Zvezda nadigrala Unikahu za povratak samopouzdanja

Košarkaši Crvene zvezde savladali su Unikahu 80:76 u meču bitnom za samopouzdanje ekipe uoči završnice sezone.

Izvor: A. Kovaèeviæ

Petak, 02.03.2018.

18:15

Crveno-beli su odigrali jedan od boljih mečeva u poslednjih mesec dana, a duel su prelomili tokom trećeg perioda pre svega odličnoj odbrani.

Zvezda se desetom pobedom u sezoni izjednačila sa timom iz Malage na deobi desete pozicije, ali dva tima imaju minimalne šanse da se plasiraju u plej-of.

Tim Dušana Alimpijevića je odigrao izuzetno zrelo ovog petka, posebno u završnici gde nije dozvolio rivalu da preuzme kontrolu čak ni u trenucima kada je bio na samo koš zaostatka.

Crveno-beli su diktirali ritam meča u prvom poluvremena zahvaljujući pre svega šutu za tri poena, ali su bili inferiorni u skoku, te često pravili faulove, pa je Unikaha bila u egalu sve vreme (40:37).

Usledila je ključna treća četvrtina, ekspresnom serijom koševa Ročestija, Davidovca i Bjelice brzo Zvezda brzo stiže do dvocifrene razlike (49:39), koju uz povremene oscilacije uspeva da odbrani odličnom odbranom, ali i zahvaljujući raspoloženju Bjelice (osam poena u periodu) za 62:52.
Nervoza na startu poslednjeg kvartala je zamalo koštala Zvezdu pobede, Alimpijevićevi momci su bili više od tri minuta bez poena, prečesto su pravili faulove, gosti su se ispromašivali sa penala ali su uspeli da se primaknu na samo tri poena zaostatka (63:60), na pet minuta do kraja.

Usledilo je nekoliko minuta praktično bez rešenja dve odbrane, sedam uzastopnih koševa dva tima, Bjelica i Lazić pogađaju bitne troke pa Zvezda iz egala podiže razliku na +6, ali Unikaha smanjuje na samo koš zaostatka pred poslednjih 26 sekundi.

Međutim, u penal završnici crveno-beli nisu podbacili, Ročesti i Davidovac koriste penale i rešavaju meč (80:76).

Crveno-bele je predvodio Ročesti sa 21 poenom uz četiri asistencija, a pratili su ga Bjelica sa 13, Feldin sa 11 i kapiten Lazić sa deset.

Najefikasniji u timu Unikahe na kraju je bio Adam Vačinski sa 13 poena, dok su po 12 dodali Džef Bruks i Dragan Milosavljević koji je imao i pet skokova.

Srpski igrač je bio najbolji pojedinac tima kada je bio na parketu, ali je dobio suviše malih 19 minuta. Bilo je osetno koliko Andalužanima nedostaje Nemanja Nedović.

IV četvrtina 18:24

10' Davidovac pogađa oba slobodna i Zvezda pobeđuje 80:76.

10' Sudije pregledaju snimak posle koša, ali vreme postavljaju na 1,9 do kraja uprkos tome što je posle pogotka Davidovac fauliran.

10' Crveno-beli "puštaju" Vačinskog polako do koša, on polaže, ali na samo dve sekunde pre kraja – 78:76

10' Bruks faulira Ročestija na 8,2 sekundi pre kraja. Naturalizovani Crnogorac pogađa oba slobodna bacanja – 78:74

10' Ročesti ne pogađa u narednom napadu na 26 sekundi pre kraja, a potom popušta odbrana Zvezde i Bruks pogađa za samo koš zaostatka – 76:74

10' Posle tajm-auta Plaze, Mekalum se provlači kroz reket i polaže – 76:72

10' Usledio je još važniji napad Zvezde, dugo su crveno-beli tražili rupu u napadu Unikahe, a pronalaze je preko visokih igrača. Antić proigrava Bjelicu koji polaže za možda i koš odluke – 76:70

9' Bitan napad za Unikahu, neočekivano šutira Salin, ne pogađa, a Vačinski pravi faul u napadu.

9' Seriju od sedam uzastopnih koševa dva tima prekida Lazić, Unikaha dobija napad na 81 sekund pre kraja.
9' Nema rezultata odbrana već nekoliko minuta, uprkos solidnom pritisku crveno-belih, Bruks lepo polaže – 74:70

8' Ali crveno-beli su se oslobodili pritiska, mnogo lakše dolaze do prostora u napadu, a novi koš postiže Davidovac – 74:68

8' Vačinski je trenutno najraspoloženiji u timu Unikahe, održava goste u životu – 72:68

8' Razigrali su se crveno-beli, posebno je motivisan kapiten Lazić koji pogađa bitnu trojku za ovacije sa tribina – 72:66

7' Slaba komunikacija u odbrani Zvezde, to kažnjava Mekalum, pa Španci i dalje prete – 69:66

