Nedelja, 14.11.2010.

17:13

PL: Čelsi nemoćan, Arsenal drugi

Lider Premijer lige Čelsi doživeo je težak poraz od Sanderlenda (3:0) u poslednjem meču 13. kola, dok je Arsenal slavio protiv Evertona na "Gudisonu".

Čelsi je prvi put poražen na "Stamford Bridžu", a neočekivano lako i ubedljivo do bodova je došao Sanderlend koji je iskoristio sve "rupe" u odbrani domaćina.

Fudbaleri Arsenala savladali su u Liverpulu Everton 2:1 (1:0) i preuzeli drugo mesto na tabeli od Mančester juajteda sa bodom više. Ipak, i dalje zaostaju za Čelsijem koji ma dva više na prvom mestu, 28.

Sanderlend je zabeležio drugu pobedu u poslednja tri meča, ali niko nije očekivao slavlje protiv lidera u Londonu, bar ne sa 3:0. Ipak, odsustvo Džona Terija i Aleksa u odbrani mnogo je koštalo ekipu Karla Anćelotija.

Krenuo je Čelsi od prvog minuta ofanzivno, napravio nekoliko akcija ali ni jedna nije bila dovoljno dobra da "plavci" ugroze gol Gordona.

Sa druge strane, Sanderlend je strpljivo čekao pravi trenutak da uspostavi svoju igru i proba da iskoristi neuigranost Baneta Ivanovića i Paula Fereire. Velika inicijativa u drugom delu prvog poluvremena kao da je iznenadila domaće koje je od katastrofe spasao sjajni Peter Čeh sa nekoliko izvanrednih intervencija.

Ipak, u 45. minutu nije mogao ništa da uradi. Nedum Onuoha dobio je loptu na 30ak metara od gola, krenuo sam, prvo prešao Mikela, onda Bosingvu, a ništa mu nije mogao ni Ivanović pored kojeg je šutirao i loptu poslao po zemlji u dalji ugao iza Čeha.

U drugom delu Čelsi je naravno pokušao da brzo izjednači, ali bez Lamparda u veznom nije bilo pravih akcija i lopti za Maludu, Drogbu i Anelku. Sa druge strane, svoj šao imao je Asamoa Gijan. 12 miliona funti skupo letošnje pojačanje izluđivalo je Ivanovića i Fereiru, a onda posle sjajne akcije sa Zendenom i Hendersonom ponovo prošao kroz sredinu i savladao Čeha za u tom trenutku velikih 2:0 u 52. minutu.

Anćeloti ni sa uvođenjem Kalua, Mekehrana i Kakute nije uspeo da pokrene svoju ekipu koja je pola sata pre kraja delovala potpuno razbijeno i bez ikakve šanse za povratak u meč.

Na kraju je loš dan Čelsija potvrdio i Ešlo Kol koji je u želji da sačuva loptu i onemogući rivala da je uzme u blizini gola, iz desnog kornera vratio loptu do Čeha, ali je ona došla do Danija Velbeka koji je sve odlično pratio i ubacio loptu u mrežu za katastrofu šampiona.

"Tobdžije“ su do osmog trijumfa u sezoni stigle golovima Bakarija Sanje u prvom i Seska Fabregasa u drugom poluvremenu. Tim Kejhil je u 89. smanjo na 2:1, ali Everton nije uspeo da ponovo podvig iz meča sa Junajtedom.

Tada su „karamele“ u nadoknadi vremena uspele da nadoknade dva gola deficita i izbore bod (3:3), ali su sada ostale bez bodova. U zanimljivom meču u Liverpulu Arsenal je nastavio sa dobrim rezultatim protiv Evertona, ekipe protiv koje je osvojio najviše bodova u Premijer ligi.

Gosti su poveli u 36. minutu kada je Bakari Sanja posle dodavanja Andreja Aršavima zakucao loptu iza leđa Tima Hauarda iskosa sa desne strane. Arsenal je prednost udvostručio u trećem minutu drugog dela igre.

Brazilac Denilson je pokrenuo polukontru, ali je usporio napad ispred šesnaesterca, međutim, uspeo je da loptu doda Fabregasu koji je u kaznenom prostoru uz dosta sreće odigrao dupli pas sa Maruanom Šamakom i preciznim udarcem po zemlji loptu pošalje pored Haurda uz levu stativu. Američki golman sjajno je interevenisao i kada je Samir Nasri bio u situaciji "1 na 1" sa njim pošto je pretrčao Džagelku.

Samo dva minuta kasnije Everton je možda bio oštećen za gol. Sudija nije pustio prednost posle faula Skilaćija koji je kao zadnji igrač odbrane dobio samo žuti karton. Fabijanski je lako zaustavio pokušaj Bejnsa iz slobodnog udarca.

U nastavu Everton je krenuo na sve ili ništa, stvorio nekoliko šansi, ali je i Arsenal imao svoje zahvaljujući brzim akcijama. Najbolju je u 61. minutu propustio Šamak koji nije uspeo da iskoristi sjajno dodavanje Fabregasa i savlada odličnog Hauarda. Sa druge strane, Fabijanski je uspeo da zaustavi udarce Bejnsa, Bekforda i Pienara.

Sve što je Everton uspeo da uradi je gol Kejhila u 88. minutu. Pienar je ubacio loptu sa leve strane u kazneni, nju je glavom odbio Saha, a Australijanac je na drugoj stativi sa nekoliko metara ubacio u mrežu.