Arsenal, Totenhem i Sautempton, timovi iz gornjeg dela tabele Premijer lige, ostvarili su pobede u mečevima 30. kola.

Izvor: SO

Autor: SO

Beta/AP

Arsenal je slavio u Njukaslu 2:1, uz dva pogotka Olivijea Žirua, dok je Hari Kejn postigao het-trik u pobedi Totenhema nad Lesterom 4:3.

Najlakše je do trijumfa došao Sautempton, koji je bio bolji od Burnlija kod kuće sa 2:0. U ostalim mečevima Svonsi je dobio Aston Vilu u Birmingemu 1:0, Kristal Palas dobio je Stouk 2:1, a Dik Advokat je porazom od Vest Hema 1:0 debitovao na klupi Sanderlenda.

’Tobdžije’ su ostvarile šesti trijumf u nizu, a ponovo je ključni čovek bio Žiru. Kod prvog pogotka u 24. minutu imao je mnogo sreće – posle ubacivanja Kasorle iz slobodnog udarca Velbek je šutirao glavom, a lopta je pogodila Francuza u butinu i završila u mreži.

Četiri minuta kasnije Žiru je ponovo bio strelac – Kasorla je izveo korner sa desne strane, a 28-godišnji napadač glavom je poslao loptu u gol.

To je bio sedmi Žiruov gol u šest mečeva sa Njukaslom, a Kasorlina ukupno 27. asistencija u Premijer ligi – otkad je došao u Arsenal, niko u Engleskoj nema više asistencija od njega.

’Svrake’ se nisu predavale i početkom drugog poluvremena uspele su da smanje – Kabela je centrirao sa desne strane, a Sisoko je natrčao na nju i smestio je u levi ugao gola Ospine.

Usledio je pritisak Njukasla, jedno vreme gol je visio u vazduhu, a šuta Ajosea Peresa završio je malo pored gola. Najbliži izjednačenju Njukasl je bio preko Sisoka, ali je njegov udarac glavom odbranio Ospina.

Hari Kejn na pravi način proslavio je prvi poziv u nacionalni tim Engleske – postigao je het-trik i postao prvi Totenhemov igrač kome je to pošlo za rukom još od Gareta Bejla.

Sada je 21-godišnji napadač postigao dva gola u prvih 13 minuta – prvo se našao na pravom mestu u gužvi posle kornera, a zatim je preciznim udarcem od stative duplirao prednost ’Pevaca’.

Međutim, poslednjeplasirani Lester vratio se u meč golovima Vardija i Morgana, ali je u 64. minutu Kejn bio siguran izvođač penala koji je iznudio Rouz. Bio je to njegov 19. gol u sezoni.

Do kraja je Šlup postigao autogol za 4:2, a u samoj završnici Njudžent je dao još jedan gol za Lester, kasno za novi povratak u meč.

Sautempton je u ranoj fazi meča doživeo udarac, pošto se u 15. minutu povredio golman Frejzer Forster, a zamenio ga je Kelvin Dejvis.

Ponovo je Šejn Long bio u startnoj postavi i u 37. minutu postigao je gol. Tadić je ubacio loptu sa leve strane, posle nekoliko odbitaka lopta je došla do Longa, koji je šalje u mrežu.

Potom je golman Dejvis odbranio udarac Ingsa, a malo pre toga šut Pelea završio je na prečki. ’Sveci’ u 58. minutu dupliraju prednost – posle ubacivanja Bertranda lopta je pogodila Šekela u koleno i prevarila Hitona.

Dušan Tadić zamenjen je na poluvremenu, a Filip Đuričić presedeo je meč na klupi.

Golom Gomisa na tri minuta do kraja Svonsi je savladao Aston Vilu, pa su tako Velšani prekinuli niz od dva poraza. Kristal Palas je sve dalje od opasne zone, do devet pobede u sezoni stigli su golovima Marije i Zahe, a prethodno je Stouk poveo golom Dijufa.

U poslednjem meču dana Dik Advokat debitovao je porazom na klupi Sanderlenda, pošto je Vest Hem slavio kod kuće golom Sakoa u 88. minutu. Time su 'Čekićari' prekinuli niz od tri poraza.