođstvo Srbije.

1' Prvi napad za Srbiju.