Nedelja, 14.12.2008.

17:17

Silni Njukasl, Čelsiju samo bod

Fudbaleri Čelsija igrali su 1:1 kod kuće sa Vest Hemom, a Njukasl je u gostima pobedio Portsmut sa 3:0 u 17. kolu engleske Premijer lige.

Na Fraton Parku 'svrake' su zabeležile prvu pobedu u gostima ove sezone, a golove su postigli Majkl Oven, Obafemi Martins i Dani Gatri. Velšanin Kreg Belami doveo je 'čekićare' u vođstvo na Stamford Bridžu, a bod Čelsiju doneo je Nikolas Anelka svojim 13. golom u sezoni. Svi članovi 'velike četvroke' tako su uzeli samo po bod, pošto su remizirali i Junajted, Liverpul i Arsenal.

U londonskom derbiju Čelsi je uputio 31 udarac na gol rivala, a Vest Hem 6. Ipak, tim Đanfranka Zole neočekivano je poveo u 33. minutu. Mark Noubl je dodao loptu do Krega Belamija, koji je posle dobrog prijema savladao Petra Čeha – 0:1. ’Plavci’ su protestovali sudiji zvog navodnog igranja rukom Noubla pri prijemu lopte, ali odluka je ostala nepromenjena.

Menadžer Čelsija Luiš Skolari je na poluvremenu izveo iz igre Balaka, a uveo je Didijea Drogbu. Upravo je napadač iz Obale Slonovače bio inicijator akcije za izjednačujući pogodak, Drogba je poslao loptu do Lamparda, koji je maestralno prebacio do neumoljivog Anelke – 1:1.

Od tog momenta domaćin je potpuno kontrolisao igru i stvorio nekoliko prilika. Drogba je odlično šutirao posle kornera Lamparda, ali je Robert Grin još bolje reagovao i sprečio pogodak. Golman Grin napravio je veliku grešku posle koje je Skot Parker bio primoran da izbaci loptu sa gol-linije. Iako je bio znatno bolji protivnik, Čelsijeva igra nije uopšte bila tečna i do šansi nisu dolazili posle izrađenih kombinacija (osim one kod gola).

Lampard je u 89. minutu pao u kaznenom prostoru posle kontakta sa Lukasom Nilom, ali penal nije dosuđen. Samo minut kasnije gosti su lako mogli do celog plena – Behrami je proigrao Karltona Kola, koji je pobegao Aleksu, ali Čeh se izvio i spečio senzaciju.

Prvu pravu priliku na meču Portsmut - Njukasl imali su gosti, Martins je u 19. minutu odlično šutirao iz daljine, ali je pogodio samo levu stativu Džejmsovog gola. Defo je volej udaracem pokušao da savlada Givena ali je njegov atraktivan udarac bio preslab. U drugom poluvremenu bilo je mnogo uzbudljivije, posle greške Koloćinija Defo je pokušao da proigra Krauča, ali je njegov pas osujetio golman gostiju.

U 52. minutu Mvuemba pronalazi Gutiereza, on dodaje Ovenu koji iz drugog pokušaja postiže gol za 1:0. Do sledećeg gola nije bilo izglednih prilika, a onda u 77. minutu Hose Enrike sa levog krila upošljava Martinsa, Džejms prerano istrčava i Nigerijac pogađa praznu mrežu za 2:0. Samo minut pre kraja susreta Ameobi prolazi po desnoj strani i asistira Gatriju koji pogađa za konačnih 3:0. Dejvis je u pokušao da postigne počasni gol u poslednjim trenutcima susreta, ali je u ovom susretu veoma sigurni Given zaustavio njegov šut.