ZOI – raspored: Kada se takmiče najveći?

Zimske Olimpijske igre uz Svetsko prvenstvo u fudbalu najveći je sportski događaj u 2018. godini.

Petar Tadić
Podeli
Getty Images/Legendarni Jane Ahonen kojem će ovo biti sedmo učešće na ZOI
Getty Images/Legendarni Jane Ahonen kojem će ovo biti sedmo učešće na ZOI

Tokom 16 dana trajanja Igara u Pjongčangu učestvovaće 2925 sportista iz 92 zemlje, a svoje predstavnike imaće i Srbija.

Zastavu Srbije na otvaranju nosila je Nevena Ignjatović, dok će pored nje u alpskom skijanju Srbiju predstavljati Marko Vukičević i Marko Stevović, odnosno Damir Ristić u nordijskoj kombinaciji.

O tome kada će oni nastupati imaćete priliku da čitate uskoro, a mi ćemo vas u ovom tekstu sprovesti kroz to kada su na program najveći događaji i borbe za medalje.

Izdvojili smo pet sportova za koje smo procenili da će najviše pažnje privući na Zimskim Igrama u Pjongčangu i to su – alpsko skijanje, ski skokovi, hokej, biatlon i kros-kantri.

Alpsko skijanje

Getty Images
Getty Images

Vreme je srednjoevropsko u koje spada Srbija.

Kao što svi znate alpsko skijanje se sadrži iz: spusta, slaloma, veleslaloma, super-veleslaloma i alpske kombinacije, a od ovog takmičenja gledaćemo i mešovito timsko takmičenje.

Glavni favorit za zlatne medalje u muškoj konkurenciji je prvoplasirani u generalnom plasmanu Svetskog kupa Marsela Hiršer, odnosno u ženskoj prvoplasirana Mikaela Šifrin.

U muškoj konkurenciji za medalje će se još boriti Henrik Kristofersen, Aksel Lund Svindal, Ćetil Jansrud, Aleksis Pintoro i Matijas Majer.

Kod dama glavne konkurentkinje Šifrin biće Vendi Holdener, Viktorija Rebensburg, Petra Vlhova, Tina Vejrater, Frida Hansdoter, Lara Gut i Lindsi Von.

Krenimo odmah sa rasporedom:

Spust:

11.2. – 03.00 finalna trka za muškarce (borba za medalje)
21.2. – 02.00 finalna trka za dame (borba za medalje)

Slalom:

14.2. – 02.15 prva trka za dame
14.2. – 05.45 finalna trka za dame (borba za medalje)
18.2. – 02.15 prva trka za muškarce
18.2. – 05.45 finalna trka za muškarce (borba za medalje)

Veleslalom:

12.2. – 02.15 prva trka za dame
12.2. – 05.45 finalna trka za dame (borba za medalje)
18.2. – 02.15 prva trka za muškarce
18.2. – 05.45 finalna trka za muškarce (borba za medalje)

Super-veleslalom:

15.2. – 02.00 finalna trka za muškarce (borba za medalje)
17.2. – 02.00 finalna trka za dame (borba za medalje)

Alpska kombinacija:

13.2. – 07.00 muškarci
23.2. – 06.30 dame

Mešovito timsko takmičenje:

24.2 – 02.00 osmina finala 1
02.06 osmina finala 2
02.11 osmina finala 3
02.17 osmina finala 4
02.22 osmina finala 5
02.28 osmina finala 6
02.33 osmina finala 7
02.39 osmina finala 8
02.45 četvrtina finala 1
02.51 četvrtina finala 2
02.56 četvrtina finala 3
03.02 četvrtina finala 4
03.10 polufinale 1
03.19 polufinale 2
03.28 trka za bronzu
03.34 trka za zlato

Ski skokovi

Getty Images
Getty Images

Ski skokovi verovatno privalače najviše pažnje kod gledalaca, pa bi tako trebalo da bude i u Pjongčangu.

Sistem takmičenja je lak pošto se će skakači pojedinačno učestvovati na maloj i velikoj skakaonici, odnosno timski samo na velikoj. Sa druge strane dame će se boriti samo na malom zaletištu.

