Reprezentacija Portugala poslednji je učesnik četvrtfinala na Mundijalu u Kataru.

Izvor: Z.K.

Utorak, 06.12.2022.

21:40

Na Lusail stadionu prosto su deklasirali reprezentaciju Švajcarske sa 6:1 (2:0) i tako izborili megdan sa Marokom koji je nešto ranije eliminisao jednog od favorita, tim Španije.

Pukle su kazaljke u sklopu švajcarskog časovnika, sve su to Portugalci umešno i lako rastavili na sastavne delove, bilo je milina gledati ih u fudbalskoj ekstazi.

A uz to, Fernando Santoš je ispunio obećanje i ostavio prvu zvezdu, Kristijana Ronalda na klupi, dao šansu mladom Gonsalu Ramosu i bio je to pun pogodak.

Portugal je od početka bio konkretniji, opasniji, na vreme je stigao do golova i zasluženo se plasirao među osam najboljih.

Bernardo Silva je u 16. minutu zaustavljen posle solo akcije, a već u sledećem napadu, Portugal je poveo.

U 17. minutu loptu je u kaznenom prostoru primio Gonsalo Ramos, šutirao je bez oklevanja i iznenadio Zomera, lopta je kraj skamenjenon golmana Švajcarske završila u u gornjem desnom uglu, 1:0!

Otavio u 21. i Ramos u 22. minutu su pripretili udarcima sa ivice kaznenog prostora, Zomer je tada bio siguran, da bi Švajcarci prvi dobar šut uputuli u 30. minutu.

Šaćiri je izveo slobodan udarac, lopta je za malo prohujala kraj leve stative.

Mogao je Fabijan Šar u 32. minutu da postigne autogol, posle centaršuta Feliksa, ali posle kornera već je bilo 2:0.

Na centaršut Bruna Fernandeša, sjajno je reagovao Pepe, skočio je visoko i poslao loptu u mrežu Švajcarske.

Do odlaska na odmor, Frojler je mogao da smanji na 2:1 da je bolje šutirao glavom u 38. minutu, da bi Zomer ponovo spasao Švajcarce u 43. minutu kada je Ramos izbio ispred njega.
Portugal je nastavio silovito i u drugom delu.

U 51. minutu na centaršut Daloa, Gonsalo Ramos je povisio na 3:0.

Ali pet minuta kasnije već je sve bilo rešeno, nova sjajna akcija Santošovih izabranika, Rafael Gereiro je poslao loptu pod prečku za velikih 4:0.

Uspeli su Švajcarci dva minuta kasnije posle kornera da smanje na 4:1, gol je postigao Manuel Akanđi.

Nisu Portugalci smanjivali gas ni posle toga, već u 67. minutu pala je i "petica", het-trik Gonsala Ramosa za 5:1.

Mogao je potom selektor Portugala da vrši izmene, uveo je na teren i Kristijana Ronalda u poslednjih 15 minuta.

Poništen mu je gol u 84. minutu zbog dubokog ofsajda, tako da je i dalje ostao bez gola u nokaut fazi na velikom turniru.

Ali je zato je u nadoknadi pao i šesti gol, a strelac je bio rezervista Rafael Leao, za konačnih 6:1.