Nedelja, 09.05.2010.

18:50

'Osmica' Čelsija za titulu prvaka

Fudbaleri Čelsija novi su šampioni Engleske, pošto su u poslednjem kolu Premijer lige deklasirali Vigan sa 8:0.

Izvor: SO

Autor: SO

'Plavci' su tako zadržali bod viška u odnosu na Mančester Junajted, kojem nije mnogo vredela pobeda nad Stoukom 4:0. Čelsi je tako osvojio četvrtu titulu prvaka u istoriji, prvu od sezone 2005/2006, a Drogba je postigao het-trik i sa 29 golova je najbolji strelac Premijeršipa.Srpski reprezentativac Branislav Ivanović asistirao je Anelki za četvrti gol, a Nemanja Matić je u igru ušao u 70. umesto Balaka.

Pred poslednje kolo Premijer lige bilo je malo dilema, ali jedna od njih bila je najvažnija – ko će osvojiti titulu?

Čelsi je posle trijumfa nad Liverpulom bio pod velikim pritiskom jer su svi već smatrali da je trofej njegov. U takvim situacijama početak utakmice često ume da bude najvažniji. 'Plavci' su to znali i od starta su odlučno krenuli u napad na gol rivala, a to se isplatilo već u osmom minutu kada je Maluda grudima spustio loptu za Anelku, a francuski reprezentativac je zatresao mrežu gostiju.

Ponovoljeni snimak pokazao je da je Maluda bio u milimetarskom ofsajdu pre nego što je primio loptu, ali protesta nije bilo. Ekipa Karla Ančelotija bila je nadmoćna na terenu, a meč je odlučen već u 31. minutu – Lamparda je u šesnaestercu povukao za dres Geri Koldvel, dobio je crveni karton, a Čelsi penal.

Drogba je želeo da izvede jedanaesterac jer mu je gol bio potreban za titulu najboljeg strelca, ali Lampard mu je 'očitao bukvicu', uzeo loptu i pogodio donji desni ugao.

Navijači Čelsija polako su počeli da slave titulu šampiona, ali igrači nisu sklanjali papučicu sa gasa. Salomon Kalu, koji je u formu ušao tek krajem sezone, postigao je treći gol, a Ivanović je asistirao Anelki za 4:0.

Zatim je usledio mini-šou Drogbe – prvi gol dao je u 63. minutu, Lampard mu je prepustio izvođenje penala pet minuta kasnije, a het-trik je napadač iz Obale Slonovače kompletirao u 80. minutu. Šlag na tortu stavio je Ešli Kol volejom u 90. minutu meča.

Vladimir Stojković nije bio na golu Vigana, koji drugi put ove sezone gubi sa osam golova razlike jer ih je prethodno Totenhem dobio sa 9:1. Čelsi je tri puta ove sezone davao 7 golova (Sanderlendu, Aston vili i Portsmutu), a ovo im je najubedljiviji trijumf.

Čelsi je rešio prvu dilemu, ali i Junajted je odradio ono što je bilo do njega jer je lako savladao Stouk pogocima Flečera i Gigsa u prvom, kao i auto-golom Higinbotama i pogotkom Đi-Sunga Parka u drugom poluvremenu. Srpski reprezentativac Nemanja Vidić odigrao je celu utakmicu za Junajted.

Vejn Runi, drugi strelac lige sa 26 golova, proglašen je fudbalerom godine.

Druga dilema bila je hoće li Arsenal sačuvati treću poziciju i tako se direktno plasirati u Ligu šampiona. 'Tobdžije' su već posle pola sata igre vodili sa 2:0 golovima Aršavina i Van Persija, a do kraja su postigli još dva i sačuvali treću poziciju.

Totenhem je protiv Barnlija vodio 2:1 na poluvremenu, ali su primili tri gola nakon što su čuli da na Emirejtsu 'tobdžije' ubedljivo vode.

Nenad Milijaš presedeo je pobedu Vulverhemptona na klupi.

Ostali mečevi nisu imali takmičarski značaj jer je sve bilo poznato – Barnli, Hal i Portsmut sele se u Čempionšip, Totenhem će igrati kvalifikacije za Ligu šampiona, a u Ligi Evrope igraće Mančester Siti, Aston vila i Liverpul.