Ponedeljak, 08.01.2018.

17:00

Budućnost trojkama "terorisala" Zvezdu u Podgorici

Košarkaši Budućnosti pobedili su u Morači u derbiju 15. kola ABA lige Crvenu zvezdu sa 92:86.

Izvor: MLJ

Autor: MLJ

Budućnost trojkama
StarSport

Budućnost je do pobede došla neverovatnim procentima u šutu za tri poena (16/23) i tako se vratila na lidersku poziciju ABA lige posle 15. kola.

Najbolji je u Budućnosti bio Nikola Ivanović sa 18 poena, Kajl Gibson je imao 17 poena, 15 je dao Lendri i 13 Nikolić. U Zvezdi se istakao Tejlor Ročesti sa 19 poena, 14 je imao Pero Antić i još 12 Dangubić.

Zvezda je u utakmicu ušla serijom 6:0. Već tada je Budućnost preko Šehovića dala nagoveštaj da će šuterski sa spoljnih pozicija imati dobro veče, ali se niko nije mogao nadati da će u jednom trenutku podgorička ekipa imati nestvarnih 14 od 16 u šutu za tri poena.

Šta god da su spolja bacili Lendri, Gibson ili Ivanović ulazilo je sve do poslednje četvrtine. Budućnost je imala i mnogo bolju realizaciju slobodnih bacanja, pa je uspevala da održi prednost uprkos lošem šutu za dva poena.

Crveno-beli su tokom prve četvrrtine bili uglavnom izjednačeni sa domaćinom sve do poslednjih minuta kada se istakao Dilan Enis. On je svojom trojkom i atraktivnim polaganjem preko Šehovića doneo 27:22 Zvezdi.

U drugoj četvrtini Zvezda počinje da gubi lopte u serijama dok Budućnost pravi seriju 11:0, preokreće i potpuno uspostavlja kontrolu nad utakmicom.

Kako je krenula druga četvrtina za Zvezdu, tako je počelo u nastavku za Budućnost. Koliko su potentni u napadu, crveno-beli su pokazali serijom 8:0 kojom su za svega četrdesetak sekundi došli do izjednačenja na 50:50.

Nisu uspeli da iskoriste psihičku prednost, trojkom Enisa su nakratko poveli sa 57:56, ali je Budućnost imala recept i već do kraja treće deonice vodila sa 73:67.

Poslednja četvrtina unela je neizvesnost sve do trenutka kada je Ivanović pogodio trojku, a Zvezda pre toga imala jedan promašaj Ročestija i izgubljenu loptu Antića na dva minuta do kraja.

Budućnost je otišla na 86:81 i potom privela meč kraju strpljivom igrom sa linije za slobodna bacanja. Podgoričani su sada prvi u ABA ligi sa 13 pobeda i dva poraza, a Zvezda je iza Cedevite treća sa 12 pobeda i tri poraza.

IV četvrtina

40' Davidovac pogađa važnu trojku! Zvezda međutim promašuje naredna dva pokušaja spolja, a Budućnost sa penala privodi meč kraju u svoju korist, 92:86.

39' Lep potez Dangubića koji je išao na polaganje i pogodio sa zadrškom za 86:83. Uzvraća Gordić polaganjem, a Budućnost na minut pred kraj ima prednost 88:83.

38' Ročesti šalje loptu za Antića, centar Zvezde ne uspeva da je uhvati i Zvezda gubi bitnu loptu u pokušaju da se vrati u meč. Ivanović to kažnjava trojkom i ovo se može ispostaviti kao presudan pogodak za Budućnost, 86:81.

37' Antić dobija loptu pod košem i pogađa dva slobodna bacanja, 83:81.

36' Ročesti ide do koša, Nikolić promašuje zicer pa Zvezda gubi sa 83:79.

34' Gordić prolazi do koša, a Lazić zaboravljen u ćošku dobija loptu i zakucava 80:76.

33'
Enis šutira za tri, ali posle faula pogađa samo jednom sa linije penala, 78:74.

31' Trojke se nastavljaju! Antić, Ivanović Feldin... Budućnost vodi 78:73, a malo je reči kojima može da se opiše ono kako trojke gađa Budućnost, 14 od 16 sa spoljnih pozicija!

III četvrtina

30' Trojku pogađa Milko Bjelica, Ivanović još jednom dobija faul pa Budućnost pred polsednji minut ulazi sa 70:64. Ročesti kažnjava lošu odbranu domaćih, ali Nikolić uzvraća za 73:67.

29' Ivanović pogađa dva penala, Lendri daje novu trojku za Budućnost koja šutira trojke 12/14, 68:61.

28' Ivanović pogađa stepbek trojku, Dangubić zakucava u NBA stilu preko Lendrija i prekida seriju Budućnosti 6:0. Domaćin je opet preuzeo prednost 63:61.

