Subota, 05.09.2009.

23:55

Portugal i Češka daleko od Afrike

Reprezentacije Portugala i Češke sve su dalje od plasmana na Mondijal u Africi sledeće godine, dok su lideri grupa bili veoma sigurni u svojim mečevima.

Portugal nije uspeo da pobedi u gostima Dansku (1:1) koja je i dalje lider Grupe 1. U drugoj grupi Švajcarska je u derbiju pobedila Grčku (2:0) i izbila na prvo mesto. Slovačka je ispustila pobedu protiv Češke u grupi tri, ali je i dalje u vođstvu, dok su Česi pretposlednji.

Grupa četiri postaje sve zanimljivija, jer je Rusija (3:0) pobedom na Lihtenštajnom došla na samo bod zaostatka za Nemačkom. Španija, BiH i Turska su bile sigurne u svojim mečevima u grupi 5, a Hrvatska je nastavila trku za Engleskom u šestoj grupi. Austrija je pobedila Farska Ostrva (3:1) i zadržala treće mesto u grupi u kojoj će se Srbija i Francuska boriti za prvu poziciju. Italija je i dalje neumoljiva u grupi 8, dok Bugarska pobedom nad Crnom Gorom (4:1) nije smanjila zaostatak za Irskom. I konačno u poslednjoj grupi Škotska je savladala Makedoniju (2:0) pa je zbog remija Noveške sa Islandom (1:1) u najboljoj poziciji pred završetak borbe za drugo mesto iz Holandije.

Grupa 1:

Reprezentacija Danske odolela je Portugalu u derbiju Grupe 1 i zadržala prvo mesto na tabeli sa četiri boda prednosti nad drugoplasiranom Mađarskom. Danci su poveli krajem prvog dela golom Niklasa Bentnera, a bod nade Portugalu je doneo Liedson nekoliko minuta pre kraja meča. Portugalci imaju sedam bodova manje od Danske, a tri od Mađarske koji je izgubila na svom terenu od Švedske (2:1) iako je do poslednjeg minuta meča imala bod. Zlatan Ibrahimović je kasnim golom vratio Švedsku u igru za plasman u Južnoafričku republiku. Mađari, koji su fenomenalno počeli kvalifikacije, prethodno su izjednačili golom Sabolča Hustija, ali su porazom drastično umanjili izglede za plasman u baraž.

Grupa 2:

U najmanje atraktivnoj, ali veoma uzbufljivoj grupi 2. Švajcarska je u derbiju pobedila Grčku golovima u poslednjih deset minuta meča i izdvojila se na prvom mestu sa tri boda prednosti. Malo iznenađenje napravila je Letonija koja se minimalnom pobedom u Izraelu izjednačila na drugom mestu sa Grčkom. U duelu dve ekipe koje se nalaze na dnu tabele Moldavija i Luksemburg su remizirali bez golova, pa su Moldavci jedini bez pobede u grupi.

Grupa 3:

Slovačka je ispustila pobedu nad Češkom (2:2) ali je i dalje prvoplasirana u grupi 3. Slovaci su dva puta vodili protiv bivših zemljaka ali su Pudil i Baroš doneli bod Češkoj koja je i dalje daleko od plasmana na SP. Jedina reprezentacija koja je slabije plasirana od njih je San Marino. U direktnoj borbi za drugo mesto Severna Irska je odolela Poljskoj (1:1) na gostovanju i zadržala tri boda prednosti nad timom kojem je bod doneo Levandovski deset minuta pre kraja utakmice.

Grupa 4:

Reprezentacija Rusije pobedila je u Sankt Peterburgu selekciju Lihtenštajna sa 3:0 i približila se na bod ekipi Nemačke, vodećoj reprezentaciji u grupi. Prvi gol za Ruse postigao je Vasili Berezucki, a poslednja dva Roman Pavljučenko, koji je oba puta bio precizan sa penala. Rusija je u dosadašnjem toku takmičenja sakupila 18 bodova, jedan manje od Nemačke, koju će ugostiti 10. oktobra u verovatno odlučujućem meču za prvo mesto na tabeli i direktan plasman na Mundijal 2010. godine. Treća je sa 13 bodova Finska, koja je večeras u gostima savladala Azerbejdžan sa 2:1.

