Subota, 14.04.2018.

20:15

Budućnost prekinula Zvezdinu trogodišnju dominaciju na Jadranu

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Budućnosti sa 77:73 u četvrtom finalnom meču ABA lige, što znači da su Podgoričani novi šampioni regiona.

Izvor: PT

Autor: PT

Prvi put u istoriji ABA lige izabranici Aleksandra Džikića uspeli su da osvoje prsten najboljeg na Jadranu.

Ovim porazom prekinuta je trogodišnja dominacija Crvene zvezde u regionu, koja naredne sezone neće moći da igra u Evroligi.

Heroj plavo-belih na ovom meču bio je Nikola Ivanović koji je dva puta u poslednjem minutu poentirao i tako sâm doneo trijumf ekipi iz Podgorice. Bek Budućnosti pogodio je za 72:70, a potom i za 74:70 na 28 sekundi do kraja.

Pretohdno je Ročesti izgubio loptu, dok je Lazić odabrao loše rešenje u napadu.

Najefikasniji u pobedničkom sastavu bio je Gordić sa 18 poena, Ivanović je ubacio 17, dok je Filip Barović postigao 14.

Kod crveno-belih bolji od ostalih bio je Ročesti sa 14, 12 je ubacio Omić, dok su Dobrić i Feldin meč završili sa 11 poena.

Iako se ranije u toku dana čulo da Zvezda najvernovatnije neće igrati na ovom meču, crveno-beli su izašli na parket 'vruće Morače' i na kraju poraženi.

Zvezda je sporo ušla u meč, a sudije su odmah uspostavile takav kriterijum suđenje, da su gotovo sve svirale. Budućnost je imala prednost od 22:15 posle prve deonice, ali su šutnuli čak deset bacanja i na sreću crveno-belih pogodili su samo opet.

Na drugoj strani Ročesti i Omić igrali su solidno, ali tek ulaskom Enisa i Lesora, Zvezda je dobila više energije i do poluvremena uspela je da preokrene rezultat.

Feldin je na 20 sekundi do kraja pogodio trojku i tim košem crveno-beli došli su do maksmilanih +3 (38:35). Poluvreme je završeno rezultatom 38:36 za aktuelnog šampiona regiona i Srbije.

U nastavku meča Zvezda je imala prednost od osam poena (51:43), ali je Budućnost serijom uspela da se vrati i preokrene rezultata. Tokom cele četvrte deonice Budućnost je vodila, međutim trojkom Dobrića crveno-beli došli su do 70:68 na samo 1:43 do kraja.

Ipak, Budućnost se vratile preko bacanja Barovića (70:70), a onda je usledio pomenuti epilog u kojem je Ivanović izrastao u heroja.

IV četvrtina:

KRAJ Crvena zvezda sklonjena je sa trona regiona, pošto je Budućnost slavila sa 77:70.

40' Branko Lazić izgubio je loptu na 50 sekundi do kraja. Ivanović je pogodio za dva poena na 28,6 do kraja i Budućnost ima +4, 74:70. Dilan Enis nije pogodio trojku i Budućnost je pred titulom u ABA ligi.

39' Ognjen Dobrić pogađa veoma važnu trojku za 70:68. Serija Zvezde 7:0, Aleksandar Džikić morao je da zatraži tajm-aut. Do kraja ima još 1:38. Ročesti napravio je faul nad Barovićem, a ovaj ubacio oba, 70:70. Na 1:17 do kraja Alimpijević je zatražio tajm-aut. Kakva greška Ročestija posle tajm-auta, Ivanović je ukrao loptu i poentirao, 72:70.

37' Posle dugo vremena Zvezda poentira uz igre i to preko Fledina, a potom i Omić pogađa za 68:67.

36' Trenutno gledamo veoma jaku igru na obe strane, a sudije sviraju svaki kontakt. Nažalost, Omić promašio je oba slobodna bacanja, 68:63. Na drugoj strani revanširao mu se Petar Popović, 68:63.

35' Budućnost je faulom Lendrija ispunila bonus, a potom je i Ivanović faulirao Lazića, koji pogađa 1/2 bacanja, 64:60. Lesor je uhvatio loptu, Barović napravio faul, a Zvezdin Francuz ubacio oba bacanja, 64:62. Po mišljenju sudija Enis je napravio faul nad Ivanovićem, koji je pogodio i sada je +5, 67:62.

33' Nemanja Gordić pogađa iz gotovo svih pozicija, 64:59. Dejan Davidovac u narednom napadu promašio je trojku, a potom je Zvezda odbranila napad.

32' Prve poene u poslednjoj deonici za Podgoričane postiže Petar Popović, 62:59. U narednom napadu Omić je napravio grešku u koracima, a potom je Lendri promašio trojku.

31' Na početku poslednje četvrtine Budućnost je napravila dva faula, ali Zvezda nije uspela na vreme da šutne na koš. Lazić je za promašaj iskupio ukradenom loptom i košem, 60:59.

III četvrtina:

30' Alen Omić napravio je nesmotren faul i Ivanović pogodio je oba slobodna bacanja. Posle 30 minuta igre Budućnost vodi sa 60:57.

29' Nikola Ivanović pogodio je trojku za 58:54, a onda je usledio odgovor Ročestija za 58:57.

28' Krajnje sumnjiva odluka sudija da daju faul Dobriću u napadu, posle kojeg je Barović ponovo otišao na liniju za bacanja. Centar iz Crne Gore pogodio je oba bacanja, 52:51. Uzvratio je trojkom Feldin za 54:52, ali je onda Lesor napravio faul za 2+1, 55:54 za Budućnost.

27' Dilan Enis promašio je daleku trojku, Budućnost je dobro zagradila, a potom je Petar Popović ubacio trojku, 51:48. Alimpijević je morao da zatraži tajm-aut, a posle njega Zvezda nije uspela da realizuje napad. Lesor je napravio faul nad Barovićem, koji je pogodio oba bacanja, 51:50.

26' Kajl Gibson promašio je za dva poena, a onda je Dobrić poentirao iz kontranapada, 51:43. Ipak, Gordić igra nezaustavljivo i vuče Budućnost, 51:45.

25' Omić je odlično asistirao Davidovcu koji je pogodio za 47:41. Nikolić je u narednom napadu loše odigrao, a Omić poentirao pod košem za maksimalnih 49:41. Posle tajm-auta, Gordić je pogodio za 49:43 Zvezde.

24' Odlično igra Zvezde u trećoj deonici. Ponovo je odbranila napad, a onda je napravljen nesportski faul nad Omićem koji nažalost Zvezde nije pogodio niti jedno od dva bacanja. Crveno-beli nisu uspeli da reši napad, a onda je Gordić poentirao za 45:41.

23' Na sreću Zvezde Gibson je promašio otvorenu trojku, ali je Ročesti napravio faul nad Šehovićem. Gibson je ponovo promašio, ali sudije ne staju sa faulovima... Crveno-beli su ispunili bonus za manje od tri minuta.

22' Branko Lazić dobio je četvrti faul, a Gordić je poentirao uz faul, 41:39. U narednom napadu Ognjen Dobrić pogodio je van linije 6,75, 44:39. Budućnost nije iskoristila napad, a potom je Ročesti pogodio 1/2 bacanja, 45:39.

21' Kapiten Branko Lazić pogađa trojku početkom druge deonice za 41:36. Odličan način da se započne period igre. U narednom napadu Gibson je promašio šut.

II četvrtina:

20' Veoma dobro igraju crveno-beli na kraju druge deonice. Enis je borben i posle svog promašaja uhvatio je loptu, a potom je Feldin ubacio trojku, 35:38! Imala je Budućnost napada do kraja četvrtine, ali su arbitri dosudili nepostojeći faul Davidovcu i Gordić je pogodio 1/2 bacanja, 38:36 za Zvezdu. Enis je pokušao za pet sekundi da ubaci loptu u koš, ali je promašio.

18' Matijas Lesor uhvatio je loptu posle promašaja Dobrića i dobrom igrom leđima poentirao je preko Barovića, 33:31. Lesor je dobio blokadu, a onda je centar Budućnosti izjednačio 33:33.

17' Prvi put na meču crveno-beli vode! Dilan Enis pogodio je trojku za 31:30 za klub iz šampiona regiona. Na drugoj strani Barović pogodio je 1/2 bacanja, 31:31.

16' Serija Zvezde od 7:0! Omić je poentirao za 28:28. Budućnost nije pronašla put do koša, ali je onda Feldin promašio trojku, a Gibson u narednom napadu ubacio dvojku, 30:28.

15' Alen Omić uz Ročestija igra odlično. Centar Crvene zvezde pogodio je sa poludistance i sada je 28:26 za Podgoričane. Zvezda je odbranila napad, ali je potom Feldin izgubio loptu.

14' Zvezda je uspela da veže nekoliko dobrih napada na početku ove deonice, ali je posle tajm-auta Džikića usledila serija plavo-belih, 6:0, 28:21. Alimpijević je morao da zatraži "kraću pauzu". Posle tajm-auta Ročesti je pogodio uz faul, 28:24.

13' Problem za crveno-bele, pošto je Lazić napravio treću ličnu grešku, a Lendri je pogodio jedno bacanje, 23:21. Crveno-beli nisu uspeli da postignu koš, ali zato jeste Ivanović, 25:21.

12' Zvezda je uspela ponovo da odrani napad, a Dilan Enis pogodio je dugu dvojku, 22:19. Dobar start crveno-belih u drugoj deonici. Lendri je promašio trojku za Budućnost, a onda je iz kontre poentirao Omić, 22:21. Džikić je morao da zatraži tajm-aut.

11' Prvi napad u drugoj četvrtini Budućnost nije uspela da reši. U narednom napadu isplatila se požrtvovanost crveno-belih i Davidovac je pogodio uz faul, ali je promašio bacanje, 22:17.

I četvrtina:

10' Čak sedmi faul Zvezde u četvrtini. Ročesti je promašio trojku, a onda je Gordić fauliran nakon čega je promašio oba, 20:15. Crveno-beli nisu uspeli da realizuju napad, dok je Lendri pod košem bio precizan 22:15. Ovim rezultatom završila se prva deonica. Klub iz Podgorice šutnuo je čak deset bacanja u 1/4.

8' Tejlor Ročesti pogodio je trojku i prekinuo je seriju Budućnost, 18:12. Šehoviću je lopta izašla iz koša, a onda je Janković ubacio trojku, 18:15.

7' Zvezda posle tajm-auta nije uspela da realizuje napad, a potom je Nikolić fauliran, posle čega je pogodio oba bacanja, 18:9. Zvezda ponovo nije iskoristila dva napada, prvo je Feldin promašio, a onda i Dobrić.

6' Džejms Feldin pogađa trojku iz dobre pozicije, 11:9. U narednom napadu poentirao je Šehović, 13:9, a potom je Zvezda izgubila loptu, a Šehović je pogodio trojku, 16:9.

5' Bjelica je promašio još jedan otvoren šut, a na drugoj strani precizan bio je Gordić, 7:4. Na drugoj strani poentirao je Alen Omić, 7:6, ali je onda opet Gordić fauliran, 8:6. Drugo bacanje je promašio, ali je došao do ofanzivnog skoka posle kojeg je Gibson ubacio trojku, 11:6.

4' Prve poene za Zvezdu postigao je Tejlor Ročesti, 2:2. U narednom napadu Danilo Nikolić pogodio je trojku, 5:2. Za kratko vreme ponovo gledamo veliki broj ličnih grešaka, obe ekipe su već ispunile bonus, 5:4 – Ročesti je pogodio dva bacanja.

3' Branko Lazić napravio je drugu ličnu grešku i Alimpijević je morao da ga zameni. Za skoro tri minuta igre nema koša iz igre, Gibson je pogodio 1/2 bacanja, 2:0.

Prve poene na meču za Budućnost pogađa Gordić, koji je bio polovičan sa linije za slobodna bacanja, 1:0. Alen Omić promašio je zicer, posle čega Bjelica nije poenitrao.

2' Zvezda iz dva navrata nije uspela da postigne koš. Prvo je trojku promašio Feldin, a onda i Milko Bjelica. Ni Budućnost nije realizovala napad preko Gibsona. Nije Zvezda ponovo poentirala, pošto je Bjelica promašio zicer.

1' Prvi poseda na utakmici imala je Crvena zvezda, ali je Ročesti promašio šut. U narednom napadu promašio je i Nemanja Gordić. Bez poena u prva dva napada.

20.56 Igrači su se međusobno pozdravili, kao i treneri Aleksandar Džikić i Dušan Alimpijević. Utakmica će krenuti za koji minut, uprkos nagoveštajima da bi Zvezda mogla ne igra ovaj meč.

20.50 Košarkaši Crvene zvezde izašli su na teren i zagrevaju se, ali se još ne zna da li će se meč i odigrati. Po svemu sudeći trebalo bi, ali sačekajmo još malo.