- Rusija 2018 -

Šmajhel junak, Kueva maler, Peru bez sreće i bodova!

Fudbaleri Danske pobedili su Peru sa 1:0 u svom prvom meču Grupe C Svetskog prvenstva u Rusiji.

Francuska - Australija 2:1 (0:0)
(Grizman 58. p , Pogba 81 - Jedinak 62.)

stadion: Mordovija Arena, Saransk
kapacitet: 44.442
sudija: Bakari Papa Gasama (Gambija)

Sastavi:

Peru (4-2-3-1): Galese - Trauko, Ramos, Rodriges, Advinkula - Jotun, Tapija - Flores, Kueva, Kariljo - Farfan. Selektor: Rikardo Gareka

Danska (4-3-3): Šmajhel - Larsen, Kristensen, Kjaer, Dalsgard - Dilejni, Kvist, Eriksen - Sisto, Jorgensen, Jurari. Selektor: Age Hareide.

Jedini gol za Dance dao je Jusuf Poulsen u 59. minutu, ali je junak meča golman Danske Kasper Šmajhel koji je imao nekoliko odličnih odbrana. Uz to, tragičar je na drugoj strani bio Kristijan Kueva koji je u finišu prvog dela igre promašio penal za 1:0 u korist Perua.

Peruanci su u prvi meč na Mundijalu posle 36 godina ušli motivisanije što se pokazalo napadima Karilja po desnoj strani. On je bio raspoložen za igru i Peru je zahvaljujući njemu i Jotunu u prvih petnaestak minuta najviše pretio.

Danci praktično nisu ni prišli golu Perua sve do polovine prvog poluvremena. U tim trenucima su imali 60 odsto lopte u nogama i nula šuteva ka golu.

Lopte su očekivano išle na Kristijana Eriksena po desnoj strani, ali je dobro igrao i Sisto. Upravo je on sa Larsonom probao lepu kombinaciju petama u kaznenom prostoru, ali do gola nije mogao jer su Peruanci ispred njega postavili "zid".

Već tada se videlo da će Danska preuzeti inicijativu i to se i desilo u nastavku poluvremena. Prvi šut ka golu je uputio Dilejni u 27. minutu. Zbog povrede je iz igre izašao Kvist u međuvremenu, a Lase Šene koji ga je zamenio je šutnuo dobru "žabicu", ali je golman Perua odbranio.

Grupa C:

1. Francuska 1 1 0 0 2:1 3
2. Danska 1 1 0 0 1:0 3
3. Australija 1 0 0 1 1:2 0
4. Peru 1 0 0 1 0:1 0

Do kraja poluvremena je Danska "sakupila" šest udaraca ka golu, ali je Peru imao najbolju priliku da jedan gol i postigne. Poulsen je oborio Kuevu, sudija Bakari Gasama je prvo hteo da pokaže žuti karton Kuevi, ali je nakon asistencije VAR svirao penal.

Kueva je preuzeo odgovornost i šutirao "nebu pod oblake" i tim promašajem se otišlo na poluvreme. U nastavku su Danci hteli da iskoriste prednost i poljuljanost Peruanaca.

Napali su svim snagama i to im se isplatilo u 59. minutu. Poulsen prima pravovremenu loptu od Eriksena na levoj strani, izlazi sam ispred Galjesea i šutira u donji levi ugao za 1:0.

Peruanci su nakon toga počeli da napadnu, osveženje su u igru unele izmene, pre svih Gerero koji je umalo petom mogao da postigne efektan gol sa peterca u 79. minutu.

Šmajhel potom nogom u padu brani siguran gol Farfanu u 84, ali su i Danci samo minut, dva kasnije propustili šansu da golom Eriksena reše sve. Eriksen je bio jedan na jedan sa Galjeseom, ali je ovaj odbranio.

Peru je do kraja napadao s bokova, ušao je u igru i Ruidias umesto Farfana, ali to nije donelo željeni rezultat, pa će Kueva verovatno dugo pamtiti promašeni penal, a Danci će slaviti Šmajhela bar do narednog kola u grupi.

Danska sledeći meč igra protiv Australije 21. juna, a Peru istog dana protiv Francuske.