4. meč finala: L.A. Lejkers – Majami Hit 102:96

Košarkaši Los Anđeles Lejkersa su rezultatom 102:96 pobedili Majami Hit u četvrtom meču NBA finala.

(27:22, 22:25, 26:23, 27:26)
  LAL   MIA
  102 : 96
KRAJ
LEJKERSI SU POVELI SA 3-1 U SERIJI, SADA SU NA SAMO POBEDU OD OSVAJANJA 17. ŠAMPIONSKE TITULE
Sjajna odbrana Entonija Dejvisa!
Dejvis stavlja tačku!
Svojom trojkom je Entoni Dejvis rešio utakmicu 100:91
Sudar Ronda i Lebrona
Sudarili su se saigrači Lejkersa i to je odlično iskoristio Džej Krauder i pogodio trojku, 95:91, a potom Rondo ubacuje svoje prve poene preko Robinsona, 97:91

Photo by Kevin C. Cox/Getty Images
47' Poslednja dva minuta
Koldvel Poup ponovo rešava! Posle trojke išao je na prodor protiv Dankana Robinsona i pogodio za 95:87
46' Poup za tri!
Ponovo desni ćošak, sjajno je Džejms video Koldvela Poupa i pogađa važan šut za 93:87. Sjajna košarka u napetoj završnici
45' Slobodna bacanja za Hira
Tajler Hiro je iznudio dva penala, ruku na srce, možda je bila greška u koracima pre faula, a on je pogodio samo prvo bacanje. 90:88 za Lejkerse

44' Lebron i Krauder u konstantnoj raspravi
Bilo je nekoliko jakih faula Džeja Kraudera, ali je svaki put išao na loptu, a ne na igrača. Raspravljaju se njih dvojica tokom čitave utakmice, pravi mali rat.
43' Kakva utakmica!
Prvo Lebron dobija faul posle jakog udarca od Džeja Kraudera, pogađa oba bacanja, da bi na drugoj strani Batler namestio lake poene Adebaju, 88:85
42' Šta je pogodio Robinson!
Pod kontaktom, bez balansa na isteku napada, pogađa trojku od tablu! Potom dobra odbrana Majamija, pa izjednačenje u narednom napadu, 83:83 i potom Lebron Džejms u svom stilu, čeka blok ide na koš i pogađa uz faul Džeja Kraudera, 85:83
41' Dejvis povređen, trojka Hira
Karuzo je na skoku udario Entonija Dejvisa koji je ostao da leži na parketu. U nastavku su košarkaši Majamija imali 5 na 3 situaciju i rešili to šutem Tajlera Hira iz kornera za 81:78

39' Tri bacanja za Morisa
Nadmudrio je Markif Moris Kelija Olinika u ovoj situaciji, dobija faul pri šutu za tri poena i sve to pogađa za 79:75
38' Lejkersi čuvaju prednost
Imaju plus 4 u ovim momentima posle penala Kajla Kuzme. Majami ponovo pokušava "empty corner" napadima da iz uručenja izgradi poziciju za šut, u trećem meču je to funkcionisalo sjajno. Tajler Hiro pogađa trojku, 76:75 opet drama
Kraj treće četvrtine
Lejkersi vode 75:70, a evo jednog zanimljivog podatka. Oni ove sezone imaju skor 55-0, kada imaju prednost posle tri odigrane četvrtine. Da li će Majami srušiti taj rekord ili će Lejkersi osvojiti treću pobedu u seriji?
35' Vratio se Majami
Nisu izabranici Erika Spolstre dozvolili Lejkersima da se odlepe. Sada je Keli Olinik pogodio za 71:70, pobesneo je Frenk Vogel, tražio faul u napadu, ali sudije nisu tako mislile.
33' Čudna sekvenca
Prvo je Kuzma dodao loš pas Džejmsu pa to krade Batler i dobija faul Džejmsa za 2 bacanja, pogađa oba, da bi Kuzma na drugoj strani pogodio trojku! Potom užasna reakcija Batlera, gube loptu, pa je Dejvis kaznio slabu reakciju odbrane i Lejkersi se odlepljuju, 71:64