Najveći favoriti u muškoj konkurenciji su Kamil Stoh, aktuelni šampion četiri skakaonice, Rihard Frajtag i Andreas Velinger, dok će se u borbu za medalju uključiti Daniel Andre Tande, Johan Forfang, Robert Johanson i Stefan Kraft.

Kod dama apsolutni favorit je Norvežanka Maren Lindbi, dok će svoju šansu tražiti i Katarina Althaus, Sara Takanaši, Juki Ito, Irina Avakumova i Karina Foht.

Na takmičenju ćemo gledati i neke istinske legende kao što su Jane Ahonen, Gregor Šlirenzauer, Simona Aman i Norijaki Kasai.

Raspored, mala skakonica:

10.2. – 13.35 prva runda muškarci
14.35 finalna runda muškarci (borba za medalje)

12.2 – 13.50 prva runda dame
14.35 finalna runda dame (borba za medalje)

Raspored, velika skakaonica:

16.2. – 13.30 kvalifikacije
17.2. – 13.30 prva runda
14.30 finalna runda (borba za medalje)

19.2. – 13.30 prva runda takmičenja reprezentacija
14.36 finalna runda reprezentacija (borba za medalje)

(osakaćeni) Hokej

Getty Images
Getty Images

Iz ovog podnaslova možete pretpostaviti sledeće – NHL (Nacionalna hokejška liga u SAD) nije dozvolila hokejašima koji igraju u ovoj ligi da nastupaju za svoje reprezentacije na najvećem zimskom događaju na svetu.

To je stvarno veliki gubitak za ovaj sport, pošto zamislite Igre bez Drim tima, braće Gasol, Tonija Parkera, Miloša Teodosića, Bogdana Bogdanovića, Gorana Dragića, Bojana Bogdanovića, Nikole Jokića, Nikole Batuma, Janisa Adetokumba, Kristapsa Porzingisa, Rudija Gobera… Shvatate poentu.

Takmičenje u hokeju na ZOI trajaće od 14. do 25. februara, a učestvovaće ukupno 12 reprezentacija koje će biti podeljene u tri grupe po četiri.

U četvrtfinale prolaze direktno prva tri tima, dok će se ostali boriti za najboljih osam putem dodatnih kvalifikacija.

Favoriti za medalje su Kanada (branilac titule), Sjedinjene Američke Države, Finska i Švedska – prva četiri tima iz Sočija 2014. godine.

Grupa A:
1. Kanada
2. Češka
3. Švajcarska
4. Južna Koreja

15.2. – 13.10 Švedska vs Južna Koreja
15.2. – 13.10 Švajcarska vs Kanada
17.2. – 04.10 Kanada vs Češka
17.2. – 08.40 Južna Koreja vs Švajcarska
18.2. – 08.40 Češka vs Švajcarska
18.2. – 13.10 Kanada vs Južna Koreja

Grupa B:
1. Takmičari iz Rusije
2. SAD
3. Slovačka
4. Slovenija

14.2. – 13.10 Slovačka vs TiZ
14.2 – 13.10 SAD vs Slovenija
16.2. – 04.10 SAD vs Slovačka
16.2. – 08.40 TiZ vs Slovenija
17.2. – 13.10 TiZ vs SAD
17.2. – 13.10 Slovenija vs Slovačka

Grupa C:
1. Švedska
2. Finska

3. Norveška
4. Finska

15.2. – 04.10 Finska vs Nemačka
15.2. – 08.40 Norveška vs Švedska
16.2. – 13.10 Finska vs Norveška
16.2. – 13.10 Švedska vs Nemačka
18.2. – 04.10 Nemačka vs Norveška
13.10. – 08.40 Švedska vs Finska

Plej-of:
20.2. – utakmice za četvrtfinale (četiri meča)
21.2. – četvrtfinala
23.2. – polufinala
24.2. – utakmica za treće mesto
25.2. – veliko finale

Biatlon

Getty Images
Getty Images

Biatlon spade među najzahtevnije discipline na Zimskim igrama, ali i najuzbudljivije, pošto mali detalji odlučuju pobednika.

Kao i uvek biatlon privalči dosta pažnje zbog velikog broja disciplina – sprint, potera, masivni start, štafeta, individualna trka i mešovita štafeta.

