Subota, 02.01.2016.

17:54

Majstorija Runija – pobeda MU, Arsenal sâm na vrhu

Prvi gol Vejna Runija od oktobra za pobedu Mančester Junajteda, minimalac Arsenala i remi Lester Sitija obeležili su prvo kolo Premijer lige u 2016. godini.

Getty Images

Junajted je napokon uspeo da prekine niz od osam mečeva bez poraza jer je na Old Trafordu bio bolji od Svonsija – 2:1 (0:0).

S druge strane, 'Tobdžije' su pogotkom Lorana Košćelnog porazili Njukasl Junajted na Emirejtu i osamile se na čelu tabele, pošto Lester Siti nije uspeo da iskoristi prednost igrača više kod kuće protiv Bornmuta – 0:0.

U preostalim mečevima 20. kola, Norič Siti je u finišu susreta došao do sva tri boda protiv gostiju iz Sautemptona – 1:0 (0:0), Vest Bromič Albion uspeo je u nadoknadi vremena da stigne do trijumfa protiv Stouka 2:1 (0:0), dok je duel 'davljenika' između Sanderlenda i Aston Vile pripao 'Crnim mačkama' – 3:1 (1:0).

Na otvaranju kola, Vest Hem je na svom Apton Parku savladao Liverpul, dok dan zatvaraju Votford Siti i Mančester Siti duelom od 18.30 časova.

Runda se zatvara u nedelju, kada najpre Kristal Palas od 14.30 časova dočekuje Čelsi, dok dva i po sata kasnije Totenhem Hotspur gostuje Evertonu na Gudisonu.

Računajući sva takmičenja, Junajted je slavio prvi put od 21. novembra i gostovanja Votfordu (2:1), prekinuvši tako najgoru seriju u istoriji kluba sa sredine prošlog veka. Ipak, tim Luja van Gala ni ovoga puta nije blistao, ali je Holanđanin uspeo da se revanšira 'Labudovima' za tri poraza u nizu.

Domaćin je dominirao od starta, ali bez prave završnice, a malo je nedostajalo da gosti dobiju penala pošto je Morgan Šnajderlin igrao rukom, da bi Džonatan Mos procenio da nema elemenata za jedanesterac. Najbolju priliku u prvih 45 minuta imao je Huan Mata, kada je tri minuta pre kraja poluvremena šutirao sa ivice kaznenog, ali je Lukaš Fabijanski uspeo da zaustavi udarac u donji desni ugao.

Međutim, posle samo 120 sekundi igre u nastavku 'Crveni đavoli' su poveli, a strelac je bio Entoni Marsijal. Mladi Francuz nastavio je sa dobrim partijama, pošto je odličan prodor i centaršut Ešlija Janga pretvorio u vođstvo i svoj osmi pogodak u sezoni.

Usledio je period nešto mirnije igre, da bi najbolju priliku za goste propustio Andre Aju u 64. minutu, pogodivši glavom stativu gola Davida de Hee. Nedugo zatim, u 70. minutu Velšani su izjednačili. Modu Barou je centrirao, a omaleni Gilfi Sigurdson uspeo da se prošunja kroz odbranu i iz peterca glavom pošalje loptu u mrežu.

Činilo se da navijače domaćih čeka još jedno traumatično iskustvo, a Van Gala otkaz, ali se da ne bude tako pobrinuo kapiten Vejn Runi. 'Vaza' je tokom sezone često bio osporavan, neretno i s pravom, da bi u 77. minutu podsetio na stare dane i na spektakularan način prekinuo dvo i po mesečni post.

Marsijal je karakteristično probio po levom krilu, ušao u kazneni i poslao loptu na peterac, a najbolji strelac u istoriji reprezentacije Engleske pokazao koliki je majstor i petom leve noge pogodio dalje gornje rašlje. Međutim, malo je falilo da ipak bude traumatično.

Najpre je David de Hea maestralno zaustavio pokušaj Ešlija Vilijamsa sa ivice kaznenog, u trećem minutu nadoknade, da bi u 95. minutu golman gostiju bio najviši u skoku, ali je udarac bivšeg golmana Arsenala završio pored stative.

S druge strane, posle duela u Londonu Premijer liga je dobila usamljenog lidera, iako ni Arsenal nije odigrao kako ume, a sva uzbuđenja videli smo u drugom delu igre.

Mučile su se 'Tobdžije' protiv Njukasla, koji je na momente imao nekoliko odličnih serija napada, ali je na kraju Petr Čeh uspeo da izađe kao pobednik iz duela sa Žoržinjom Vajnaldumom i Aleksandrom Mitrovićem. Reprezentativac Srbije imao je dve solidne prilike za pogodak, kod prve nije uspeo najbolje da reaguje, dok je u drugom pokušaju loptu zahvatio butinom u petercu, poslavši je preko prečke.

Momenat odluke dogodio se u 72. minutu, kada je posle kornera koji je izveo Mesut Ezil, kao i sjajnog skoka Olivijea Žirua, Košćelni bio najsnalažljiviji u petercu i doneo svom timu sva tri boda. Priliku da otkloni svaku sumnju propustio je Aron Ramzi u 90. minutu, pošto je bio neprecizan posle divnog solo prodora.

Ekipa Arsena Vengera sada ima dva boda više od Lester Sitija, pošto su 'Lisice' odigrale meč bez golova, a bod sa 'King Power' stadiona odneo je Bornmut.

Tragičar susreta bio je, najbolji igrač domaćina, Rijad Marez – koji u 59. minutu nije uspeo da iskoristi jedanesterac – tačnije golman 'Trešnjica' Kasper Šmajhel pročitao je njegovu nameru.

Nije domaćin i pored brojnih napada uspeo da iskoristi igrača više, kog je imao od spomenutog penala nad Marezom, pa sada zaostaje dva boda za liderom.

Crveni karton viđen je i u duelu Noriča i Sautemptona, ali su domaći 'Kanarinci' uspeli da iskoriste isključenje Viktora Vanjame u 73. minutu. Samo tri minuta kasnije, Vadis Ođiđa-Ooe pronašao je Aleksandra Teteja, a ovaj doneo pobedu svom timu. Dušan Tadić igrao je do 80. minuta za goste.

Susret predposlednje i poslednje ekipe na tabeli priprao je Sanderlendu, koji je slavio protiv Aston Vile golovima Patrika van Anholta i Džermejna Defoa. Veteran i bivši reprezentativac Engleske istakao se pogocima u 72. i 92. minutu, pošto je prethodno Čarls Hil doneo izjednačenje gostima.