Grupa 5:

Bosna i Hercegovina nastavila je sa odličnim igrama u kvalifikacijama. Tim Ćire Blaževića nije blistao u Jermeniji ali je sa 2:0 rutinski savladao protivnika i došao do pete pobede u kvalifikacijama. Ibričić je doneo predost svom timu već u šestom minutu meča, a konačan rezultat postavio je Muslimović u 73. minutu. Glavni rival BiH u borbi za mesto koje vodi u baraž, Turska se mučila više od sat vremena protiv Estonije koja je prvo povela, a onda dva puta stizala vođstvo domaće selekcije. Ipak, Arda Turan i Sanli su u 63. i 73. minutu postigli dva uzastopna gola koja su donela veoma bitnu pobedu Turskoj pred završnicu kvalifikacija. Laku pobedu zabeležila je Španija protiv Belgije, pa je 'furija' posle sedam utakmica jedina ekipa uz Englesku i Holandiju koja nije izgubila ni jedan bod u kvalifikacijama.

Jermenija – Bosna i Hercegovina 0:2 (0:1)

Grupa 6:

Ubedljivu pobedu uz pomoć jedanaesteraca, njih čak tri, ostvarila je i Ukrajina, koja je kao domaćin pobedila Andoru sa 5:0. Artem Milevski i Andrij Jarmolenko doveli su Ukrajinu u vođstvo od 2:0, a potom su postignuta i tri gola sa penala, iako nijedan nije izveo isti igrač. Precizni sa "bele tačke" bili su Milevski, Andrij Ševčenko i Jevgen Seleznjov. Drugoplasirana Hrvatska pobedila je Belorusiju minimalnim rezultatom i zadržala tri boda prednosti nad Ukrajinom, a u direktnom duelu sa Engleskom za četiri dana odlučivaće o najboljem timu u grupi. Engleska je u subotu pobedila Sloveniju 2:1 u prijateljskoj utakmici na Vembliju.

Grupa 7:

U meču koji je Francuska morala da dobija Rumunija je izvukla bod koji najviše raduje Srbiju. Anri je sjajno igrao i doveo svoj tim u prednost ali je njegov saigrač Eskide lošu igru u odbrani potvrdio autogolm šest minuta kasnije. Austrija je na svom terenu lako izašla na kraj sa Farskim Ostrvima tako da je i dalje trećeplasirana ekipa u grupi sa četiri boda zaostatka za Frencuskom. U sredu je na programu derbi grupe između Srbije i Francuske, a ukoliko gosti ne pobede u Beogradu Srbija će biti na korak od direktnog plasmana na Mondijal.

Grupa 8:

Reprezentacija Crne Gore je golom Stevana Jovetića povela protiv Bugarske u gostima, ali je domaća rerezentacija u nastavku meča deklasirala rivala i golovima Kišiševa, Telkijskog, Berbatova i Bomovčiskg došla do pobede, koja ih je vratila u borbu za drugo mesto na tabeli. Vodeća ekipa u grupi je naravno Italija koja je slavila u Gruziji najviše zahvaljujući velikom tragičaru Kahaberu Kaladzeu koji je dva puta pogađao sopstvenu mrežu. U trečem meču grupe Irska je u gostima savladala Kipar golom kapitena Robija Kina u finišu i zadržala bod zaostatka za 'azurima', ali uz meč više.

Grupa 9:

U grupi iz koje je već poznat jedan učesnik narednog Mondijala, Škotska je na Hemdenu sa 2:0 savladala Makedoniju. Braun je u 56. minutu glavom doneo prednost Škotima koji su veoma loše odigrali u prvom delu utakmice, a konačan rezultat postavio je Mekfaden posle solo akcije desetak minuta pre kraja. Odličan dan za Škote potvrdili su Norvežani koji su remizirali 1:1 na Islandu i sada zaostaju tri boda za ostrvljanima. Jedina reprezentacija koja je već obezbedila plasman na SP 2010 Holandije nije igrala ovog vikenda u kvalifikacijama.

Škotska – Makedonija 2:0 (0:0)