AKIzvor: B92

"Večiti" derbia na TV B92
Nedelja, 18 časova
Crvena zvezda – Partizan

Iako će mnogi osporiti njegov doprinos rezultatima ekipe, činjenica je da je Zoran Tošić (32) bio jedan od najboljih igrača Partizana u poslednje dve godine.

Vratio se u Partizan u avgustu 2017. posle osmogodišnje "pečalbe" i potpisao trogodišnji ugovor.

Tošić se od dolaska u Humsku potpuno podredio timu i rezultatatima ekipe, a nijednom nije pravio problem ni kada su plate kasnile, a to se često dešavalo.

"Bambi" je po dolasku sa Partizanom dogovorio saradnju vrednu oko 550.000 evra po sezoni, uz obećanje da mu klub neće praviti problem u slučaju ponude iz inostranstva.

Partizan je ispunio obećanje kada su ove zime stigle ponude Tošiću iz Kazahstana i Kine, a Bambi se odužio klubu tako što mu je oprostio deo novca koji mu duguje.

Spekuliše se da crno-beli duguju Tošiću više od 700.000 evra, ali su dve strane postigle dogovor o "reprogramu" kojim bi crno-beli trebalo da isplate sada već bivšem igraču nešto manju cifru do kraja 2021. godine.

Tošićeva statistika:
2017/2018 – 31 utakmica (2.199 minuta), 14 golova, 6 asistencija
2018/2019 –21 utakmica (1.112 minuta), 5 golova, 5 asistencija
2019/2020 –28 utakmica (1.973 minuta), 7 golova, 6 asistencija

Zbog već uobičajenih problema sa povredama je često pauzirao, ali kada bi bio na terenu donosio je često prevagu.

Već u drugom nastupu na povratku u crno-beli dres postigao je gol u pobedi nad Radničkim iz Niša 3:1. U oktobru je realizovao i prvi penal u karijeri – za 2:0 protiv Radnika.

Devet dana kasnije promašio je penal u 88. minutu pri 1:1 protiv Borca, ali se iskupio već u nadoknadi sjajnim golom iz slobodnog udarca za pobedu Partizana.

Potom je bio dvostruki strelac u pobedi nad Čukaričkim, pa je opet tresao mrežu Radničkog, da bi nakon jednogodišnjeg posta bez gola, uslovljenog i problemom sa povredom, opet bio dvostruki strelac protiv Čuke, za veliki preokret crno-belih na 3:2 u poslednjih 15 minuta meča u Humskoj prošlog aprila.

U novembru je iz slobodnog udarca "načeo" Skenderbeg za pobedu od 2:0 u Ligi Evrope, a proteklog leta je doneo vođstvo i protiv velškog Konahs Kija.

To je bio jubilarni 350. gol Partizana u Evropi od premijernog meča u Kupu Evrope 1955. godine. Međutim, to nije bio jedini Tošićev doprinos dobrim rezultatima Partizana ove sezone.

2007-2016 – 76 utakmica, 11 golova

Generalno je bio jedan od najzaslužnijih za plasman u grupnu fazu Lige Evrope. A posebno se ističe njegov gol za pobedu nad Moldeom 2:1 u prvom meču plej-ofa za plasman u LE.

Osim toga, Tošić je u 92. minutu "overio" pobedu Partizana nad najvećim rivalom Crvenom zvezdom (2:0) u prvom ovosezonskom susretu.

Ukupno gledano, Tošić je na 80 utakmica u drugom mandatu u Partizanu postigao 26 golova uz 17 asistencija. Osvojio je dva Kupa, a ukupno sa crno-belima ima tri kupa, te dve titule šampiona Srbije.

Partizan je ostao bez njega nekoliko dana uoči novog derbija, a s obzirom na sve što je Tošić pokazao u crno-belom dresu u prethodne dve i po godine, tim iz Humske će biti značajno oslabljen u nedelju (18h, TV B92)