31' Lebron gubi 6. loptu
Odlično udvajanje Majamija, Lebron gubi loptu i na drugoj strani Krauder fauliran od strane Morisa i pogađa svoja bacanja za 63:62. U nastavku je Entoni Dejvis promašio šut za tri poena, da bi na drugoj strani Lejkersi odigrali dobru odbranu, tačnije Kuzma je odbranio Batlera, baš kao i Adebajo protiv Džejmsa gde mu nije dozvolio ni da šutne ni da krene u prodor, a onda Dejvis rešava izuzetno tešku situaciju, 65:62
30' Krauderova trojka
Iz šestog pokušaja pogađa trojku Džej Krauder, a sada je vraća Lebron Džejms, pa potom dobija faul i još jedno bacanje od dva pogađa i onda na drugoj strani vidimo odličnu akciju Majamija i trojku Dankana Robinsona, 63:60

28' Trojka Džejmsa
Ostao je na centralnoj poziciji Džejms sam, kasnio je Batler u ovom preuzimanju i Džejms pogađa trojku. Potom Deni Grin krade loptu i zakucava, pa Lejkersi vode 57:54
27' Kakav koš Hira
Hiro je pogodio izuzetno težak šut za +3 Majamija. Flouter preko Dejvisa i lopta je išla maltene do krova, pa onda na drugoj strani Moris pogađa trojku, sjajna dva napada, nerešeno je 52:52
26' Prve poene postiže Adebajo
Bem Adebajo je prvo obezbedio defanzivni skok, a potom i pogodio prve poene u drugom poluvremenu. Naredni posed Lejkersa je bio statičan, imao je dobru kretnju bez lopte Dejvis i to je bilo sve što smo od njih videli, pa na drugoj strani Batler dobija faul i pogađa samo jedno bacanje, dovoljno za vođstvo Hita. 49:50
25' Počelo je drugo poluvreme
Kraj prvog poluvremena
24' Trojka Karuza
Posle konfuznog napada Aleks Karuzo pogađa trojku iz kornera, potom Krauder promašuje otvoren šut, a Hiro hvata ofanzivni skok i pogađa za 49:47. Ostalo je 3 sekunde na satu, potom Džejms drži loptu u rukama i vreme je isteklo
23' Promenjena odluka
Prvobitno su sudije rekle da je lopta za Majami, ali posle gledanja snimka su uvidele da su pogrešile i da lopta pripada Lejkersima u nastavku odlična odbrana Majamija posle zone 1-3-1, pa kontra Majamija i faul u napadu pravi Batler, da bi Rondo sjajno prošao do koša i iznudio faul, 46:45 vode Lejkersi
20' Sjajni Rondo
Prvo je majstorski asistirao za Dejvisa na isteku napada, sada krade loptu i obezbeđuje lake poene za Denija Grina. Na drugoj strani trojku pogađa Nan, a Lejkersi ne mogu da vrate, 43:44

18' Dejvis!
Ovo je njegov 6. poen na meču, sjajna reakcija krilnog centra Lejkersa, potom Olinik greši, šutira samo do prvog obruča i Markif Moris pogađa iz desnog kornera, novo izjednačenje, 39:39
16' Snažno zakucavanje Džejmsa
Dobija Lebron mnogo prostora za šut, ali ga ne koristi, pa zbog toga prodire kroz odbranu Majamija i snažno zakucava, a Bem Adebajo kažnjava lošu odbranu Džejmsa i 34:38. Ponovo je Lebron zaspao u odbrani, a Adebajo izvlači dva slobodna bacanja.
15' Tehnička Karuzu
Smatrao je Karuzo da je bio fauliran u prethodnoj situaciji, preoštro je protestovao i dobio tehničku, koju koristi Robinson za lak poen sa penala, 29:34

