Pripreme za SP: Litvanija – Srbija 91:95

Košarkaši Srbije pobedili su Litvaniju 95:91 i u drugom međusobnom duelu u tri dana, ovaj put u Kaunasu.

22:20, 15:25, 34:24, 20:26
  LTU   SRB
  91 : 95

Kraj!
Druga pobeda Srbije nad Litvanijom u tri dana. Iako je selektor Đorđević dosta kombinovao, "Orlovi" su skoro sa pola gasa stigli do trijumfa u Kaunasu.
Grigonis pogađa pored Jokića – 91:93. Ali Bogdanović se "podiže" iz "ćoška" i frustrira litvanske navijače – 91:95
9' Srbija ide ka pobedi
"Orlovi" su pojačali gas i odmah diktiraju ritam. Grigonis i Kalneitis pogađaju, ali su se raspucali Milosavljević i Simonović, a potom Bogdanović koristi dva penala za vođstvo Srbije – 89:93
7' Bogdanoviiiiiić!
Mačijulis sa penala nastavlja rezultatsku klackalicu, ali se raspucao Bogdanović opet – 84:84
6' Srbija opet vodi
Trojka Bogdanovića za novi preokret – 80:82
6' Beli i Jokić za egal
Litvanci prave nekoliko faulova u napadu, što naš tim maksimalno koristi. Nakon što je pogodio jedno slobodno bacanje, Jokić potom poentira iz reketa na sjajnu asistenciju za potpuni egal – 80:79

4' Litvanci "beže", Bjelica ih stiže
Ne služi više šut Srbiju, serija promašaja sa spoljnih pozicija, dok se teško dolazi do reketa. To domaćin koristi i novom trojkom Kuzminskasa stiže do +7, ali opet Bjelica održava "Orlove" u igri – 79:75
2' Bjelica vraća Srbiju
Dobar početak Litvanaca, trojka Grigonisa pa koš Jakunasa za +7, ali Bjelica uzvraća trojkom – 76:72
Kraj III četvrtine – 71:69
Raduljica nastavlja seriju koševa, da bi u penal završnici Litvanci stekli koš prednosti pred poslednji kvartal – 71:69

9' Rezultatska klackalica
Raduljica vraća prednost Srbiji na asistenciju Bogdanovića, ali se Kalnietis raspucao i opet poentirao, pa Đorđević traži tajm-aut – 66:65
8' Novi preokret
Jokić pogađa oba penala, Jankunas ubacuje trojku, Jović polovičan iz slobodnih bacanja, a potom Kalnietis poentira uz dodatno bacanje i preokreće rezultat – 64:63
7' "Orlovi" ne daju vođstvo
Litvanci sa penala prilaze na koš zaostatka, ali sjajnom kombinacijom Jokića i Jovića Srbija čuva vođstvo – 56:60
6' Sjajna rola Jokića
Jokić odbija napad Litvanije, prvo poentira na asistenciju Bjelice, a potom sjajno proigrava Gudurića koji polaže uz faul, ali promašuje dodatno bacanje – 53:58
5' Valančunas nezaustavljiv, ali Bogdan odgovara
Litvanci smanjuju razliku preko sjajnog Valančunasa koji dominira u reketu, ali s druge strene Bogdanović poentira na asistenciju Jokića. Potom Mačiulis pogađa trojku, ali opet odgovara Bogdan, istom merom. Valančunas pogađa dva penala – 51:54

4' Bogdanović prekida seriju domaćina
Treći koš Litvanije u nizu preko Seibutisa, ali seriju domaćina prekida Bogdanović, nažalost uz promašeno dodatno bacanje – 43:49
Micić dobio nezgodan udarac
Micić je izašao iz igre zbog nezgodnog udarca u predelu prepona. Nastaviće meč sigurno, ali mu je potrebno malo vremena da se oporavi.
3' Vraćaju se Litvanci
Nešto sporiji napad Srbije, dok s druge strane Valančunac snažno zakucava posle ofanzivnog skoka, a potom poentira i Sabonis posle kontranapada – 41:47

1' Srbija na +10

Poluvreme – 37:45
Znatno bolja igra Srbije u drugoj četvrtini. "Zategli" su "Orlovi" odbranu i sve je profunkcionisalo i u napadu. Raspucali su se bekovi, a razliku u reketu opet napravio Jokić za preokret pred pauzu.
10' Micić uz zvuk sirene!
Nakon promašaja Jokića ispod koša, Litvanci realizuju oba slobodna bacanja, a onda Vasilije Micić na isteku poluvremena pogađa trojku od table uz zvuk sirene – 37:45

