Nova vest
Košarka

Sreda, 26.12.2012.

11:28

Beta: Ko je obeležio 2012. godinu

Novinska agencija Beta zlatnu medalju Milice Mandić na OI u Londonu označila je kao najvažniji sportski događaj u Srbiji u 2012. godini.

Izvor: B92, Beta

Autor:B92, Beta

Default images

Drugo mesto zauzeo je Novak Đoković, koji je drugu godinu u nizu najbolji teniser na svetu. Treće su ostale medalje Srbije na OI, četvrti su rukometaši sa srebrnom medaljom na EP, a peti su previranja u FK Crvena zvezda. Evo i kompletne liste agencije Beta:

1. PRVO ZLATO ZA SRBIJU – Mlada Beograđanka Milica Mandić osvojila je pretpostednjeg dana takmičenja zlatnu medalju u kategoriji preko 67 kilograma. Ona je "naterala" naciju da za jedan dan nauči pravila tekvonda i zavoli ovaj borilački sport. Mandićeva je nastupom na Olimpijskim igrama u Londonu postala ljubimica nacije i praktično predstavila tekvondo najširem sloju ljudi i dece.

2. ĐOKOVIĆ I DALJE PRVI – Najbolji srpski teniser i sportista Novak Đoković nije, naravno, mogao da ponovi sezonu iz snova 2011. Ove godine je osvojio jedan GS turnir, Rodžer Federer ga je pretekao na prvom mestu ATP liste, a na Olimpijskim igrama nije osvojio medalju. Đoković je, medjutim, ušao posle toga u formu i sjajno okončao sezonu, osvojivši završni Masters u sezoni i vrativši se na prvo mesto. Novak je ostao najbolji i najuspešniji srpski sportista.

3. MEDALJE NA OI U LONDONU – Srbija je u Londonu osvojila četiri medalje. Osim zlata Milice Mandić, tu su i srebro i bronza strelaca i bronza vaterpolista. To srebro osvojila je Ivana Maksimović, a ta medalja dobila je veliku pažnju u medijima u Srbiji, kao 100. medalja na Igrama. Olimpijski komitet Srbije je pravno formalni naslednik Jugoslovenskog olimpijskog komiteta i na osnovu toga za Srbiju tvrdi sve ranije osvajane medalje. Samostalnoj Srbiji, međutim, to je bila peta medalja. Srbija je nastupom u Londonu popravila učinak od Igara u Pekingu, kada je osvojila jedno odličje manje.

4. SREBRO RUKOMETAŠA NA EP – Rukometni savez Srbije organizovao je početkom godine Evropsko prvenstvo, a domaća reprezentacija je sjajnim igrama, borbom, timskim duhom i zajedništvom postala u trenutku jedna od dražih selekcija u zemlji. Rukometaši su stigli do finala, ali nisu uspeli da pobede Dansku. Završni mečevi igrani su pred prepunom Arenom, a sve je podsećalo na vremena kada je rukomet bio jedan od popularnijih sportova. Čelnici evropskog rukometa pohvalili su šampionat u Srbiji kao jedan od najboljih u istoriji.

5. PREVIRANJA I IZBORI U ZVEZDI – Najtrofejniji srpski fudbalski klub prošao je i prolazi kroz najteži period u svojoj istoriji. Na proleće je na predsedničkim izborima novi mandat dobio Vladan Lukić. Zvezda je sezonu završila bez titule i loše je počela novu. Trener Robert Prosinečki je otišao, a nedugo potom je Lukić objavio da se povlači. Formirana je radna grupa koja će voditi klub, a tada je objavljeno da su Zvezdini dugovi skoro 50 miliona evra. Potom su raspisani novi izbori, drugi u godini, na kojima je jedini kandidat bio legenda kluba Dragan Džajić, koga je kratko pre toga predsednik Srbije Tomislav Nikolić abolirao od sudskog postupka.

6. PARTIZAN DOMINIRA U SRBIJI, GUBI U EVROPI – Šampion Srbije Partizan osvojio je petu uzastopnu titulu državnog prvaka, što nikome nije pošlo za rukom u srpskom fudbalu. Crno-beli su imali dobar rezultat u domaćem prvenstvu, ali stanje u klubu nije bilo idilično. Tokom zimske pauze su se preko medija sukobili sportski sektor i predsednik kluba, a to je rezultiralo odlaskom trenera Aleksandra Stanojevića. Eipu je do kraja sezone vodio Avram Grant, a na leto se na klupu vratio Vladimir Vermezović. Crno-beli nisu uspeli da se plasiraju u Ligu šampiona, a u Ligi Evrope su osvojili samo tri boda.

