Petak, 06.05.2022.

11:15

Da li je to rešenje? FIFA skraćuje utakmice na 60 minuta?

Mark Klatenburg jedan od istaknutijih engleskih sudija najavio je revolucionarne promene u svetu fudbala od strane FIFA.

pre 1 godinu

Mozda bi bilo Dobro a mozda ne jer bi bilo malo da neko dodje iz unutrasnjosti da gleda zvezdu u beogradu za sezdeset minuta. Drugo tobi se otegla utakmica dva SATA Ako bi se vreme zaustavjiali I kad igrac povredjeni Ili ako lopta u autu. Primer radi u kosarci itakmica cetrdeset minuta a nekad znase dase ostane dva ipo SATA a za igranje cetres minuta pa u kosarci se mora to jer ipak tu I'ma izmene Po nekoliko puta a dase to uvede u fudbal malo mi to ne ide ostvarjiivo .

Deks

Priča ne pije vodu iz ekonomskih razloga. Manje popijenih piva u pabovima sirom sveta, manje popijenog i pojedenog na samoj tekmi, manje vremenski reklamnog prostora za sponzore kako kroz TV servis tako i kroz internet servise, manje para parking servisima. Dobra je ideja, ali ne i ekonomična.
(Marko, 06. maj 2022 12:38)

Ne bi bilo manje popijenog piva jer jednostavno ne traje utakmica 60 minuta vec je aktivno vreme igranja 60 minuta. Sama utakmica ce i dalje biti otprilike isto ko i sad. Mozda malo kraca ali neznatno.

bmiles

Nikako! 90 minuta je idealno.Bio sam i protiv "zaustavnog vremena" jedino ako su u pitanju duze pauze zbog povreda,a dovoljno je 3 minuta za zamene. VAR je dovoljan kod regularnosti golova.mozda jedino ofsajd u zadnih 30 metara,ali i to bi izmenilo igru!

JPR24

A da sudija na primer prestane odokativno da odredjuke kolika ce nadoknada da bude? Mozda bi neko od 15 sudija na utakmici mogao da izmeri duzine prekida i javi glavnom sudiji koliko tacno treba da se produzi koji deo igre? I resen je problem odugovlacenja posle svakog prekida, a nicim ugrozena draz fudbala.
(Vrg, 06. maj 2022 15:12)

Oa tonje i cela poenta. Kad bi merili sve prekide, bilo 30 minuta lagano svaki put… totalna glupost. Daleko je bolje da se vreme prekine, i nastavi kad treba, i kad dođe do 60 minuta, šta bilo kako bilo fajront, vreme isteklo nema više ! A ne da odugovlače tri sata kao sto trenutno rade na kraju, pa kad je izmena trckara da obiđe ceo stadio, ili valjanje kao da ih je pregazio slon itd !

Vrg

Rade Kornjaca

"Bogami, ja sam uživao u utakmicama koje je sudio Pjer Luiđi Kolina. Nijednom nisam video da se neko breca na njegovu odluku, čak ni oni najrazmaženiji koji bi svakom drugom sudiji prigovarali. A slabo nešto mogu da se setim da je nešto grešio. Isto tako, nikada ga nisam video da je bio pristrasan i da sudi u korist jedne ekipe."

Onda, druze, nisi gledao Svetsko Prvenstvo u Japanu/Koreji kad je ojadio Spance u cetvrtfinalu, najbrutalnije navijajuci rasplet u korist Juzno Korejske reprezentacije (jednog od domacina prvenstva).
Posle te utakmice sam ga precrtao sa spiska dobrih sudija koji se pamte.

negovan

Skoro nikad se u praksi ne desava da je trajanje aktivne igre 60 minuta. Realno trajanje je od 45-50 minuta. Zasto da ne?! Uvesti 2 poluvremena od po 25 minuta i zaustavljanje vremena kod svakog prekida. I ne brinite, necete biti kuci mnogo ranije, najvise 10-15 min i to zbog padavicara, koji ce odmah da ustaju , jer znaju da ne dobijaju nista lezanjem.

Sjedla sam na mokrom sjedištu

Ma trebalo bi dva puta po 20 minuta, ali na svakih tri minuta da ide reklama za Glovo. Kada to uspe, ubaciti prenos sa kašnjenjem od 10 sekundi i da mora da se posebno plati da se vidi gol. Na stadione puštati samo članove jahting klubova i zakonski regulisati da svaki objekat mora da nosi ime nekog emira ili šeika.
(pr, 6. maj 2022 13:37)

Kislo mi je glovo?

Aster Blistok

Izvanredan predlog. Nadam se da će biti usvojen. Daleko pravedniji nego sadašnji. Tada ćemo videti kako fudbaleri mnogo brže ustaju posle "pogibrljnih startova"!!!!

