Erik Nev (Ševrolet) za B92: „Tu smo i dogodine. S turbom.“

Zahvaljujući ljubaznosti Dženeral motorsove filijale za Jugoistočnu Evropu i Ševroleta Srbija, potpisnik ovih redova bio je gost Ševrolet tima tokom italijanske runde Svetskog šampionata turističkih automobila u Monci. Jedan od sagovornika na istinski magičnom autodromu bio je menadžer ekipe, Erik Nev, koji GM-ovim WTCC projektom rukovodi od 2005. godine. Razgovor je vođen u subotu, kasno popodne, posle kvalifikacija, a pre dramatičnih trka, na kojima je ekipa postigla mnogo više od očekivanog: jednu pobedu (Ivan Miler) i dva treća mesta (Rob Haf).

Izvor: B92

Četvrtak, 27.05.2010.

14:17

Default images

Dok su svi ostali fabrički WTCC timovi rezali svoje budžete za 2010. i redukovali trkačke operacije, vi ste ostali u šampionatu sa tri automobila i čak angažovali bivšeg prvaka sveta. U čemu je tajna?
„Mislim da je Dženeral motors i Ševrolet ranije pogodila kriza kroz koju industrija prolazi, tako da sam imao više nevolja da na početku 2009. održim ovaj program u životu, nego kada sam se pripremao za sezonu 2010. Jer, kada smo počeli da radimo na 2010, Ševroletovi rezultati bili su dobri, i pored krize povećali smo i udeo na tržištu i obim prodaje. Zapravo je to bilo dobro vreme za nas, a činjenica da Ševrolet nudi manje automobile došla je u pravi čas. Srećom, bili smo prilično uspešni na tržištu, što je zauzvrat pomoglo ovom programu da opstane, čak i da pokušamo da ga proširimo i poboljšamo.“

Šampionat je još u ranoj fazi, da li biste rekli da zasad sve ide po planu?
„Stvarno smo jurišno krenuli na Kuritibi, kad smo otvorili sezonu trostrukom pobedom, a u drugoj trci osvojili smo mesta 3, 4 i 5. To je zaista bio dobar početak. Marakeš je bio pomalo bizaran, takve su bile okolnosti. Dakle, da, stvarno smo imali odličan start i ni u kakvim planovima ne bih očekivao da bude bolji. Naš je cilj pohod na šampionat, da budemo u poziciji da se za titulu borimo na kraju. Moramo postepeno osvajati poene, što će biti cilj i sutra.“



Vratimo se na Marakeš. Jedan udes Hafa, tri udesa Menua. Recept za vikend iz pakla?
„Pa, imali smo dva druga mesta, to je bilo u redu, ali smo takođe izgubili i auto, to je prvi put da gubimo auto još od 2006. Bilo je užasno, i ne samo zbog sudara, već takođe i zbog ponašanja sudija i kamiona šlep-službe, koji su još više oštetili automobil odnoseći ga. Videli smo neke grozne stvari, na primer auto koji na platformu kamiona podižu viljuškarom i tako mu dodatno oštećuju ravan pod - kao da šteta već nije bila dovoljno ozbiljna - stvari tog tipa, i bilo je jezivo.“

Tamošnja organizacija bila je prilično amaterska?
„Bilo je potpuno nekompetentno, nekompetentni su bili i personal i oprema. Izveštaj o Marakešu je oštar, oni će stvarno morati mnogo da se poprave da bi održali visoke standarde koje ovaj šampionat zaslužuje.“