7' Odličan napad Ročestija i Zvezda održava odstojanje – 69:64

7' Unikaha ne deluje preterano opasno, ali pentira, Vačinski opet pogađa – 67:64

6' Oku izvlači Zvezdu iz kanala, nekontrolisanom reakcijom u odbrani dobija nesportsku, Lazić pogađa oba slobodna, ali Bjelica ne pogađa horog preko Suaresa – 67:62
5' Feldin ne uspeva da probije odbranu Unikahe, dok s druge strane Mekalum pronalazi rupu i potpuno vraća Špance u meč – 65:62

4' Međutim, kratko je trajala radost crveno-belih, Vačinski uzvraća istom merom – 65:60

4' Možda i ključan koš utakmice. Posle četiri minuta agonije konačno jedan tečan napad Zvezde i ogromna trojka Bjelice – 65:57

3' Izgradili su saigrači dobru poziciju u reketu Lesoru, ali ga Oku blokira, a Janković pravi novi bespotreban faul. Ni Suares se nije proslavio, ali Unikaha poen po poen i uspeva da prepolovi deficit – 62:57

3' Zvezda je dva i po minuta bez ikakve igre, a nastavlja sa faulovima. Već četvrti pravi Ročesti, ali ostaje na parketu. Srećom po crveno-bele, Mekalum promašuje oba penala.

3' Još jedna greška igrača Zvezde u nizu, Janković gubi loptu, Enis faulira Dijesa koji pogađa samo jedno slobodno – 62:56

2' Crveno-beli nastavljaju sa faulovima, izašli su iz bonusa za samo dva minuta, a Vačinski smanjuje zaostatak Unikahe – 62:55

1' Serija faulova i grešaka igrača Zvezde, slab start poslednjeg kvartala, ali gosti promašuju dva uzastopna šuta i igre dok poene konačno sa penala nije doneo novi igrač u timu Oku – 62:53

III četvrtina 22:15

10' Bruk s druge strane faulira Bjelicu koji je polovičan, Suares ne uspeva da trojkom opet primakne Unikahu, da bi u poslednjim sekundima Enis promašio trojku, uhvatio loptu pa položio za +10 Zvezde uoči poslednjeg perioda – 62:52

9' Milosavljević je jedini raspoložen za nadigravanje u timu Unikahe, postiže nove poene sa penala – 59:52

9' Milosavljević ne uspeva iz dva uzastopna pokušaja u narednom napadu, potom ni Suares nakon još jednog ofanzivnog skoka Španaca, a to kažnjava novim poenima sjajni Bjelica – 59:50

8' Ipak, crveno-beli opet kroz reket odbijaju nalet rivala, Antić je otvorio prostor za Feldina koji pogađa trojku – 57:50

8' To nije vratilo samopouzdanje crveno-belima u napadu, novi promašaji domaćeg tima, dok s druge strane nakon koša Suaresa sa penala, Milosavljević poentira – 54:50

7' Dobrić ne uspeva da odbije napad Španaca trojkom, ali Bjelica beleži ofanzivni skok i postiže važan koš uz dodatno slobodno – 54:46

7' Pad u igri Zvezde, Unikaha bez preterano kvalitetne igre uspeva da prepolovi zaostatak, koš je postigao Bruks – 51:46
6' Brzopleta reakcija Lesora pa Zvezda propušta šansu za +11, što s druge strane kažnjava Avgustin – 51:44

5' Avgustin promašuje u narednom napadu gostiju, ali je Salin sjajan i u odbrani, krade loptu Ročestiju. Amerikanac pravi treći faul pa napušta parket.

4' Unikahin Finac se razgoropadio, pogađa i trojku, ali Lesor uzvraća s druge strane posle dodavanja Davidovca – 51:42

4' Salin konačno prekida novi poenterski "post" Španaca, dok s druge strane prvi koš na meču postiže Bjelica – 49:39

3' Lazić promašuje za tri pa faulira Milosavljevića, ali Salin i Bruks nastavljaju promašaje Unikahe za tri poena.

S druge strane, prvi koš na meču postiže Bjelica – 49:39

2' Crveno-beli su sjajni u defanzivi, Milosavljević je promašio dva uzastopna pokušaja, dok s druge strane Davidovac pogađa trojku, a za njim poentira i Ročesti za ekpresnih +10 za srpski tim – 47:37

1' Čvrsta odbrana Zvezde na otvaranju drugog poluvremena, a Ročesti realizuje prvi napad – 42:37

II četvrtina – 40:37

10' Salin brzo gubi loptu, Alimpijević traži tajm-aut 30 sekundi pre kraja, Davidovac promašuje pokušaj za tri poena, dok s druge strane Dijas ne uspeva da poentira uz zvuk sirene.

