Učesnika: 5338 (4727 muškarca, 611 žena)
Takmičenja: 150
Igre otvorio: Đovani Gronki
Zakletvu položio: Adolfo Konsolini
Baklju zapalio: Đankarlo Peris

Predistorija Rim je drugi put u istoriji dobio organizaciju Igara. Prvi put je trebalo da bude domaćin 1908. godine, ali zbog erupcije Vezuva, tek Igre su dodeljene Londonu. Rim je 1955. godine izabran za organizatora ispred Lozane, Detroita, Budimpešte, Brisela, Meksiko Sitija i Tokija. Televizijska stanica CBS je platila 394.000 dolara prava da bi prenosila Igre za područje Sjedinjenih Država. Južna Afrika je poslednji put nastupila pod režimom aparthejda. Zbog sankcija, sportisti iz Južne Afrike nisu se takmičili na Igrama sve do 1992. godine. Singapur se prvi put takmičio pod svojom zastavom i te godine je osvojena prva i jedina olimpijska medalja u istoriji pošto je Tanu Hoveu Lijangu pripalo srebro u dizanju tegova.

Heroji Danac Pol Elvstom osvojio je četvrti put za redom zlato u jedrenju. Mađar Aladar Gerevič imao je još bolji niz, šesti put je slavio za redom u mačevanju – disciplina sablja. Šesto zlato osvojio je i Šveđanin Gert Fredrikson u kanuu. Jugoslavija, koja se plasirala u finale fudbalskog turnira posle podbacivanja novčića, osvojila je zlato, posle tri uzastopna poraza u finalu. Osvajanjem srebra u velter kategoriji Klement Kvarti iz Gane, postao je prvi tamnoputi Afrikanac sa olimpijskom medaljom. Pet dana kasnije, bosonogi Abebe Bikila postao je prvi afrički olimpijski šampion. Sovjetske gimnastičarke osvojile su 15 od ukupno 16 mogućih medalja. Kasijus Klej je osvojio zlato u teškoj kategoriji. Armin Heri je osvojio zlato na 100 metara u vremenu svetskog rekorda 10.2 sekunde. Pakistan je prekinuo dominaciju Indije u hokeju na travi koja je trajala od 1928. godine.

Naši na Igrama Jugoslavija učestvuje sa 120 sportista u 14 sportova, a jedine dve medalje osvojili su fudbaleri (zlatnu) i rvač Branko Martinović (srebrnu).