Posle sudara Farfusa i Menua bili ste veoma sabrani, ali i prilično jasni u onome što ste hteli da kažete o krivici za udes. Da li imate razlog da stvar vidite malo drugačije?
„Da. Ja u stvari još uvek mislim da je to šteta za obojicu, jer su i jedan i drugi završili bez poena, to nije dobro ovako rano u prvenstvu. Zapravo, Farfusov točak bio je polomljen posle prvog kontakta sa Alanom - koji mislim da je bio nepotreban - ali kad je došlo do velikog sudara, počelo je zato što je Farfus izgubio kontrolu, jer mu je prednji točak bio oštećen. Ali, ja i dalje mislim da su obojica mogli to da izbegnu.“
U Maroku ste 2009. ubeležili dva trijumfa. Šta vas je ove godine iznenadilo: brža pista, kako ste rekli, ili je presudila manja razlika u kilogramima između vas i konkurenata?
„Upravo ta razlika. Jer, Marakeš je prošle godine bio treća runda, a pošto smo imali loš start prošle sezone, u Maroku smo bili 60 kilograma lakši, što nam je pomoglo da osvojimo obe trke. A ove godine bili smo među najtežima, ali smo usavršili naš paket i zato smo mogli da budemo konkurentni. Ali, glavna razlika bila je u težini.“

Koliko su koštala sva lupanja automobila u Marakešu?
„Pravljenje novog auta košta preko 100.000 evra, to je krupna šteta. Jako je teško, jer to takođe znači da ovde moramo da nastupimo sa test automobilom, a to takođe stresu izlaže i razvojni i test tim. Mnogo je posla i posledice su krupne.“

Kada će Menu dobiti svoj novi Kruz?
„To neće biti pre trke u Portimau, početkom jula. Dotle će imati test auto koji je izrađen po istim standardima.“
I Vi i Vaši vozači kazali ste da Monca nije vaša staza. Koja, ili koje jesu?
„Mislim da su Marakeš i ova trka teške za nas, a mislim da bi na Zolderu trebalo da se prikažemo u moćnom izdanju. Kad smo već kod toga, vrlo smo zadovoljni ovdašnjim rezultatima, jer imati automobile na pozicijama 2, 4 i 5, to je dobro postignuće (Nev govori o kvalifikacionom rezultatu - p.a).“

U Monci gledamo i četvrti Ševrolet Kruz, vozi ga Leonel Pernija, u Zolderu će za volanom biti Vinsent Radermeker. Hoće li četvrti Kruz biti stalan do kraja godine i hoće li njegov kokpit popunjavati nacionalni šampioni zemalja koje WTCC posećuje?Ž
„Ne, to su dva izuzetka. To nije deo strategije, više je plod okolnosti. Spremili smo novi automobil za Ševrolet Švedska, Leonel ga ovde vozi. Taj auto posle ovog vikenda ide za Švedsku. Dil za Vinsenta napravljen je zahvaljućući dogovoru sa Ševroletom Belgija. Ali, to je sve. Da je na raspolaganju budžet za vozače - nacionalne zvezde, to bismo razmotrili, ali moramo da uzmemo u obzir da li imamo auto.“

Zimus, u međusezoni, govorilo se da ste zainteresovani da angažujete i Đovanardija, čime bi tim postao četvoročlani. Je li to istina?
„Razmatrali smo različite scenarije. S Fabricijom smo u kontaktu godinama, on je vozač profesionalac koji drži vezu sa svim ključnim timovima, što bi svaki profesionalni pilot i trebalo da radi. Dakle, imali smo različite scenarije, ali ostvario se ovaj po kojem se najviše usredsređujemo na tri automobila, i na četvrti, kada je raspoloživ. Nažalost, nismo imali ikakvih ozbijnih prilika da prijavimo više automobila.“
Ševrolet je u šampionat ušao 2005, ovo je šesta WTCC sezona. Da li ste zadovoljni dosad postignutim, ili mislite da je neka titula već trebalo da bude osvojena?
„Pa, u 2008, Rob je završio treći i imao je teorijsku šansu da u Makauu postane šampion sveta. A 2009. bila je nešto komplikovanija, dok ćemo ove godine pokušati da budemo snažan konkurent za šampionat. To je i proces učenja, mislim da je ovo prva sezona u kojoj ciljamo na titulu svetskog prvaka. To još nismo postigli i to je još uvek naša ambicija za blisku budućnost.“

