Ponedeljak, 20.10.2014.

22:56

Blind spasao Junajted u Bromiču

Fudbaleri Vest Bromič Albiona i Mančester Junajteda remizirali su 2:2 (1:0) u poslednjem meču osmog kola Premijer lige.

Ekipa Luja van Gala nije slavila ni na šestom gostovanju, a poraza je spasao Dejli Blind pogotkom u 87. minutu.

Prethodno je Stiven Sasenjon sjajnim udarcem već u osmom minutu doneo prednost domaćima, da bi mu u istom stilu uzvratio Mauran Felaini na startu drugog poluvremena. Da bi VBA mogao do trijumfa najavio je Saido Beraino u 66. minutu, ali je precizan udarac Blinda postavio konačnih 2:2

Ekipa sa Old Traforda propustila je da upiše treću pobedu u nizu, ali i da preskoči Liverpul i Vest Hem i popne se na četvrto mesto. Takođe, Van Galova ekipa ni na osmom meču, od ukupno deset takmičarskih ove sezone, nije uspela da sačuva svoju mrežu (samo im Burnli i QPR nisu dali gol).

Iskusni Holanđanin se odlučio da u startnu postavu ne uvrsti Radamela Falkaa, pa je Robin van Persi bio sâm u špicu, dok je Adnan Januzaj zaigrao na krilu.

VBA je preuzeo kontrolu od starta meča, a defanzivniju igru gostiju iskoristili su već u osmom minutu. Dete Liverpula, Andre Visdom probio je po desnom boku i odlično uočio iskusnog Stivena Sasenjona na kapici šesnesterca. Ofanzivni vezista iz Benina je spremno dočekao oštar pâs po zemlji i divnim udarcem zakucao loptu u bliže raklje De Heinog gola.

Mančester se probudio tek posle primljenog gola, ali opet bez konkretne akcije za gol. Ander Erera i Huan Mata bili su zaduženi za kreaciju, ali se nisu previše istakli. Posebno je bio neraspoložen Erera, poslavši dva nekontrolisana dodavanja sredinom prvog dela, da bi već na poluvremenu bio zamenjen.

Do kraja prvih 45 minuta, Junajted je zapretio samo preko Di Marije, koji je šutirao po sredini gola na isteku pola sata, dok je s druge strane jedino pokušaj Džolijana Leskota posle prekida vredan pomena.

Međutim, gosti su zaigrali neuporedivo bolje na startu drugog dela igre, a već posle 180 sekundi nastavka stigli su do izjednačenja. Bio je to prvi gol Maruana Felainija, koji je nepuna tri minuta pre toga zamenio indisponiranog Ereru, od kada je stigao u klub pretprošlog leta.

Kombinovali su Luk Šo i Anhel di Marija na levom boku, da bi Argentinac poslao dijagonalu na vrh kaznenog. Belgijanac je sjajno ispratio njen let, savršeno je primirio grudima, zatim je spoljnom namestio na šut, prevarivši još jednog čuvara, i zakucao loptu pod prečku Majhila.

Nastavio je Junajted sa napadima, pojačavavši pritisak iz napada u napad, ali je odbrana domaćih uspešno odbijala sve pokušaje. Ponovo je pokušao Di Marija, i ovoga puta po sredini gola, dok su pokušaji Mate i Blinda završavali preko gola.

Nije Mančester popuštao, ali je VBA pametno sačekao i iskoristio šansu u 66. minutu. Defanzivci su poslali loptu ka centru igrališta gde je primio Kris Brant, Rafeal je zaostao u zadnjoj liniji Junajteda, a veznjak domaćih to iskoristio da izbaci Saida Beraina samog ispred De Hee. Mladi reprezentativac Engleske nastavio je svoju neumoljivo seriju na "Havtornsu" rutinskom realizacijom – mirno je ušao u kazneni i unutrašnjom pogdio dalji ugao, nastavivši da postiže golove na domaćem terenu na svaka 64. minuta. Ovo mu je bio šesti kod kuće, od ukupno sedam na poslednjih deset mečeva.

Krenuli su od tog trenutka gosti na sve ili ništa, šest minuta posle gola na terenu se našao i Radamel Falkao, dok je nešto kasnije Anhel di Marija ustupio mesto Ešliju Jangu. Ipak, sve što je Junajted uspeo da uradi u narednih 20 minuta bila je stativa Van Persija, posle lepog voleja na ivici kaznenog.

Stiče se utisak da je Mančester možda oštećen za penal sredinom drugog dela igre, kada je jedan od defanzivaca domaćih igrao rukom posle duela na penalu, ali je Majk Din procenio da nije bilo namere.

Međutim, tri minuta pre isteka regularnog toka meča, Dejli Blind je takođe postigao prvenac i sprečio VBA da savlada njegov tim iz 12. pokušaja. Rafael je centrirao, odbrana kratko izbacila loptu, a Holanđanin inteligentno unutrašnjom pogodio bliži ugao sa dvadesetak metara.

Želeli su gosti sva tri boda, izborili su se za još nekoliko kornera, ali nisu uspeli ozbljnije da zaprete.

Van Gal je uspeo da sakupi jedan bod više nego njegov prethodnik Dejvid Mojs u istom periodu prošle godine, s tim da je ekipa pod Škotom slavila sa 3:0 u zapadnom Bromiču.

Narednog vikedna na Old Trafordu gostuje Čelsi.