Utorak, 08.10.2013.

11:29

Đoković i Nadal, borba za presto

Novak Đoković nema velike šanse da treći put u nizu završi godinu na vrhu ATP liste, ali to nije ni nemoguće.

Izvor: SO

Autor: SO

Rafael Nadal trenutno ima 40 bodova više od Đokovića, a do kraja godine ne brani nijedan bod.

Sa druge strane, Novak je osvojio turnir u Šangaju i tu brani 1000 bodova, a na završnom turniru u Londonu ostvario je sve pobede i brani 1500 bodova.

Međutim, i Đoković ima prostora da osvaja nove bodove – na Mastersu u Parizu prošle godine ispao je od Kverija u drugoj rundi i brani samo 10 bodova.

Uz to, Novak ima i jedno upražnjeno mesto u kategoriji ‘ostali turniri’ (uz sve Masterse i GS turnire), pa bi dodatne bodove u bici za broj jedan mogao da nađe na jednom od turnira Serije 500 koji počinju 21. oktobra – Valensija ili Bazel. Srpski teniser za sada se nije prijavio ni za jedan od ta dva turnira, ali još ima vremena da traži ‘vajld-kard’.

Takođe, Đoković do kraja sezone igra i finale Dejvis kupa – za dve pojedinačne pobede dobio bi 150 bodova, plus bonus od 125 bodova ako Srbija osvoji trofej.

Amplituda je ogromna – Đoković u idealnom slučaju sezonu može da završi i sa 1705 bodova više od Nadala (ako Španac izgubi sve mečeve), a u suprotnom, najgorem slučaju Španac bi na odmor otišao sa plusom od 6530 bodova.

Realnost je negde u sredini, a Novak će verovatno pokušati nešto slično kao Federer u završnici 2011. godine – da pobedama na kraju godine omogući sebi dobru startnu poziciju pred novi juriš na vrh u 2014. godini.

Nadal je izjavio da tokom sedmomesečne pauze zbog povrede nije pomišljao da bi mogao da se vrati na prvo mesto na ATP listi.