7. USPESI PARAOLIMPIJACA U LONDONU – Srpski paraolimpijci osvojili su pet medalja na Igrama u Londonu, dve zlatne i tri srebrne, što je znatno bolje nego u Pekingu, kada su osvojena dva srebra. Paraolimpijci su u London otišli bez skoro ikakve medijske pažnje, praćeni nekolicinom novinara, ali su nastupe završili u direktnim prenosima na javnom servisu. Država je ignorisala paraolimpijce i nije im napravila doček, ali su zato oni sami došli u centar Beograda i tamo se družili sa gradjanima i olimpijskim sportistima koji su im pružili podršku.

8. RENESANSA VATERPOLA – Reprezentacija je osvojila Evropsko prvenstvo u Ajndhovenu, a onda i bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Londonu. Partizan je u domaćem prvenstvu dobio jaku konkurenciju. Crvena zvezda je dovela reprezentativce i napravila izuzetno jak tim za takmičenje u Evropi, a u Kragujevcu je formiran Radnički koji se takođe pojačao reprezentativcima. Srpska liga je tako odjednom postala jaka i neizvesna, posle godina apsolutne dominacije Partizana.

9. EP ZA ŽENE U RUKOMETU – Posle otkazivanja Holandije kao organizatora Evropskog prvenstva, Rukometni savez Srbije je, nošen uspehom muškaraca, dobio organizaciju takmičenja. Rukometašice Srbije su izborile rezultatski plasman pre toga i novi tim, koji je bio velika nepoznanica za domaću javnost došao je do četvrtog mesta izgubivši neizvesno polufinale i meč za treće mesto.

10. DEVOJKE U FINALU FED KUPA - Reprezentacija Srbije plasirala se u finale Fed kupa, ali je izgubila u Pragu od Češke sa 3:1. Duel je protekao pomalo mimo žiže interesovanja domaće javnosti, što je pogodilo teniserke i zbog čega je došlo do sukoba sa izveštačima iz Praga. Najbolje srpske igračice Ana Ivanović i Jelena Janković nagovestile su da neće više igrati sa reprezentaciju.

Agencija Beta napravila je i listu od 10 sportskih događaja koji su po njihovom mišljenju obeležili 2012. godinu:

1. OI U LONDONU – London je postao prvi grad koji je tri puta organizovao Olimpijske igre. Više od 10.000 sportista iz 204 zemlje su se tokom 16 dana borili u 26 sportova. Između raskošne ceremonije otvaranja i zatvaranja Igara dogodile su se mnoge lepe sportske priče, a za nekoliko stvari je ispisana istorija. Prvi put su nastupile sportistkinje iz Saudijske Arabije, Katara i Bruneja, a uključivanjem ženskog boksa u program Igara, svi sportovi su održani u obe konkurencije. Uz mnoge stare olimpijske heroje, Igre u Londonu iznedrile su i nekoliko budućih, među kojima su atletičar Dejvid Rudiša ili 16-godišnja plivačica Je Šiven. Američki plivač Majkl Felps osvojio je šest medalja, od čega četiri zlatne, i tako, sa 22 medalje sa tri Igara, postao najtrofejniji Olimpijac u istoriji.

2. BOLT ODBRANIO SVA TRI ZLATA - "Najbrži čovek na planeti", "munja", "najbolji sportista svih vremena", što su samo neke od titula i nadimaka za Jamajčanina Juseina Bolta, ponovo je ušao u istoriju. Ne samo kao prvi čovek koji je odbranio zlatnu medalju na 100 i 200 metara na uzastopnim Igrama, već je to prevazišao tako što je odbranio i treće zlato - u štafeti 4x100 metara. Svi su u Londonu želeli da vide Bolta, a on im je pokazao i više od očekivanog.

3. DOMINACIJA FUDBALERA ŠPANIJE – Fudbaleri Španije odbranili su ovog leta zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu. Popularna "furija" je šampionat u Poljskoj počela remijem sa Italijom, ali je onda počela da pobeđuje i da igra svoju prepoznatljivu igru, da bi do revanša sa "azurima" u finalu pokazala koliko je dominantna sila, lako i ubedljivo pobedivši sa 4:0. Španija je tako postala svetski i dvostruki evropski, prva reprezentacija koja je osvajala tri uzastopna velika takmičenja.

4. SEBASTIJAN FETEL OSVOJIO TREĆU UZASTOPNU TITULU – Nemački vozač Sebastijan Fetel uvrstio je u svoju obimnu kolekciju još jedan rekord iz kategorije "najmlađi", pošto je osvojio treću uzastopnu titulu u Formuli jedan sa samo 25 godina. Fetel, međutim, može da se pohvali i da je tako mlad ušao u društvo besmrtnika Formule jedan, pošto je dospeo u društvo legendi sporta Huana Manuela Fanđa i Mihaela Šumahera, koji su jedini pre njega tri puta uzastopno bili šampioni.

5. ČELSI OSVOJIO LIGU ŠAMPIONA – Najpopularnije fudbalsko takmičenje na svetu dobilo je novog šampiona. Posle godina ulaganja i trošenja velike količine novca, Čelsi je osvojio Ligu šampiona u velikom stilu. Londonski tim je do finala izbacio Napoli, Benfiku i branioca titule, ’strašnu’ Barselonu, ali niko mu nije davao mnogo šansi protiv Bajerna u finalu koje se igralo na njegovoj Alijanc areni u Minhenu. U velikoj borbi, Bajern je poveo u 83. minutu, ali je Didije Drogba u 88. doneo izjednačenje. Posle produžetaka, Drogba je šutirao pobednički penal u poslednjoj seriji i tako se oprostio od kluba u kome se proslavio.

6. BORBA ZA PRVO MESTO NA ATP – Novak Đoković je počeo godinu kao prvi, ali ga je sredinom godine smenio Rodžer Federer. Švajcarac je tako postao rekorder po broju nedelja provedenih na prvom mestu. Đoković je, međutim, ušao u formu pred kraj sezone, trijumfovao na završnom Mastersu i vratio se na prvo mesto svetske rang liste.

7. MESI RUŠI REKORDE – Argentinac Lionel Mesi oborio je ove godine rekord Gerda Milera po broju postignutih golova u kalendarskoj godini, posle 40 godina. Igrač Barselone postigao je više od 85 golova i tako nastavio da ruši rekorde i da ispisuje istoriju.

8. SEKSUALNI SKANDAL NA UNIVERZITETU PENSILVANIJA – Po moćni trener Džeri Sanduski osuđen je na zatvorsku kaznu od 30 do 60 godina, čime je zaključena istraga u slučaju koji je potresao sport i društvo u SAD. Američki fudbal na univerzitetima u toj zemlji je jedno od najvoljenijih takmičenja, a popularni Pen Stejt bio je poznat po dobrim trenerima. Istraga, koja je počela 2008. godine, otkrila je da je Sanduski seksualno zlostavljao dečake decenijama, kao i da su funkcioneri univerziteta to zataškavali. Nakon što je Sanduski osuđen, pokrenuta je istraga i koja će utvrditi kolika je odgovornost univerziteta.

9. POVRATAK SERENE VILIJAMS – Najbolja američka teniserka i verovatno najbolja igračica sveta učestvovala je na samo šest turnira u 2011. zbog raznih povreda. Pošto je tada već navršila 30. godinu, mnogi su predviđali da je njena karijera završena. Emotivna Amerikanka pokazala je, međutim, da ne može bez tenisa i da može još mnogo da mu ponudi. U 2012. godini osvojila je Vimbldon, US open i dve zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Londonu, u singlu i u dublu sa sestrom Venus. Ona je na kraju godine došla na treće mesto svetske rang-liste, ispisavši jednu od lepših sportskih priča ove godine. Serena Vilijams je rekla da nema nameru da se zaustavlja, a ITF je zbog uspeha proglasio teniserkom godine.

10. BANKROT GLAZGOV RENDŽERSA – Jedan od najpoznatijih i najstarijih fudbalskih klubova sveta, Rendžers iz Glazgova je bankrotirao i otišao u prinudnu upravu na kraju prošle sezone. Nova uprava je pokrenula ponovo klub, koji zbog bankrota nije mogao da igra u Premijer ligi Škotske, ali je primljen u Treću diviziju, odnosno četvrtu ligu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

18 Komentari

Podeli:

Košarka

Vidi sve

U fokusu

Vidi sve