Četvrtak, 18.11.2010.

20:52

EL: Žalgiris bolji od Himkija

Košarkaši Žalgirisa zabeležili su četvrti trijumf u Evroligi jer su u petom kolu savladali ruski Himki 73:65 (22:19, 16:14, 16:21, 19:11).

Oba tima su imala dosta oscilacija tokom meča, Žalgiris je nekoliko puta sticao i gubio desetak poena prednosti, ali je zahvaljujući većem izboru u napadu stigao do bitnog trijumfa.

Deset domaćih košarkaša se upisalo u strelce, a najefikasniji je bio Dainiuš Salenga sa 11 poena, Delininkaitis je ubacio 10, a Jankunas 8 uz 9 skokova.

Goste je predvodio Zoran Planinić sa 14 poena, dok su po 10 ubacili Krešimir Lončar i Kit Lengford. Najkorisniji je, pak, bio Vitali Fridzon sa osam poena, sedam skokova i tri asistencije.

Rusi su otvorili meč serijom 9:2, ali su domaći košarkaši brzo anulirali prednost gostiju, a potom sigli do osam poena prednosti (30:23), da bi na poluvremenu vodili sa 38:33.

Drugu polovinu meča Žalgiris bolje otvara i odličnim šutem brzo stiže do 11 poena prednosti (46:35). Međutim, tim Ace Petrovića nije uspeo da prelomi meč, Himki je uspeo da se vrati i serijom 19:5 preokrene rezultat na 54:51. Litvanci su krajem trećeg perioda pet minuta bili bez poena do trojke Kalneitisa za 54:54.

Ekipe su bile u egalu početkom odlučujućeg perioda, ali je Žalgiris trojkama Milankisa i Selenge uspeo da stekne sedam poena prednosti (67:60) i time definitivno reši meč.

Žalgiris je ostao na vrhu tabele grupe A sa samo jednim porazom, dok je Himkiju ovo bio treći izgubljen meč koliko ima i Kaha Laboral.

U sredu su Španci poraženi u “Pioniru” od Partizana 74:71, dok je u toku duel Makabija i Prokoma koji još nema pobedu.