Detroit se vratio u finale - 96:79

Sreda, 15.06.2005.

06:21

Košarkaši Detroit Pistonsa pobedili su San Antonio sa 96:79 i tako smanjili na 2:1 u pobedama u velikom finalu NBA lige.

U prepunom „Oburn Hilsu“ domaće su predvodili vodeći igrači koji su mahom zakazali u mečevima 1 i 2 u Teksasu. Hamilton je  postigao 24 poena dok je odličnu podršku imao u Bilapsu (22) i „probudjenom“ Mek Dajsu koji je meč završio sa 13 poena i 9 skokova.Po prvi put posle 5 mečeva Ben Valas je imao više od 10 skokova: 13 poena, 11 skokova i 5 blokada

Kod Sparsa najefikasniji je bio Parker sa 21.poenom ali su zakazale preostale dve „osovine“ tima. MVP prva dva meča Emanuel Djinobili je postigao samo 7 poena (šut 2-6), dok je Dankan ubacio 14 poena ali uz veliku potrošnju: šut 15-5.

Uvodni minuti utakmice doneli su mnogo izjednačeniju košarku nego u utakmicama broj 1 i 2. Bilo je jasno da će Pistonsi uz pomoć prepunog „Oburn Hils Palasa“ pokušati da pristiskom na parketu i tribinama, dodju do prve pobede koja bi ih vratila u život u finalnoj seriji.

Počelo je ipak boljom igrom Sparsa. Dankan je ponovo prolazio u napadu, odbrana Detroita i dalje je imala problem sa Djinobilijem što se videlo i na rezultatu prve četvrtine 21:27.

Domaći se vraćaju mini serijom 7-0 (Prins i Hamilton) ali je veliki posao u odbrani napravio i Ben Valas koji je već posle 12 minuta imao 5 blokada.

Koš za koš ( uz dosta promašaja i grešaka) nastavilo se do 49 sekundi pre kraja poluvremena kada je sjajni Robert Ori trojkom (43. u finalima čime je postao najbolji u istoriji NBA lige ispred Majkla Džordana) doveo Sparse u prednost 38-41.

Do kraja poluvremena Bilaps je sa 3 poena ponovo smanjio deficit. Prvo poluvreme utakmice broj 3 donelo je najtvrdje odbrane, ali i seriju žestokih prekršaja koji nisu vidjeni u Teksasu.
Posle prvih 20 minuta Dankan je uz 10 poena (šut 10-4) imao i 8 skokova, dok je Detroit imao nekoliko raspoloženih igrača: Rašid Valas je ubacio 8 poena,isti učinak imali su i Hamilton, Bilaps i Prins. Većinu koševa domaći su postigli iz reketa ili sa poludistance a odnos postignutih trojki posle dva i po“ meča bio je neverovatan: Čak 18-1 za Sparse.

Start treće deonice nije doneo ništa novo, a prvu mini-seriju napravili su Pistonsi. Domaći su posle nekoliko poena Hamiltona i Bilapsa došli na +6 (55:49) ali su gosti brzo uzvratili sa 7-0 i ponovo vratili meč u normalu. Na parketu nije bilo Tima Dankana, ali su sjajan posao odradili Muhamed, Parker i Ori. Francuz je u nekoliko navrata sjajnim prodorima do očajanja dovodio odbranu Detroita ali i trenera Lerija Brauna.

U poslednjih 60 sekundi četvrtine Pistonsi su pojačali odbranu i u dva napada jakim pristiskom na Udrihu i Beriju uspeli da dodju do lopte. Dva napada poentirali su Hanter (prodor od koša do koša) i Mek Dajs (skok u napadu), a Hamilton je posle presecanja dodavanja Djinobilija uz faul poentirao za 70:63, a tu razliku smanjio je na kraju deonice Parker.

Detroit je uz veliku podršku publike nastavio sa dobrom igrom i u poslednjih 12 minuta. Nošeni raspoloženim Bilapsom (dvojka, trojka i još jedna dvojka) domaći su 8 minuta pre kraja poveli 78:69.Tu prednost na +15 (84:69) dva minuta kasnije podigli su MekDajs sa 2 poena i Hamilton koji je konačno završio napad koji je trajao skoro minut uz 3 ofanzivna skoka igrača Detroita. Domaći su tako na najbolji način iskoristili „rupu“ u igri Sparsa koji su za 6 minuta postigli samo 4 poena.
Posle nekoliko poena Parkera, konačan udarac gostima zadao je Hamilton trojkom (asistencija Bilapsa) a već po kretnjama gostujućih igrača bilo je jasno da su mislima već u utakmici broj 4.

Kada je posle novog pogotka Hamiltona Greg Popović ubacio u igru Udriha,Nesterovića,Brauna i Masenburga, bilo je jasno da se i trener Sparsa predao.

Detroit – San Antonio 96:79 (21:27,20:15,29:23,26:14)

Detroit :
Ričard Hamilton  24, šut (11-23 ), Bilaps 20,  T.Prins 12 ,R.Valas 8, Ben Valas 15+11 skokova +8 blokada, Hanter 3, A. MekDajs 12 +9 skokova, Darvin Ham 0, Arojo 2,  Darko Miličić 0,Dupri 0,Kempbel 0.

San Antonio
Toni Parker  21 (šut 8-16,Manu Djinobili 7, Bruce Bouen 13, Tim Dankan 14 + 10 skokova (šut 15-5), Nazr Mohamed 4, Robert Ori 6, Brent Beri 10, R. Nesterović 2, Beno Udrih ,Glen Robinson 0, Devin Braun 2, Tony Masenburg 0

Utakmica broj 4 igra se u noći izmedju četvrtka i petka (03) uz direktan prenos na TV B92.