Da li je Ševrolet ikad ozbiljno razmatrao da u ovom prvenstvu nastupi sa turbodizel motorom?
„Razmišljali smo o tome, ali FIA nas je uverila da će postojati ravnoteža između turbodizel i benzinskih automobila. Kako vidimo, turbodizel tehnologija još uvek je prisutna, bilo je i još uvek jeste veoma teško Federaciji da utvrdi pravila, jer se tehnologija menja. Da smo to znali, možda bismo ozbiljnije razmatrali dizel, ali FIA nam je rekla da će ujednačiti konkurenciju.“

Šta je plan Ševroleta? Ostajete li dogodine u Svetskom prvenstvu sa turboprehranjivanim benzincem od 1,6 litara?
„Da, radimo na takozvanom svetskom trkačkom motoru, razvijamo ga od nule, pravimo sopstveni blok i glavu. Želimo da imamo gotov motor u avgustu i da počnemo da testiramo u septembru, kako bismo bili spremni za start sezone iduće godine.“
Mora biti da ste ponosni kad vidite kako su modeli Kruz i Lačeti postali poštovanja vredni igrači u različitim nacionalnim turing šampionatima?
„Da, vidimo da se naše performanse popravljaju, a onda se i interesovanje privatnih timova preusmerava sa nekih etabliranih igrača i oni prilaze Ševroletu. To je lep kompliment kvalitetu posla koji obavljamo. Takođe nudimo privatnim timovima tehničku podršku, pokušavamo da im pomognemo koliko god možemo. Na primer, ’Bambu inženjering’ dobija apsolutno sve podatke koje mu možemo dati, nemamo nikakvih tajni. Oni profesionalno nastupaju s Lačetijima i dobijaju sve podatke koje mi imamo iz prethodnih godina.“

U proteklim sezonama svi piloti Seata radili su za tim do osvajanja proizvođačke titule, posle se svako trkao za sebe. Kakav je vaš pristup?
„Razlika između Seata i nas je u tome što mi imamo ograničen broj automobila, tako da mi ne ciljamo proizvođačku titulu, kao što radi Seat sa sedam automobila. Naš je cilj da dovedemo naše pilote u poziciju da osvoje vozački šampionat. Želimo da budemo moćan takmac i u proizvođačkoj kategoriji, ali sa tri automobila, to je matematički teško.“
A jeste li spremni da u jednom momentu kažete svojim pilotima ’Ok, sad svi vozite za jednog čoveka’?
„Sa sportskog stanovišta, nikada to ne bih uradio po cenu individualne pobede. Čak i ovde, Leonelu Perniji smo rekli da ga nećemo sprečavati da osvoji trku ako odistinski bude u poziciji da to učini. Tako je teško, ali mislim da je to u interesu sporta.“

To u sećanje priziva Anderstorp 2008, kada je Rajdel u jedinom nastupu za Ševrolet ’ukrao’ pobedu stalnom pilotu Lariniju...
„Da, i to je očigledno bilo nešto što je Rikard ignorisao, jer ne samo što je oteo zasluženu pobedu, već je doveo timskog kolegu u opasnu situaciju. A to ne može biti u interesu proizvođača.“

Kako ocenjujete konkurente? Jeste li iznenađeni relativnim nedostatkom tempa BMW-a i, nasuprot tome, snagom poluprivatnog Seata?
„Znali smo da će Seat biti jak, zbog načina na koji su postavljena pravila, znali smo da će biti moćan suparnik. Mislili smo da će BMW biti snažniji, spremniji, pogotovu na početku sezone. Ali sada, kada u igru ulaze kompenzacione težine, vidite da će oni biti moćni takmaci. I po tabeli šampionata takođe možete videti da su tu.“

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: