Mundobasket, kvalifikacije: Srbija – Letonija 101:100

Košarkaši Srbije slavili su u prvoj utakmici kvalifikacionog ciklusa za Mundobasket 2023. godine.

(28:33, 24:23, 25:19, 24:25)
  SRB   LET
  101 : 100
KRAJ
SRBIJA JE POBEDILA LETONIJU REZULTATOM 101:100
Peti faul Kuruca
Faulirao je Miloša Teodosića košarkaš Partizana, a on daje dva bacanja i Srbija vodi 100:98
40' Poslednji minut
Čavars zakucava i Srbija gubi, 96:98

Potom Kuridža fauliran i ide na liniju za slobodna bacanja pošto je bonus ispunjen, a on pogađa oba bacanja i opet je nerešeno 98:98
39' Kuridža!
Izjednačenje! Nagazio je liniju za tri i iz skraćenog kornera pogodio za 96:96
Ristić pod faulom!
Dušan Ristić poentira uz faul iz reketa! 94:95
38' Dangubić!
I on pogađa trojku i to veoma važnu! 91:93
36' Lomaž ne promašuje
Njegova šesta trojka i okruglo 30. poen. Srbija gubi, 85:90

Odmah Avramović vraća trojku! Njegova treća, 88:90
35' Drama
Dangubić zakucava, atmosfera sve bolja u hali i onda odlična odbrana pa ostaje 83:87

Smailagić ide u svlačionicu
Nadajmo se da će biti sve u redu
34' Nova trojka
Tajm-aut traži Svetislav Pešić, opet je Srbija primila trojku 79:86

Smailagić se povredio i delovalo je da mora napolje, ali je želeo da ostane u igri. Međutim, izmena j eprijavljena i morao je napolje. 81:86
32' Neverovatno
Letonci prave seriju 8:0 za minut i 20 sekundi i sada je ta prednost već velika, 77:83
31' Poništena trojka Zagorca
Naravno ne sudije nego Lomaž, ovo je njegova peta trojka večeras i Letonci vode, 77:78
30 Opet Lomaž
Četvrta trojka Lomaža i Srbija ponovo gubi, 74:75

Zagorac u poslednjoj sekundi pogađa trojku i Srbija 3. četvrtinu zatvrara vođstvom 77:75
29' Radanov na prodoru
Uz kontakt pogađa Aleksa Radanov, uspeo je da probije zonsku odbranu Letonije nakon loše reakcije prve linije odbrane i onda su usledili poeni na obruču, 74:70
28' Ristić se dobro snašao
Dušan Ristić dolazi do svog 6. poena nakon dobre reakcije na niskom postu i horogom uspeva da pogodi za 72:68, a Pašeniks potom pogađa za 72:70 i Pešić zove minut odmora
27' Srbija ispunila bonus
Radanov je faulirao Pašeniksa posle koje sledi dobra odbrana i Letoncima ističe vreme za napad

Kuridža pas, Teodosić poeni! Sjajna akcija Srbije i 70:66

Pedja Milosavljevic/STARSPORT
26' Srbija opet vodi
Pikenrol Letonaca se završio nesporazumom i izgubljenom loptom nakon što je Atea pogodila u glavu, a u kontri Avramović promašuje polaganje pa to popravlja Radanov i Srbija vodi, 68:66, a Banki zove tajm-aut
25' Vraća Srbija trojku
Jagodić-Kuridža! Anulirao je prethodno primljenu trojku i vratio na 64:66, a u narednom posedu smo videli odličnu odbranu Teodosića protiv Kuruca i iz toga stiže poravnanje, 66:66
24' Opet trojka...
Srbija je definitivno u problemu, Lomaž pogađa drugu trojku Letonaca u ovoj četvrtini, 61:66 gubi Srbija

23' Nerešeno
Opet Teodosić kreira akciju i lob pasom pronalazi Smailagića koji iz reketa lagano poentira, 58:58

Potom Bražulis kažnjava slabu reakciju, 58:60, pa Marko Jagodić-Kuridža biva fauliran na ziceru i pogađa dva bacanja, pa Srbija prima trojku preko Bertansa, 60:63
22' Teodosić kao general na parketu
Miloš Teodosić sjajno pronalazi Avramovića koji lako poentira na drugi obruč, potom dobra odbrana Srbije i laki poeni Avramovića, 56:58
21' Počelo je drugo poluvreme
Odmah snažan faul Kažulisa nad Teodosićem. Letonci brzo prave tri faula, ovo je dobra stvar jer su za manje od 30 sekundi umalo ispunili bonus
20' Poslednji minut prvog poluvremena
Serija Letonaca od 5:0 i Srbija gubi, 47:52

Teodosić uspeva da smanji, sada je 49:52

Igrači su nervozni, publika negoduje i sve zbog čudnih sudijskih odluka, pogotovo u poslednjem minutu
18' Slobodna bacanja za Smailagića
Iznudio je faul Kaspersa Berzinša, ali nije uspeo da pogodi svoja bacanja, pa se rezultat nije promenio. Dangubić je potom na skoku napravio faul i Letonci poravnavaju rezultat, 46:46