26' Enis ide na koš, pogađa uz kontakt, 59:56. Lendri šutira trojku, Lesor pravi faul i treći put Budućnost dobija mogućnost za 3+1, 59:59.

25' Zvezda je umalo izgubila loptu posle izbijene lopte Dangubiću, Feldin je krenuo na prodor, iznudio faul Gibsona, a Enis potom pogodio trojku za vođstvo Zvezde, 57:56!

24' Gibson i Lendri kombinuju, Lendri pogađa sa pet metara, 56:52. Janković poentira iz odbojke posle ofanzivnog skoka, na sličan način kako je i Lesor poentirao pre toga, 56:54.

23' Zvezda brzo izlazi iz bonusa, Budućnost ponovo vodi 54:52.

22' Dangubić ide na prodor i pogađa za svoju mini-seriju od 5:0, a onda Ročesti pogađa trojku za izjednačenje posle samo 40-ak sekundi otkako je Budućnost imala +8, 50:50.

21'
Šehović odmah otvara drugo poluvreme novom trojkom za Budućnost, pa domaća ekipa ima najveću prednost do sada, 50:42. Imao je i dodatno slobodno bacanje koje je promašio. Dangubić pogađa tri bacanja pa Zvezda vraća na minus pet, 50:45.

II četvrtina

20' Bjelica gubi i šestu loptu za Zvezdu u drugoj četvrtini. Budućnost to ne koristi, Lesor pogađa u kontri, ali Gibson je neumoljiv spolja, nova trojka posle pasa Gordića, 47:42 za Budućnost koja je šutirala 9/11 trojke u prvom poluvremenu.

19' Bjelica igra leđima ka košu protiv Ilića koji pravi faul, 42:40 vodi domaćin. Gibson igra protiv Davidovca, dribla i ide do koša za 44:40.

18' Mnogo sreće za Zvezdu, Ročesti dolazi do "ničije" lopte i prolazi do reketa za novi flouter uz faul 40:38 za Budućnost. Budućnost petlja pod košem Zvezde, Nikolić dolazi do lopte a Nikolić pogađa dva slobodna bacanja posle faula Antića.

17' Dva pogotka Zvezde, Ročesti se ispravio posle promašaja, Bjelica je lepo zakucao, ali onda izgubio novu loptu, 37:34 za domaćina. Ročesti pogađa flouter, a Gibson trojku 40:36.

15' Milko Bjelica gubi još jednu loptu za Zvezdu, ali Ivanović uzvraća, pa Feldin posle više od četiri minuta daje prve poene iz igre iz prodora, ali Nikolić daje trojku, 36:30.

14'
Lesor hvata loptu ispod koša, iznuđuje faul i sa penala prekida seriju Budućnosti, 33:28.

13' Treća izgubljena lopta za Zvezdu posle faula u napadu Antića. Ivanović pogađa iz prodora, Lendri daje drugu trojku i Budućnost pravi seriju 9:0 i preokreće potpuno 31:27! Budućnost nastavlja seriju zahvaljujući Popoviću koji pogađa u poslednjoj sekundi napada za 33:27, serija 11:0.

12'
Šehović pogađa nova dva penala posle faula Dangubića, 27:26 za Zvezdu.

11' Prodor i pogodak sa penala za Budućnost preko Popovića. Zvezda je izgubila dve lopte već na startu druge deonice.

I četvrtina

10' Devet trojki ukupno u prvoj četvrtini, Antić daje treću i Zvezda vodi 25:22. Enis ide na obruč i pogađa za 27:22.

9'
Dve trojke Antića i trojke Nikolića i Kajla Lendrija uz dodatno bacanje za Lendrija 22:22.

8' Prva promašena trojka Budućnosti, Ročesti u kontri pogađa preko Šehovića i Zvezda vodi 16:13.

7' Danilo Nikolić dobro udvojen između Ročestija i Bjelice gubi loptu, a Davidovac se odlično ubacuje u reket, a Antić mu asistira za novo vođstvo Zvezde, 14:13.

6' Treća trojka Budućnosti, koja prilazi na 12:11. Gibson ide na prodor i dobija faul, 13:12 za Budućnost.

5' Pogađa Dangubić sa poludistance, a Šehović daje drugu trojku i smanjuje prednost Zvezde, 10:8. Feldin u narednoj akciji promašuje trojku, ali Lesor hvata ofanzivni skok, 12:8.

4' Lesor dobro čuva Nikolića, ali onda gubi loptu. Gordić iz pika dodaje Nikoliću i Nikolić zakucava, 8:5.

3' Šehović pogađa trojku i prekida seriju Zvezde, a Lesor dobro pivotira u reketu i pogađa, 8:3 za crveno-bele.

2' Prve poene na meču za Zvezdu postiže Nemanja Dangubić sa linije penala, Budućnost promašuje zakucavanje posle dobre akcije, a Feldin i Ročesti povećavaju polaganjem i trojkom, 6:0 za goste.