Nova vest
Fudbal

Petak, 10.07.2015.

17:14

FSS: Koliko košta ‘pravda’?

Fudbalski savez Srbije oštro je reagovao saopštenjem na odluku Suda za arbitražu da dodeli Albaniji pobedu u meču koji je prekinut u Beogradu zbog drona.

Izvor: JT

Autor: JT

Default images
Starsportphoto

Odlukom suda u Lozani, Albaniji su dodeljena tri boda, a Srbiji oduzeto tri, a naš tim je kažnjen i igranjem naredna dva meča na svom terenu bez publike, uz 100.000 evra.

Sud za arbitražu u sportu je na taj način odbacio žalbu Srbije, a prihvatio albansku, a odluka se obrazlaže time što nije nađen dokaz da su Albanci odbili da nastave meč, kao i da je prekid usledio zbog loše organizacije utakmice utakmice i ulaska navijača na teren.

Podsetimo, krajem prvog poluvremena utakmice između Srbije i Albanije u oktobru iznad terena stadiona Partizana pojavio se dron sa zastavom "Velike Albanije", koju je skinuo Stefan Mitrović, posle čega je usledilo koškanje igrača i uletanje navijača.

Saopštenje Fudbalskog saveza Srbije prenosimo u celosti i bez ispravki.

Suočeni sa presudom Suda za sportsku arbitražu (CAS) iz Lozane, koja predstavlja presedan, usuđujemo se reći sramotu za pravo i pravdu, politički jasno obojenu i skandaloznu za evropski i svetski fudbal, Fudbalski savez Srbije želi da apostrofira činjenice koje jasno ukazuju na nefudbalske elemente koji su CAS selektivno učinili sudom nepravde u slučaju Srbije i srpskog reprezentativnog fudbala.

Žalba FSS protiv UEFA je u potpunosti odbačena, a žalba FS Albanije je, kako se navodi, delimično usvojena. I to u elementu konačnog epiloga utakmice koja je fudbalski svet upoznala sa do tada neviđenom provokacijom u sferi sporta i jasnom političkom konotacijom.

Sud koji bi morao biti apolotički doneo je presudu koja ima političko saopštenje i zbog toga pitanje - koliko košta „pravda”? Kako drugačije definisati samo jedan mali deo iz sramne presude suda nepravde u kome dron sa zastavom tkz. velike Albanije oni tumače kao „patriotski simbol”!? Ono što su osudili svi zvaničnici UEFA, izum koji je za čitav fudbalski svet, ali i ovaj region, bio jasna provokacija, samo za sudije iz Lozane nije. Odluka koja je pristrasna i predstavlja presedan a uperena je i protiv svih napora koje i FSS i država Srbije ulažu u stvaranje dobrog ambijenta na ovim prostorima, govori o neshvatanju suštine i načinu na koji je sud delovao.

Zašto Sud za sportsku arbitražu u obrazloženju presude pominje „posledice eksplozivne političke situacije koja opseda Balkan već neko vreme a posebno poslednje dve decenije”? A posle te konstatacije zastavu koja je trn u oku mnogim narodima i državama na ovim prostorima definiše kao „patriotski simbol”! Sramota za pravo i pravdu. Da li ovakvom jednostranom presudom sud za nepravdu utiče na „eksplozivnu političku situaciju”, svesno na štetu ne samo FSS već i države Srbije.

Mnogo stvari u čitavom ovom procesu izazivaju našu otvorenu sumnju a jedna od njih je i vreme kada se saopštava odluka, odnosno zašto je ista nekoliko puta bila odlagana, a u najavi je trebalo da bude saopštena pre junskih kvalifikacionih mečeva? Da li je sve ovo urađeno namenski, u sklopu aktuelnih političkih dešavanja koja nemaju veze sa sportom i fudbalom? Uostalom, sud koji nosi prefiks nezavisan, slučajno omogućava danskoj i albanskoj strani da saznaju epilog i pre donošenja odluke. Kako drugačije tumačiti komentare danskih medija, albanskog premijera?

Licemerno je, takođe, da u odluci CAS podržavaju svi naši pravni argumenti naše argumente i „saoseća sa našim igračima i FSS” a u isto vreme podvlači neistinu u kojoj stoji da „sud nije pronašao jasne dokaze da su gostujući igrači odbili da nastave meč, a da su albanski navijači upravljali dronom”. Postoje odluke i svedočenja sudije, delegata i ostalih zvaničnika UEFA koje govore suprotno, ali za CAS je bilo važnije baviti se političkim, a ne sportskim i fudbalskim pitanjima. Neshvatljivo je i do sada neviđeno da sud potpuno poništi odluku UEFA u albanskom slučaju i kompletno je promeni.

Skandalozno je da se prvi put u istoriji fudbalskog sporta dešava da se odlukom Suda poništavaju odluke sudije donete u terenu za igru. Tako se otvara "Pandorina kutija" za menjanje pravila fudbalske igre. To praktično znači da bi igrači i klubovi, nezadovoljni sudijskim odlukama (ofsajd, kazneni udarac...) u budućnosti mogli da pokrenu postupke pred sudovima.

Zbog svega navedenog ova odluka suda za nepravde je apsolutni presedan u svetu sporta, odluka koja nanosi veliku štetu za FSS, UEFA i za fudbalski sportu u celini.

U narednim danima nadležni organi Fudbalskog saveza Srbije, detaljno će razmotriti sve aspekte novonastale situacije i posle konsultacija sa pravnim timom, utvrditi dalje korake po ovom slučaju. Našem savezu ostaje mogućnost da u roku od 30 dana po prijemu originalne dokumentacije, odnosno odluke Arbitražnog suda u Lozani, uloži žalbu Federalnom sudu u Švajcarskoj.

Fudbalski savez Srbije očekuje da će i UEFA, ne samo zbog činjenice da je odluka njihovih organa oborena pred Arbitražnim sudom, već i zbog zaštite osnovnih principa i pravila fudbalske igre, u smislu da su odluke sudije na terenu konačne, takođe uložiti žalbu Federalnom sudu u Švajcarskoj.

Na kraju, s obzirom da je FS Srbije četvorostruko kažnjen u ovom slučaju, kao i zbog činjenice da je odluka politički motivisana i pravno neutemeljena, zatražićemo od UEFA i svih članica ove organizacije, da se na jednom od zvaničnih sastnaka preispita odnos i uloga CAS-a u sistemu fudbalskog sporta u Evropi”, stoji u saopštenju vladajućeg tela srpskog fudbala.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

191 Komentari

Podeli:

Fudbal

Vidi sve

U fokusu

Vidi sve