Petak, 07.10.2011.

23:09

Rusi na korak do EP, BiH ubedljiva

Fudbaleri Rusije nadomak su direktnog plasmana na EP posle pobede nad Slovačkom u gostima 1:0, baš kao i Grci posle trijumfa nad Hrvatskom 2:0.

Švedska je savladala Finsku u gostima 2:1 i tako se plasirala u baraž, a veoma važne pobede izvojevali su Jermenija, Irska i Danska.

Crna Gora i Engleska remizirali su 2:2, a BiH je ubedljivo savladala Luksemburg sa 5:0. Nemačka je pobedom nad Turskom 3:1 zadržala maksimalni skor, isto je učinila i Holandija trijumfom nad Moldavijom, kao i Španija pobedom nad Češkom.

Grupa A:

Nemačka nema milosti u ovim kvalifikacijama. Iako im meč sa takmičarskog aspekta nije značio ništa, ’panceri’ su nadigrali Tursku u gostima, a sva tri gola dali su fudbaleri minhenskog Bajerna – Mario Gomes, Tomas Miler i Bastijan Švajnštajger iz penala. Pogodak za domaće postigao je Hakan Balta.

Poraz Turske omogućio je Belgijancima da izbiju na drugo mesto trijumfom nad Kazahstanom – meč su u finišu prvog poluvremena pogocima rešili Simon i Hazard, 20-godišnji fudbaler Lila koji je meta najvećih evropskih klubova. Do kraja je meč završen rezultatom 4:1, ali Belgijanci i dalje imaju male šanse za baraž jer imaju samo bod prednosti nad Turskom i sledi im gostovanje Nemačkoh. Turci, sa druge strane, u poslednjoj rundi dočekuju Azerbejdžan.

Istim rezultatom Austrija je savladala Azerbejdžan u Bakuu u meču bez takmičarskog značaja.

Grupa B:

Fudbaler CSKA Alan Džagoev heroj je Rusije, pošto je u 71. minutu postigao pobedonosni gol na gostovanju u Slovačkoj i tako je svom timu praktično izborio plasman na Evropsko prvenstvo. Ekipi selektora Dika Advokata preostalo je jedino da pobedi slabašnu Andoru kod kuće u poslednjoj rundi.

Sa druge strane, Slovaci, koji su bili jedno od najprijatnijih iznenađenja SP u Južnoj Africi, porazom su izgubili sve šanse za plasman na EP. Jermenija je sa 4:1 pobedila Makedoniju, a Irska je bila bolja od Andore 2:0, pa će meč Jermenija – Irska u Jerevanu odlučivati o tome ko će se plasirati u baraž. Domaćima ’igra’ samo pobeda, a gosti prolaze i nerešenim ishodom.

Grupa C:

Srbija i Italija odigrale su 1:1, a Estonci su pokazali da su sjajni pod pritiskom i trijumfom u Belfastu zadržali su šanse za prolaz na EP. Severna Irska vodila je na poluvremenu golom kapitena Stivena Dejvisa, ali su gosti sa Baltika preokrenuli rezultat.

Heroj meča bio je 27-godišnji Konstantin Vasiljev, novo pojačanje Amkara iz Perma. On je u 77. minutu realizovao jedanaesterac koji je sam iznudio, a sedam minuta kasnije udarcem sa distance je kompletirao preokret.

Estonija sada ima bod više i utakmicu više od Srbije, od koje ima i bolji međusobni skor, pa ’orlove’ samo trijumf nad Slovenijom u Mariboru vodi u baraž.

Grupa D:

Ekipa Bosne i Hercegovine nije želela ništa da prepusti slučaju u duelu sa autsajderom Luksemburgom, pa je već posle 22 minuta vodila sa 3:0, a do kraja je postigla još dva gola za lak trijumf.

Rumunija je remizirala sa Belorusijom 2:2, a Francuska je savladala Albaniju sa 3:0. U poslednjem kolu ’trikolori’ dočekuju BiH na stadionu u Parizu i za direktni plasman na EP dovoljan im je bod. Bosna i Hercegovina ima obezbeđen baraž, a senzacija u prestonici Francuske donosi joj direktni prolaz u Poljsku i Ukrajinu.

Grupa E:

Holandija je pogotokom Klas-Jana Huntelara dobila Moldaviju i tako nastavila sa besprekornim partijama u ovim kvalifikacijama, a Švedska je slavila protiv komšijske Finske i tako je obezbedila baraž. Najzaslužniji za trijumf bili su strelci Larson i Olson, a počasni pogodak za domaće dao je Toivio.

Grupa H:

Ništa se faktički nije promenio u grupi H posle mečeva odigranih u petak – Portugal je dobio Island sa 5:3, a Danska je bila bolja od Islanda sa 4:1 u gostima, pa te dve selekcije i dalje dele prvo mesto na tabeli sa 16 bodova. O direktnom plasmanu na EP odlučivaće u međusobnom okršaju u utorak u Kopenhagenu.

Kipar – Danska 1:4
Avram 45 - Jakobsen 7, Romedal 11, 22, Kron-Deli 20
Portugal – Island 5:3
Nani 13, 21, Poštiga 45, Mutinjo 81, Eliseu 87 - Jonason 48, 68, Sigurdson 90 (pen)

1. Portugal 16
2. Danska 16
3. Norveška 13
4. Island 4
5. Kipar 2

Grupa I:

Španci su pokazali sportski duh i u meču koji im ništa nije značio takmičarski uspeli su da ostvare trijumf. ’Furija’ je protutnjala i Češkom, a pogotke su postigli Huan Mata i Ćavi Alonso.

Španci su na taj način indirektno pomogli Škotskoj, koja ima priliku da trijumfom nad Lihtenštajnom u subotu (19.30h) prestigne Češku na tabeli. Ipak, rasplet bi i u tom slučaju bio daleko, pošto u poslednjoj rundi Škotska dočekuje Španiju, a Česi gostuju u Litvaniji.

Češka – Španija 0:2