Fudbaleri Barselone vratili su se na čelo tabele španske Primere posle ubedljive pobede nad Rajo Valjekanom u 26. kolu.

Izvor: ĐN

Autor: ĐN

Beta/AP Photo/Manu Fernandez

Barselona je u jutarnjem terminu savladala Rajo rezultatom 6:1 pred 87.151 gledaocem, što je najveća poseta na ’Nou Kampu’ ove sezone.

Posle ovog trijumfa Katalonci su na prvom mestu tabele sa 62 boda, jednim više od madridskog Reala koji je u subotu izgubio 1:0 na ’San Mamesu’. Rajo Valjekano ostao je na sredini tabele sa 29 bodova.

Iako je veći deo meča bio poprilično „tih“, meč je ponovo obeležio Lionel Mesi postigavši tri gola, uz jednu asistenciju. Mesi je, po običaju, postavio nekoliko rekorda – stigao je do 32. het-trika u španskom fudbalu čime je prestigao Telma Zaru, dok je u Primeri 24. put bio trostruki strelac, pa je tako prestigao najvećeg rivala Kristijana Ronalda.

Takođe, Argentinac je postao prvi fudbaler ikada koji je u šest uzastopnih sezona postigao 40 i više golova – ne kalendarskih godina, već sezona.

Momak iz Rosarija sada ima 30 golova u La ligi, čime deli prvo mesto sa Ronaldom.

I pored ubedljive pobede Luis Enrike mogao je da vidi određene slabosti svoje ekipe – Dani Alveš dobio je direktan crveni karton zbog glupog starta u finišu kojim je doveo u pitanje nastup na ’El Klasiku’ 22. marta.

Takođe, problem su i bledi nastupi Andreasa Inijeste, kao i činjenica da Pedro konstantno pokazuje da nema mesta u prvom timu, naročito zbog sebičnosti u određenim trenucima.

Ipak, može da ga raduje jedna stvar, a to je da se Luis Suares konačno opustio i pruža partije na prepoznatljivom nivou. Urugvajac je postigao dva pogotka i bio konstantna opasnost po gol protivnika.

’Blaugrana’ je nešto sporije počela meč, a gost ih je pomalo iznenadio visokim presingom. Zbunjenost nije trajala dugo, pošto je Barsa povela već u šestom minutu.

Posle loše izvedenog auta i karambola, Šavi je iz okreta polao loptu Suaresu, izbacivši celu odbranu Raja. Bivši napadač Liverpula izbegao je ofsajd zamku i iskosa s leve strane, spoljnim delom stopala pogodio bliži ugao. Nekoliko trenutaka kasnije Luis je ponovo pobegao, oboren je u kaznenom, ali sudija nije svirao očigledan jedanaesterac.

Nije odustajao Pako Hemes od svoje taktike, a ona mu je u prvom delu igre donosila mnogo dobrih stvari. Katalonci su kao retko kada grešili u dodavanjima, često gubili posed i omogućavali kontranapade. Njih nije bilo, a najbliži golu Madriđani su bili posle dva pokušaja sa distance Trasorasa i Buena.

Otvoren pristup donosio je mnogo prostora za polukontre domaćina – u nekoliko navrata Pedro je propustio da uposli saigrače koji bi se ušetali u gol, a Mesijev lob iz voleja u 33. minutu završio je malo pored stative.

Vicešampioni Španije na odmor su otišli minimalnom prednošću, a meč je prelomljen već u trećem minutu drugog poluvremena. Šavi je izveo korner i u glavu pogodio Đordija Albu – levi bek je pogodio suprotnu stativu, lopta se odbila da Pikea u petercu koji je lagano poslao u mrežu.

Bio je to već četvrti pogodak štopera u ligi čime je izjednačio najbolji učinak u karijeri.

Valjekasi su pripretili u sledećem napadu preko Baptistaa, Inijesti je minut kasnije golman Kristijan Alvares „skinuo“ lukav udarac, da bi Barselona dobila priliku da ode na velikih 3:0 u 54. minutu. Šavi je iz prekida gađao Suaresa na drugoj stativi kojeg je oborio Tito i sudija je pokazao na belu tačku.

Hesus Hil Mancano je zbog ovog faula dao drugi šuti karton Titu i tada je postalo jasno da je poraz neizbežan. Španski sudija pomogao je Mesiju da postigne prvi gol na meču – Argentinac je očajno šutirao prvi put, ali je dobio drugu priliku jer je neko od igrača u belim dresovima ušao ranije u kazneni, i iskoristio je.

Igrač više značio je mnogo slobodnog prostora – Alvares je ponovo bio uspešniji od Suaresa, ali ne i od Lionela. Urugvajac je okrenut leđima u šesnaestercu prihvatio visoku loptu i iz okreta gađao suprotni ugao, da bi Mesi odbitak poslao u praznu mrežu.

Katastrofa gostiju se nazirala, a nju je dodatno začinio najbolji igrač Barselone već u 68. minutu. Na dodavanje Pedra sa leve strane stigao je pre defanzivaca, izbacio trojicu prijemom, a onda varkom tela poslao golmana na zemlju za 5:0.

Posle ’petarde’ Alvares je još jednom paradom uklonio udarac Suaresa, a momak iz grada Salto onemogućio je saigrača da se osami na vrhu liste strelaca, pošto je u situaciji 2 na 1 poslao nešto jače dodavanje.

Barselona se opustila, a kaznio ih je Leo Baptistao. Jednim dodavanje Kakuta je spojio napadača sa golom, a neposredno pre udarca Alveš je nepotrebno startovao i zaradio direktno isključenje. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Bueno.

Ni tu nije bio kraj goleadi – posle het-trika Mesi je stigao da upiše i asistenciju. Dodao je loptu Suaresu koji je obišao Alvaresa i osmi put se upisao u Primeri.