Neverovatna drama viđena je u poslednjem kolu u grupi E Svetskog prvenstva.

Četvrtak, 01.12.2022.

18:00

Epska drama – Japan
EPA-EFE/Abedin Taherkenareh

Fudbaleri Japana napravili su novo iznenađenje i savladali Španiju (2:1), dok Nemačkoj nije bila dovoljna pobeda od 4:2 nad Kostarikom za prolazak grupe.

Tokom 90 minuta, svaka reprezentacija je bar u jednom trenutku imala vizu za osminu finala, ali nju su na kraju izborili Japan i Španija.

Azijski tim je grupnu fazu završio sa šest bodova, dva više od Španije i Nemačke, koja ima slabiju gol-razliku. Kostarika je poslednja sa tri boda.

Japan će u osmini finala igrati protiv Hrvatske, dok će Španija odmeriti snage sa Marokom.

Čini se da se ni Španci nisu previše „potresli“ zbog poraza, pošto su u nokaut fazi dobili, bar na papiru, lakšeg protivnika.

Doduše, u jednom momentu, tim Luisa Enrikea je mogao da bude zabrinut. To je trajalo tri minuta, dok je Kostarika imala vođstvo protiv Nemačke.
Fudbaleri Japana su savladali Španiju posle preokreta rezultatom 2:1 i tako kao prvi prošli dalje.

Njima je u drugom poluvremenu bilo dovoljno tri minuta da okrenu stvari u svoju korist, a vođstvo su uspeli da sačuvaju.

Pogodak Alvara Morate u 11. minutu anulirali su najpre Doan u 48, a onda i Tanaka u 51. minutu.

Japanci su na startu susreta pokazali određenu dozu hrabrosti i delovalo je da neće biti u podređenom položaju.
Ipak, Španci su svoju prepoznatljivu pas igru uspostavili ubrzo, tačnije odmah nakon postignutog gola.

Kružili su oko protivničkog šesnaesterca, Gavijev centaršut nije prošao, ali onaj od Cesara Aspilikuete – jeste.

Alvaro Morata je odlično skočio u petercu azijskog tima i glavom savladao golmana Gondu.

Tim Luisa Enrikea je u jednom momentu imao posed lopte od skoro 90 odsto, ali ništa se iz njega do pauze nije izrodilo.
Španija je nastavila sa svojim besomučnim dodavanjima, dodatno umrtvila igru, što je je odgovaralo, ali je usput svojom pasivnošću iznervirala sopstvenog selektora.

Japanci su odlično otvorili drugo poluvreme, a gol u 48. minutu dao je rezervista Doan, sa ivice kaznenog prostora.

Ludi preokret režirao je Mitome, na asistenciju Tanake. Gledao se VAR da li je Tanaki pobegla lopta u gol-aut, delovalo je da jeste, međutim, tehnologija je rekla da nije.

Japan je strepeo, ali bespotrebno, pošto je Španiji definitivno odgovarao ovaj rezultat – izbegli su Hrvatsku i otišli na Maroko.
Fudbaleri Nemačke uzalud su pobedili Kostariku rezultatom 4:2 i takmičenje, drugo Svetsko prvenstvo zaredom, završili u grupnoj fazi.

Nemci, uoči duela na začelju tabele, jednostavno su morali da od samog početka utakmice sve karte bace na napad.

Nakon startnih naleta, bilo je samo pitanje vremena kada će slomiti otpor Kostarike.

To se dogodilo u 10. minutu, kada je nakon centaršuta Davida Rauma sa leve strane, Serž Gnabri glavom pogodio malu mrežu Navasovog gola.

"Panceri" su nastavili da traže još neki gol, kako uopšte ne bi zavisi od druge utakmice.

Gorecka, Musijala i Gnabri nisu bili precizni, da bi hladan tuš i kazna za dvocifren broj šansi, mogao da dođe u finišu poluvremena.
EPA-EFE/Friedemann Vogel
Kostarika je prvu šansu imala tek u 43. minutu, ali i te kako dobru, međutim, Fulera je zaustavio Nojer.

Kostarikanci su u drugom poluvremenu stigli do preokreta. Najppre je Teheda pogodio posle odbitzka u 58. minutu, da bi Vargas bio najsnalažljiviji u gužvi u 70. minutu.

Nemačka je igrala do kraja, spasila Španiju usput, a za novi preokret najzaslužniji je bio Kai Haverc.

On je u 73. pogodio na asistenciju Filkruga, dok mu je dodavač u 85. bio Gnabri.

Konačnih 4:2 postavio je Filkrug u prvom minutu sudijske nadoknade.

Nadali su se da će Španci izjednačiti protiv Japana, međutim, to se nije dogodilo, te su Nemci završili učešće u Kataru.