Majami u seriji
Trenutno serija traje 10:0, a sada to prekida Aleks Karuzo posle sjajne kretnje bez lopte, a Andre Igudala na drugoj strani kažnjava još jedan propust zone Lejkersa, 29:33
Lejkersi u zoni 1-3-1
Majami ponovo vodi, pukla je zona Lejkersa i Kendrik Nan pogađa trojku za 27:28
13' Počela je druga četvrtina
Odmah faul i odmah tri slobodna bacanja za Dankana Robinsona, koji je u 1/4 pogodio trojku, a svoja bacanja je uredno pogodio za 27:25
Kraj prve četvrtine
12' Kuzma za 3!
Ostaje ponovo u levom korneru sam jedan igrač Lejkersa, očigledno traže takve pozicije i sada Kajl Kuzma pogađa svoju trojku, 25:20
11' Adebajo pravi faul u napadu
Zanimljiva situacija. Malopre se Džejmsu nije svirao faul u napadu, a sada za sličnu situaciju Adebajo dobija ličnu grešku
9' Vraćaju se Lejkersi
Odličnom igrom spoljne linije su momci iz Los Anđelesa uspeli da preokrenu, sada je 21:18 u njihovu korist. Majami je ponovo u par navrata probao zonskom odbranom, ali su KCP i Grin iz kornera pogodili svoje šuteve. Lejkersi su imali 5 izgubljenih lopti, ali su se malo stabilizovali u poslednjih par minuta. Džimi Batler još jednom uspeva da kazni greške kod preuzimanja i već ima 7 postignutih poena.
7' Lebron!
Snažno zakucavanje Lebrona Džejmsa uz kontakt koji je incirao ramenom i prosto oduvao svog čuvara. Ponovo sumnjiva situacija – da li mislite da je Lebron pravio faul u napadu?

Adebajo traži izmenu
Nezgodno je pao centar Majami Hita, pa će otići na klupu tokom tajm auta koji je zatražio Frenk Vogel, trener Lejkersa. Lebron Džejms za sada nije uputio nijedan šut ka košu, Dejvis je imao nekoliko promašaja, a jedini koji drži Los Anđeles Lejkerse u životu je kontroverzni Kentavijus Koldvel Poup, 10:12 vodi Majami.
5' Kakva sekvenca Poupa
Dankan Robinson pogađa jedan težak šut za tri poena, a potom vidimo i osmi uzastopni poen KCP–a, 10:10
3' Trojka Poupa, Batler 2+1
Džej Krauder je sjajno odigrao u odbrani i imao brutalnu rampu nad Dvajtom Hauardom, Lejkersi potom kontrolišu ofanzivni skok i Kentavijus Koldvel Poup pogađa trojku iz kornera. Na drugoj strani je Majami iznudio preuzimanje iz pika, Hauard je branio Batlera i to se završilo Džimijevim poenima uz faul, 5:5
1' Počela je utakmica
Prvi posed imaće Lejkersi. Dejvis je promašio, Hauard nije mogao do skoka, pa Adebajo poentira u kontri, a na drugoj strani KCP i Dejvis igraj pik end rol i to se završilo zakucavanjem Entonija Dejvisa, 2:2
Lebron:
"Nismo zabrinuti. Znamo da možemo da odigramo bolje. Imamo još jednu priliku da preuzmemo kontrolu. Uživam u takvoj prilici"
Batler:
"Pobedićemo, borićemo se, nećemo se predati. Borićemo se da izjednačimo na 2-2"
Zanimljivost
Prvo NBA finale pod tim nazivom igralo se 1950. godine kada su Mineapolis Lejkersi pobedili Sirakjuz Nešnalse sa 4-2 u seriji. Mineapolis je tim prebacio u Los Anđeles kasnije, a Sirakjuz Nešnalsi su postali Filadelfija Seventisiksersi.

Liga je pre toga tri godine bila pod nazivom BAA.

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.