Sreda, 30.11.2011.

18:57

LE: Kiks Žigića, čudo u Mariboru

Kolo pre kraja grupne faze Lige Evrope Atletiko Madrid, Metalist i Braga su obezbedili mesto u 1/16 finala iz grupa G, H i I.

Izvor: A. Kovačević

Autor:A. Kovačević

Atletiko je sa 1:0 u Glazgovu obezbedio prolaz iz grupe I, a za drugo mesto boriće se Seltik i Udineze. Ren je ispao remijem bez golova sa Italijanima.

Metalist je sa ubedljivih 4:1 protiv Austrije osvojio grupu G gde će se tim iz Beča boriti za AZ Alkmarom za drugo mesto. Žigić je promašio penal u porazu u Bragi 1:0, dok je meč večeri odigran u Mariboru gde je Briž od 0:3 stigao do 4:3.

Nekoliko srpskih fudbalera je bio na terenima širom Evrope, a na gostovanju Birmingema u Bragi Nikola Žigić je promašio penal u 11. minutu. Bojan Jorgačević nije dobio dozvolu UEFA da brani za svoj novi klub Klub Briž, pa je između stativa drugi Srbin Vladan Kujović koji je primio tri gola u Mariboru.

Vladimir Dišljenković branio je u Harkovu, dok je Milan Obradović ostao na klupi ukrajinskog kluba. Strelac prvog gola bio je srpsko-ukrajinski fudbaler Marko Dević. Rođeni Beograđanin je reprezentativac Ukrajine. Među rezervama je bio i Dušan Basta čiji je Udineze remizirao u Francuskoj sa Renom.

Grupa G: Metalist osvojio grupu, prvi bod Malmea

Kao što su najavili, Ukrajinci su u meču sa Austrijom obezbedili mesto među 32 najbolje ekipe u Ligi Evrope. Metalist je već u 17. minutu preko Devića poveo protiv tima iz Beča koji je ipak neočekivano izjednačio dva minuta kasnije pogotkom Madera.

Međutim, Ukrajinci su ponovo dokazali da su klasa za austrijski tim pošto su do kraja meča postigli još tri gola. Edmar je krajem poluvremena vratio prednost, duplirao ju je Gaje pola sata pre kraja, a sve potvrio Sosa u sudijskoj nadoknadi vremena.

U drugom meču grupe AZ Alkar je neočekivano remizirao u Švedskoj. Holanđani su gostovali Malmeu koji je u prva četiri kola doživeo četiri poraza uz gol razliku 4:13. Ipak, AZ je osvojio samo bod pa Austrija ima priliku da pobedom u poseldnjem kolu prođe dalje. Ipak, zato joj je potreban poraz Alkmara od Metalista u Holandiji.

Grupa G:
Metalist Harkov – Austrija Beč 4:1 (2:1)

Grupa H: Žigić promašio penal, čudesan preokret Briža

Grupa H je ponovo potvrdila da je daleko najinteresantnija u celom takmičenju. Do ovog kola tri ekipe su bile izjednačene po broju bodova, a onda je usledio spektakl u Mariboru.

Predstavnik Slovenije je neočekivano poveo sa 3:0 protiv Klub Briža. Volas je u 11 minutu obradovao domaće navijača, u 51. to je autogolom još više uradio Donk, da bi drugim golom Volas u 68. minutu najavio slavlje iako njegovom timu pobeda nije ništa značila.

Gostija jeste, pa se samo tako može i objasniti ono što je usledilo u poslednjih 15 minuta meča. Briž je u samo tri minute od 74. do 77. uspeo da smanji deficit na jedan gol preko nabila Dirara. Usledio je paklen finiš za domaći tim koji se očajnički borio da ostvari prvu pobedu, ali je osam minuta pre kraja Akpala izjednačio.

Da su čuda itekako moguća u fudbalu potvrdio je Rajan Donk. Igrač koji je u 51. minutu autoglom praktično uništio snove Briža, postao je od tragičara heroj pošto je u poslednjem minutu savladao Samira Handanovića i doneo veliku pobedu Belgijancima.

Briž je lider grupe, ali sa istim brojem bodova kao i Braga koja je minimalnim rezultatom savladala Birmingem. Tragičar meča bio je Žigić koji je u 11. minutu promašio penal, te omogućio Ugu Vijani da u 51. donese pobedu Portugalcima.

Šutirao je u donji levi ugao, golman domaćih Kvim je "pročitao" njegovu nameru i zaustavio njegov šut koji je mogao da donese njegovom timu plasman u eliminacionu fazu.

Englezi imaju šanse da prođu dalje jer su bolji u međusobnom duelu od Briža. Ali, u poslednjem kolu moraju da pobede Maribor, a da Belgijanci izgube na svom terenu od Brage.

Grupa I: Atletiko u 1/16 finala, Ren ispao

U derbi meču termina od 19 sati Atletiko Madrid je došao u Glazgov da pobedom obezbedi mesto u osmini finala. Domaći tim krenuo je nešto ofanzivnije, brzo zapretio preko Samarasa, ali su gosti poveli.

Posle kornera sa desne strane u 30. minutu, lopta se odbila do Arde Turana koji je odmah šutirao sa oko 25 metara. Golman domaćih Foster je bio pokriven, ipak je uspeo da zakači loptu, ali je šut bio previše snažan pa je ona završila u mreži.

Ovaj udarac rešio je meč i obezbedio Atletiku mesto u nokaut fazi takmičenja. Seltik još ima šanse, ali u poslednjem kolu mora da pobedi Udineze na "Friuliju".

Italijani su propustili šansu da u Francuskoj obezbede 1/16 finala jer su remizirali sa Renom bez golova. Francuzi su i dalje bez pobede u Ligi Evrope pa su se oprostili od takmičenja.

4. Ren 5 0 3 2 4:7 3

Na premijeri pretposlednjeg kola Rubin je bio ubedljiv protiv Šamroka sa 4:1. Ekipa iz Severne Irske koja je u kvalifikacijama eliminisala Partizan se dobro držali do 51. minuta kada je Valdes drugim golom doneo 3:1 Rusima. Sve je rešio Obafemi Martins koji je u 62. minutu potvrdio dobru partiju. Prethodno je bio asistent Bribrasu Naću za 2:1 u 36. minutu.

U toku je drugi meč grupe između Totenhema i PAOK-a na "Vajt Hart Lejnu". Ukoliko Grci slave oni će uz Rubin u drugu fazu. Meč možete da pratite na televiziji B92.