16' Smailagić! Evo povratka
Kako je ovo bilo važno! Alen Smailagić na asistenciju kolege iz Partizana Alekse Avramovića pogađa šut za tri poena i smanjuje zaostatak na samo pola koša, 43:44

U narednom posedu stiže nova trojka, sada je Avramović bio strelac i Srbija se budi! Ponovo vode "Orlovi", 46:44
14' Avramović za 3
Ovo je važan koš za Srbiju, 38:42
13' Uz zvuk sirene
Zoriks van balansa i uz zvuk sirene pogađa trojku, a onda i flouter preko Smailagića za 33:40. Neverovatno, ali Srbija sve ubedljivije gubi...
12' Jagodić-Kuridža uz faul
Centar Budućnosti se odlično snašao na asistenciju Teodosića i pogodio uz faul, smanjio je na 32:33 i naterao Luku Bankija da pozove minut odmora

11' Počela je druga četvrtina
Odmah Teodosić postiže poene, on je dvocifren i već ima 10 poena, 30:33
Kraj prve četvrtine
Letonija šutira 12/13 iz igre i zasluženo vodi 28:33 protiv Srbije u Beogradu.
10' Opet Lomaž
Nova trojka, ovoga puta "bez koske", a na drugoj strani Ristić uspeva da odgovori poenima iz reketa, 26:31
8' Letonija i dalje bez promašaja
Gotovo čitavu prvu četvrtinu gosti nisu promašili šut, bilo iz igre bilo sa linije za slobodna bacanja. Otud i vođstvo Letonaca, 20:21

Neverovatno. Nova trojka, 9/9 iz igre imaju Letonci i vode 20:26

Svetislav Pešić zove tajm-aut, posle koga ponovo primamo koš – 10/10 iz igre, 20:28

6' Smailagić "leti"
Sjajno i snažno zakucavanje Alena Smailagića! Srbija vodi 16:12

Srbija opet primila trojku vrlo naivno, da bi na drugoj strani poentirao Miloš Teodosić. Potom Ristić pravi faul na šutu za tri poena, a Zoriks pogađa trojku i dodatno bacanje, 18:19

Letonija ne može da promaši, 7/7 iz igre i 2/2 bacanja
5' Nova trojka
Alen Smailagić ostaje sam i poentira sa centralne pozicije. Ovo je druga trojka za domaći tim, a Srbija vodi 14:12
4' Trifunović!
Evo prve trojke za Srbiju. Isticao je napad, a Uroš Trifunović iz step beka pogađa torjku za 11:9

Na drugoj strani 2+1 situacija, Dairis Bertans pogađa, 11:11
3' Lepa akcija
Pikenrol na centralnoj poziciji su igrali Avramović i Smailagić i Alen čita protrčavanje Radanova daje odličan bek dor pas za lake poene, pa Srbija vodi 6:4

1' Počela je utakmica
Prvi posed je za Srbiju, jer je Smailagić pobedio u sudijskom podbacivanju, pa se taj posed završio poenima Marka Jagodića Kuridže, Srbija vodi 2:0

Podrška za Jelovca
Transparent podrške srpskom košarkašu Stevanu Jelovcu koji se oporavlja od moždanog udara
Aplauz
Svetislav Pešić, novi selektor Srbije, dobio je aplauz malobrojne publike u hali "Aleksandar Nikolić"

Kako javlja naš reporter sa lica mesta, ima malo više od 2.000 ljudi u ovom momentu

Miloš Teodosić
"Ulazimo u kvalifikacioni ciklus koji æe trajati gotovo dve godine, a koji zbog sistema takmièenja svaku utakmicu èini veoma važnom. Letonija ume da bude neugodna, sigurno imaju odredjenu prednost kada je uigranost tima u pitanju, ali sam siguran da æemo pokazati dobru energiju i igru koja æe nas dovesti do željene pobede. Praktièno smo na novom poèetku, nadam se da æe i publika to prepoznati i pružiti veliku podršku reprezentaciji u sutrašnjoj utakmici",
Svetislav Pešić:
"Oèekuje nas izazovna utakmica protiv Letonije koja ima kontinuitet, jer je tokom jula i avgusta igrala kvalifikacije i uigrana je, za razliku od nas koji smo se skupili pre samo nekoliko dana. To je sve poèetak jednog novog projekta. Ono što je najvažnije, taj nedostatak uigranosti æemo morati da kompenzujemo jednom velikom željom koju si igraèi u ovih nekoliko dana i pokazali. To je ono što me èini zadovoljnim i optimistiènim"
Dobrodošli
Zajedno ćemo ispratiti prvo kolo kvalifikacija za Mundobasket 2023. godine, u utakmici koju igraju Srbija i Letonija.

Početak je od 20 časova, domaćin je Srbija i igra se u hali "Aleksandar Nikolić"

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.