Baobab

Podržavam. Tako je i odbojka skraćena. Ranije su se igrali setovi do 15, ali je postojala promena. Trebalo je osvojiti dva poena u nizu da bi se dobio jedan veći poen. Mečevi su trajali i 4 sata. Tenis treba podhitno skratiti. Ono je odavno previše dosadan sport.

pr

Logika

60min, sa pauzama "po potrebi". Da bi se ispunilo tih 55min aktivne igre, pauze bi bile toliko ceste da bi se zavrsilo blize NFL utakmici nego kosarkaskoj utalmici po trajanju. Ali, posto to znaci vise vremena za reklame i vise para, onda zakljucujemo da ce do promene da dodje.

Marko

ima zelene logike

A šta fali da se to pravilo primeni i na utakmicu od 90 minuta?

Umesto da povećate broj izmena i tako rasteretite tim, vi ćete da pretvorite sport u video-igricu. A onda, posle ovog pravila, eto ti pravilo pasivnog napada, nemogućnosti vraćanja lopte na svoju polovinu i pretvoriš fudbal u svaki drugi sport, sem fudbala.

Ima logike, nego šta...

Zlatko

O ovome treba razmišljati i predvideti svaki mogući nedostatak. Ako se vreme bude zaustavljalo i nastavljalo kao u košarci, gubi se mogućnost nekog izvođenja na brzinu. Treba dozvoliti nekoliko sekundi da se vidi da li ekipa pokazuje želju da brzo izvede prekid. Dalje, kako će se tumačiti zaustavljanje vremena? Ako se zaustavi vreme na svaki prekršaj ili aut igrači mogu lagano da se postave u odbranu. Tu opet može da dođe do slobodnog sudijskog uverenja. Jedna ekipa može da kaže da je prebrzo nastavio igru, a druga da je presporo. Treba definisati pravilo poslednjeg napada. Da li je kraj na 00:00 kao u košarci i rukometu ili je kraj kad se završi akcija kao u NFL-u? Ako se izabere da se završi akcija, treba definisati šta je kraj akcije, tj kako tumačiti korner ili prekršaj. Ako se prekršaj bude smatrao krajem akcije, ekipa koja se brani napraviće prekršaj za žuti karton pa makar i na 17m od gola i time završiti utakmicu. Nije predmet ove debate ali treba definisati pravilo ofsajda. Glupo je da od najisturenije tačke tela povlače normalu na podlogu i da tako mere. Trebalo bi da gledaju položaj stopala. Ako napadač trči ka napred, anatomija ljudskog tela govori da će mu telo biti nagnuto napred, tj u smeru trčanja. Kako mogu ramenom da budem u ofsajdu? Valjda je logičnije da budem u ofsajdu za pola koraka, pola stopala. Svakako ima prostora za pokušati. Uostalom, neće ni biti odmah. Prvo će se probati na utakmicama mlađih kategorija.

grobari Železnik

Zar da nema više da nas sudije guraju u zaostavnom vremenu, sviraju nam penale, produžuju deset minuta utakmice kao u Ljubljani kad smo tako ukrali titulu Hajduku ili pre nekoliko godina u Čačku??

Ne dolazi u obzir.

Isto važi i za večitog rivala.

Beograđanin

Bio je mnogo problematican kao sudija, a vidim i da po odlasku u penziju nastavlja da unistava fudbal. Ne dolazi se na stadion zbog sudije Mark, bio bi red da to konacno shvatis.
(Ivan, 6. maj 2022 11:58)

kocka2

svidjami se..uvek sam se pitao sto se ranije nije o tome pricalo..da se stane na put simuliranju..i brisanju lopte u autu, kao nemam kome da dodam

Muhamed xhemaili

Neka se meri vreme od prekida igre.. i neka se gleda javno na semafor.. 60 minuta ne isplati ič na utakmicu.. šta če bit sa produžecima. Fudbal nije košarka..vaterpolo...rukomet.. neka oni misle na sudisko organizaciu slabi sudij..unište fudball.. svež primer.. real madrid..mančester čista kražba . 6 minuti produži utakmicu za vtoro poluvreme..a za produžecite ni 3 minuti..a zameni koliko je bilo..plus kurtuau drži loptu 10..minuti..sram za fudbal..kukavički fudbal..i korunpirani sudij..

Nbgd

Kad ste vec krenuli da ga unistavate, unistite fudbal do kraja..Vec vidim za 5 godina dozvoljeno je igranje rukom, gol van 16 vazi 2, 3 korne penal..

konjo

pa vi napravite novi sport niko vama ne brani, ta odugovlačenja i sitne prevare imaju svoje čari kad tenzije rastu, ništa ljepše nego kad izgubi tim koji krade' minute

Ivan

rax gravedigger

Konacno. Dosta je vise valjanja i odugovlacenja. Ja sam ubedjen da kod 90% "povreda" igraci mogu da ustanu posle 5 sekundi i nastave igru. Pitanje bi bilo da li je 2x30 minuta mnogo, utakmice bi trajale mozda i po 3 sata. Mislim da bi 2x25 bilo optimalno. S tim sto bih uveo pravilo da se dozvoli napad kad istekne vreme, sve dok ekipa koja se brani ne izbaci loptu preko centra. Jedino ostaje pitanje kako ce to funkcionisati u nizim ligama, kod ekipa koje nemaju semafore, ostavlja se prostor za malverzacije.