10' Lep prodor Enisa, Antić mu je otvorio prostor u reketu, a on polaže pored Avgustina – 40:37

9' Još jedan besproteban faul crveno-belih, Dobrić šalje Salina na liniju za slobodna bacanja, a ovaj to retko promašuje – 38:37

9' Feldin nastavlja sa promašajima sa poludistance (1/5), ali krade loptu Avgustinu. Proigrava Lesora koji dobija faul, međutim, pogađa samo jedno slobodno – 38:35

8' Plaza traži tajm-aut nakon kog Ročesti loše faulira Avgustina koji pogađa uz dodatno slobodno – 37:35

8' Španci su potpuno van ritma u napadu, Mekalum promašuje, nakon čega Ročesti iz brze tranzicije koristi sporost odbrane rivala i skok-šutem sa poludistance donosi novih +5 Zvezdi – 37:32

7' Šermandini je upropastio drugi napad u nizu, gubi loptu, pa pravi faul, Feldin i Lesor promašuju dva puta u narednom napadu Zvezde, ali Ročesti uspeva da izbori još jedan pokušaj, koji sjajnim prodorom i zakucavanjem rešava Lazić – 35:32
7' Lesor opet promašuje polaganje, ali se ovaj put iskupljuje u odbrani nad Šermandinijem. Posle dosta vremena Ročesti pogađa novu trojku – 33:32

6' Novi preokret. Unikahin košgeterski "post" prekida Soluade trojkom, nakon čega Lesor promašuje zicer, pa kasni u odbrani nakon prodora Soluadea – 30:32

5' Suares greši, a Aplimpijević traži tajm-aut. Vačinski pravi novi faul, a Ročesti pogađa oba slobodna – 30:27

4' Promašuje i Ročesti, ali uzvraća Šermandini, nakon čega Davidovac asistira Jankoviću za novi preokret – 28:27

3' Problemi za Zvezdu u napadu, Omić promašuje i sa penala, dok s druge strane poentira Vačinski – 26:27

2' Nakon faula Lazića nad Soluadeom, Alimpijević zbog protesta dobija tehničku. Suares pogađa slobodno bacanje, ali Zvezdina odbrana uz veliku podršku sa tribina odoleva napadu Unikahe – 26:25

1' Agresivna odbrana Zvezde na otvaranju drugog perioda, Davidovac pogađa oba penala posle faula Soluadea – 26:24

I četvrtina – 24:24

10' Eksplozivan prodor Enisa u poslednjim sekundama četvrtine, ispušta loptu iz šake uz zvuk sirene, izblokiran je, ali sudije priznaju koš – 24:24

10' Sjajan prodor Feldina pored Šermandinija i polaganje za još jedan preokret, a potom novi loš faul crveno-belih i nova slobodna bacanja za Špance. Mekalum pogađa uz dodatno slobodno – 22:24

10' Ubrzala se igra u završnici prvog perioda, a Janković nerezonskim potezom izaziva negodovanje sa tribina. S druge strane, Antić faulira Šermandinija ispod koša – 20:21

9' Janković postiže prvi koš za novo izjednačenje, a potom sjajno reaguje u odbrani i zaustavlja Milosavljevića, dok ga faulira Šermandini pa polovičnim učinkom sa penala nastavlja rezultatsku klackalicu – 20:19.

8' Crveno-beli opet do poena stižu sa distance, drugu trojku u nizu pogađa Feldin, ali Unikaha opet poentira u uzvratnom napadu – 17:19

8' Dijas beži Ročestiju i dobija faul, pa sa penala povećava prednost gostiju – 14:17

7' Dobra odbrana Feldina, blokirao je Avgustina, a onda pogodio i trojku. Međutim, crveno-beli opet suviše lako primaju poene nakon koša, pogodio je Bruks – 14:15
6' Sjajno igra bivši kapiten Partizana, opet je on predvodio napad Unikahe, dobio je izolaciju na desnoj strani i sjajnim potezom pogodio preko čuvara za seriju 7:0 i novi preokret – 11:13

5' Nekoliko dobrih odbrana Unikahe, kojoj agresivnost u napadu donosi Milosavljević, postiže nove poene sa penala uprkos "pozdravima" sa tribina – 11:11

4' Brzo dva faula pravi Lesor, pa se na evroligaški parket posle dosta vremena vraća Pero Antić. Avgustin pogađa samo jedno slobodno – 11:9

3' Ročesti pogađa novu trojku, nakon čega Bjelica konačno zaustavlja Gagija, potom sa distance koš postiže i Lazić, ali gosti odgovaraju istom merom preko Avgustina – 11:8

2' Usledio je ekspresan preokret, nesportska greška Bjelice za slobodna bacanja Bruksa, a potom Milosavljević pogađa dva puta u nizu – 5:6

1' Dobar početak Zvezde, lagana završnica dva napada preko Lesora i Ročestija (trojka(, uz dobru odbranu na startu meča – 5:0
18:40 Unikaha je oslabljena neigranjem svog najboljeg pojedinca Nemanje Nedovića, ali će španski tim ipak predvoditi jedan Srbin – Dragan Milosavljević.

18:20 Zvezda je trenutno 11. u Evroligi, poziciju upravo ispod Unikahe koja ima samo pobedu više, ali je u seriji od dva trijumfa.

18:00 U prethodnom susretu Unikaha je bila ubedljiva u Malagi sa 79:65. Ipak, Zvezda je dobila poslednji susret u Beogradu 87:73, ali pre dve godine.