Najveći favorit u muškoj konkurenciji je Francuz Martan Furkad koji brani titulu u poteri i individualnoj trci, dok nećemo gledati velikog Ole Ajnar Bjerndalena koji ima 13 medalja, od čega osam zlatnih na ZOI.

Kod dama po nama najveća favoritkinja je devojka koja je podbacila u Sočiju – Kaisa Makarainen iz Finske.

Iako je 2014. godine bila dominantna izostala joj je medalja, a najviše slave pokupila Darija Domračeva koja je osvojila tri zlatne medalje.

Makarainen je prva u Svetskom kupu i prvi je favorit, a pored nje izdvajaju se još Anastasija Kuzmina, Dorotea Virer, Laura Dalmajer i pomenuta Domračeva.

Raspored takmičenja:

Sprint:
10.2. – 12.15 finalna trka dama (7,5km)
11.2. – 12.15 finalna trka muškarci (10km)


Potera:
12.2. – 11.10 finalna trka dame (10km)
12.2 – 13.00 finalna trka muškarci (12,5km)


Individualno:
14.2. – 12.05 finalna trka dame (15km)
15.2. – 12.00 finalna trka mušarkci (20km)


Masovni start:
17.2. – 12.15 finalna trka dame (12,5km)
18.2. – 12.15 finalna trka mušarkci (15km)


Mešovita štafeta:
20.2. – 12.15 finalna trka (2x6km dame + 2x7,5km muškarci)

Štafeta:
22.2. – 12.15 finalna trka dame (4x6km)
23.2. – 12.15 finalna trka mušarkci (4x7,5km)

Kros-kantri

Getty Images
Getty Images

Kros-kantri, odnosno trčanje po snegu takođe predstavlja jednu od najtežih disciplina u svetu zimskog sporta.

Takmičenje u kros-kantriju sadrži se od skiatlona, sprinta i slobodnog trčanja, štafete i timske štafete.

Kod muškaraca glavni favorit je Dario Kolonja koji brani dva zlata iz Sočija, ali ne smemo zaboriviti momka koji je ove sezone najdominantniji – Johanes Hesflot Klaebo.

Tu su još i Martin Johansrud Sandbi, Aleks Harvi, Aleksej Poltoranjin, Aleksander Bolšunov, Sergej Ustjugov i Livo Niskanen.

Kod dama se čini da je dosta veća borba pošto imamo neke zaista velike takmičarke, a tu pre svega mislimo na jednu od najboljih u istoriji – Marit Bjergen.

Pored nje za medalje će se boriti Haidi Veng, Krista Parmakoski, Džesika Digins, Ingvild Flugstad Estberg, Šarlot Kala i Kertu Niskanen.

Raspored:

Skiatlon:
10.2. – 08.15 finalna trka dame (7,5km + 7,5km)
11.2. – 07.15 finalna trka mušarkci (15km + 15km)


Sprint:
13.2. – 12.00 četvrtfinale za dame 1
12.05 četvrtfinale za dame 2
12.10 četvrtfinale za dame 3
12.15 četvrtfinale za dame 4
12.20 četvrtfinale za dame 5
12.25 četvrtfinale za muškarce 1
12.31 četvrtfinale za muškarce 2
12.37 četvrtfinale za muškarce 3
12.44 četvrtfinale za muškarce 4
12.49 četvrtfinale za muškarce 5
12.55 polufinale za dame 1
13.00 polufinale za dame 2
13.05 polufinale za muškarce 1
13.11 polufinale za muškarce 2
13.25 finalna trka za dame
13.34 finalna trka za muškarce

Slobodno:
15.2. – 07:30 finalna trka za dame (10km)
16.2. – 07:00 finalna trka za muškarce (15km)


Štafeta:
17.2. – 10.30 finalna trka dame (4x5km)
18.2. – 07.15 finalna trka muškarci (4x10km)


Timski sprint:
21.2. – 09.00 polufinale za dame 1
09.20 polufinale za dame 2
09.44 polufinale muškarci 1
10.07 polufinale muškarci 2
11.00 finalna trka dame
11.30 finalna trka muškarci


Masovni start:
24.2. – 06.00 finalna trka muškarci (50km)
25.2. – 07.15 finalna trka dame (30km)


Petar Tadić (Šraf)

Sport

strana 1 od 2 idi na stranu