Sreda, 20.08.2008.

10:58

Favoriti lako do polufinala

Košarkaške reprezentacije Španije, Litvanije, SAD i Argentine plasirale su se u polufinale Olimpijskih igara.

Španija je savladala Hrvatsku, sa 72:59, Litvanija je bila bolja od Kine, sa 94:68, dok su Sjedinjene Države pobedile Australiju, sa 116:85. Španija će u polufinalu u petak igrati protiv Litvanije, dok će se SAD sastati sa Argentinom, koja je imala najteži posao, protiv Grčke, 80:78.

Španci su prvi izborili plasman među 4 najbolje ekipe, posle pobede nad Hrvatskom, 72:59 (22:11, 15:15, 14:12, 21:21). Najzaslužniji za pobedu aktuelnih svetskih šampiona bio je Pau Gasol sa 20 poena, Felipe Rejes ubacio je 13 poena, a Hoze Kalderon dodao je na to još deset poena. U hrvatskom timu najefikasniji je bio Marko Banić sa 15 poena, a Zoran Planinić postigao je 12 poena.

Španci su od početka meča nametnuli svoj stil igre, a u prvih deset minuta uspeli su da dođu do dvocifrene prednosti (22:11). U 17. minutu Španci su imali vođstvo od 35:21, koje su Hrvati u finišu uspeli da smanje. U trećoj četvrtini, španska odbrana imala je pravi odgovor na sve pokušaje Hrvatske da se rezultatski vrati u meč i "furija" je uspela da na poslednji odmor ode sa rezultatom 51:38.

Hrvatska je na početku poslednje četvrtine "trojkom" Tomasa smanjila na 41:51, ali je to bilo sve što je tim Jasmina Repeše uspeo da uradi.

Selekcija Španije će u petak u polufinalu igrati protiv Litvanije, koja je bez problema savladala Kinu, sa 94:68. Litvance je predvodio Šarunas Jasikevičijus, sa 23 poena, Šiškauskas i Kleiza postigli su po 15, a Jasaitis 12. U kineskoj reprezentaciji najbolji je bio centar Jao Ming sa 19 poena, ali je bio jedina svetla tačka u kineskoj ekipi.

Po izlasku sa parketa Ming je bio vidno neraspoložen, a porazom su i definitivno raspršene nade domaćina da bi njihova reprezentacija možda ipak mogla da postigne značajniji rezultat pred svojom publikom.

U drugom delu žreba, Amerikanci su brzo slomili otpor Australije i na kraju slavili sa 116:85. Ausralija se 'držala' do sredine druge četvrtine. Posle početnih 10 minuta SAD je imala samo pola koša prednosti, 25:24, da bi Amerikanci serijom od 19:0 rešili pitanje pobednika već na ulasku u treću četvrtinu.

Svih 12 igrača u američkom timu se upisalo u strelce. Najefikasniji bio je kapiten Kobe Brajant, sa 25 poena, Lebron Džejms je postigao 16, Entoni 15, a Boš i Deron Vilijams po 10.

Najteži posao u četvrtfinalu imala je Argentina, protiv Grčke, 80:78.

Ekipe su bile izjednačene tokom cele utakmice. Na poluvremenu je bilo 40:39 za Grčku, Argentina je ušla u poslednji period sa prednošću od 56:55, da bi vezanim trojkama Delfina došla do 62:55. U poslednjem minutu, aktuelni šampioni su imali +5, 80:75, posle polaganja Đinobilija. Sa druge strane, Vasilopulos je smanjio na 2 poena razlike, ali Grci nisu imali vremena za preokret.

Đinobili je bio najefikasniji kod Argentine, sa 24 poena, ali je igrač utakmice bio Karlos Delfino, sa 23 poena, od toga 18 u drugom poluvremenu i šuta 5/8 za tri poena. Grke je predvodio Antonis Focis, sa 17 poena, dok je Carcaris zabeležio 13.

Argentina će u polufinalu igrati sa Sjedinjenim Državama, a zanimljivo da su Južnoamerikanci isti raspored u četvrtfinalu i polufinalu imali i pre 4 godine.