8' Jokić ne promašuje
Sabonis poentira preko Jokića uz dodatno bacanje koje pogađa, ali s druge strane naš centar nastavlja svoju seriju poena – 35:42
8' "Rafal" Bogdanovića
Odlična odbrana Srbije i odmah serija koševa. Bogdanović sa dve uzastopne trojke povećava razliku – 32:40
7' Jokić preokrenuo
Vratio se Jokić na parket i odmah preokreće rezultat. Faulirao ga je Grigonis, a centar Denvera pogađa oba penala – 30:32. Grigonis opet poravnava, ali Jokić nastavlja sa sjajnom igrom – 32:34
6' Teško protiv Valančunasa
Kada je Jonas Valančunas na parketu, naš tim teško dolazi do prostora za koš iz reketa, a pod pritiskom su centri i u odbrani. Raduljica pravi faul, Litvanac pogađa oba penala. S druge strane istom merom odgovara Gudurić – 30:30
5' Odlična kontra
Bogdanović promašuje za tri po ulasku na parket, ali posle dobre odbrane Micić asistira Simonoviću za novo izjednačenje – 28:28
3' Trojka Bjelice
Litvanci poenima Kuzminskasa penala opet "beže" na +3, ali Bjelica vraća egal trojkom – 26:26
1' Jokić na klupi
Poentiraju Litvanci, ali Jović uzvraća trojkom – 24:23. Nekoliko prilika za Srbiju da preokrene, ali Raduljica prvo pravi korake, a potom Bjelica promašuje polaganje.
Statistika prvog perida

Kraj I četvrtine – 22:20
Litvanci vode posle prvih 10 minuta zahvaljujući raspoloženom Valančunasu u prvih sedam minuta igre. Srbija se vratila u egal trojkama Bogdanovića i asistencijama Jokića.
Sjajna konekcija Jokića i Raduljice

Trener Denvera prati Jokića u stopu
Trener Denver Nagetsa Majkl Meloun je i u Kaunasu, gde opet gleda na delu svog najboljeg igrača Nikolu Jokića u dresu Srbije.
8' Jokić u svom stilu
Ušao je Nikola Jokić i zauzeo poziciju "četvorke" pored centra Raduljice, koga sjajno proigrava pod košem za lagano polaganje. Potom pronalazi i Simonovića koji pogađa oba penala za potpuni rezultatski egal – 20:20
7' Bogdanović "pronašao" šut
Nakon nekoliko promašaja, Bogdanović pogađa dve trojke, poentirali su u međuvremenu Milosavljević i Raduljica pa se Srbija približava Litvaniji – 20:16
6' Valančunas dominira
Bogdanović pogađa trojku, ali naši centri nemaju rešenje za Valančunasa. Nakon Marjanovića, poentira i pored Raduljice – 20:11
4' Slaba odbrana Srbije
Litvanci opet bolje otvaraju meč, ali Marjanović sa dva koša vraća meč u egal – 7:6. Međutim, loša odbrana Srbije, Valančunas i Sabonis s lakoćom poentiraju iz reketa – 11:6
2' Preokret
Srbija loše organizuje narednih nekoliko napada, a Kalnijetis poentira za preokret – 4:2
Počeo meč
Bogdanović odmah pogodio – 0:2, Valančunas poravnava sa penala – 2:2
Startna petorka Srbije

Žalgiris arena nije puna

Litvanija je kandidat za medalju u Kini
Nastavak priprema za SP 2019.
Srbija će narednog vikenda igrati u Atini na tradicionalnom "Arkopolis kupu" gde će rivali biti Grčka, Turska i protivnik u grupi na SP Italija.

Selektor Đorđević će formu na kraju "brusiti" u Kini od 20. avgusta gde će "Orlovi" odigrati još tri meča, opet protiv Italije, te Francuske i Novog Zelanda.

Mundobasket počinje 31. avgusta, kada Srbija igra sa Angolom (9.30h).
Paprene cene karata
Koliko Litvanci obožavaju košarku i svoju reprezentaciju najbolje pokazuju cene karata za prijateljski meè sa Litvanijom. Ulaznice za "Žalgiris arenu" èiji je kapacitet 15.700 mesta koštale su 29-200 evra.
Koliko Litvanci obožavaju košarku i svoju reprezentaciju najbolje pokazuju cene karata za prijateljski meč sa Litvanijom. Ulaznice za "Žalgiris arenu" čiji je kapacitet 15.700 mesta koštale su 29-200 evra.
Posle Beograda, Kaunas
Pre tri dana Srbija je pobedila Litvaniju 72:68, posle preokreta nakon -12. Sada gostuje u Kaunasu u nastavku priprema za Mundobasket 2019.