Nedelja, 14.12.2008.

00:14

Pobeda Barse u finišu El Klasika

Barselona je pobedila Real u 153. „Superklasiku“ rezultatom 2:0, golovima Etoa u 83. i Mesija u 90. minutu. Razlika na tabeli između dva tima sada je 12 bodova.

Tim Barselone dominirao je tokom većeg dela meča, i zalsuženo odneo pobedu. Real je sve vreme delovao neorganizovano i bez taktike, a izbor igrača novog trenera Ramosa bio je iznenađujući. U timu Barselone najbolji je bio mladi Leo Mesi, kojeg su igrači gostiju faulirali osam puta samo u prvom poluvremenu, i koji je uputio pet šuteva na gol.

Jedina svetla tačka u timu Reala bio je igrač meča, fenomenalni Iker Kasiljas, koji je Etou odbranio penal u 69. minutu, i zabeležio šest odličnih odbrana.Kao što su najavili treneri Huande Ramos i Pep Gvardiola, oba tima su krenula izuzetno ofanzivno od početka susreta.

Već u šestom minutu, domaćini su imali odličnu priliku da dođu u vođstvo preko Lea Mesija, koji je prevario odbranu Reala, i šutirao iz blizine sa desne strane, ali je Kasiljas uspeo da spasi klub sigurnog gola. Mesi i Tijeri Anri su do desetog minuta propustili još nekolikog šansi, prvenstveno zbog sjajnih odbrana Kasiljasa.

Odbrana Reala delovala je haotično, uprkos činjenici da je novi trener Huande Ramos meč počeo sa relativno defanzivnom postavom.

Jaja Ture je u 18. minutu došao do idealne prilike da, posle lakog proboja, matira Kasiljasa, ali je Fabio Kanavaro odlično proklizao i u poslednjem trenutku izbio loptu. Do 24. minuta Barselona je zabeležila šest šuteva na gol, dok gosti nisu imali nijednu priliku, ali se potom situacija naglo promenila.

Prva prilika gostiju došla je u 24. minutu preko odličnog šuta Veslija Snajdera (dodavanje Drentea sa leve strane), koji je Valdes vrhovima prstiju skrenuo u aut, dok je Drente već u sledećem napadu sâm izleteo pred golmana katalonskog kluba, ali je propustio stopostotnu šansu. Treću priliku gosti su imali u 27. minutu posle gužve u šesnaestercu zbog izvođenja kornera, ali je rezultat ostao nepromenjen, pošto je Iguain loptu poslao preko gola.

Barselona je potom uspela da loptu više održi u svom posedu i napada preko Mesija, iako je igra bila nešto ujednačenija.

Vesli Snajder, koji se tek oporavio od povrede, nije mogao da izdrži pritisak startne postave, tako da je Ramos u 36. minutu napravio veliko iznenađenje, i sjajnog Holanđanina zamenio dvadesetogodišnjim Migelom Palankom, kome je ovo tek drugi nastup u Primeri.

Do kraja poluvremena Katalonci su nanovo postali dominantni, ali su dobre prilike zamenjene neorganizovanom i agresivnom igrom na obe strane.

Iako je u prvom delu nastavka meča viđen nešto slabiji fudbal, situacija na terenu zahuktala se još više. Uprkos dobrim driblinzima na sredini terena, nijedna ekipa nije uspela da dođe do idealne šanse za pogodak. Najbolje šanse imala je Barselona u 48. minutu preko Etoa i 52. minutu preko Mesija, dok „kraljevski klub“ nije uspeo nijednom da šutne na gol protivnika.

Od 65. minuta nadalje utakmica je ipak dobila heroja, pošto je Iker Kasiljas ponovo učinio nemoguće, ne bi li spasio svoj klub od poraza. U 68. minutu naročito agresivni Salgado oborio je Serđija Busketsa u šesnaestercu, tako da je Eto dobio priliku da šutira penal.

Uprkos dobrom izvođenju Etoa u donji levi ugao, golman španske reprezentacije se vrhunski bacio, i izbio loptu.

Malo dinamike u igru Reala uneo je Rafael Van der Vart, koji je zamenio Iguaina, ali ništa nije pomoglo „galaktičarima“ da postignu pogodak.

Do 80. minuta Kasiljas je zabeležio barem još tri spektakularne odbrane svaki put kada bi defanzivci Reala zakazali, ali u 83. minutu, posle odličnog izvođenja kornera, Pujol je spustio loptu direktno na nogu Etou, koji je sa dva metra isuviše lako savladao nemoćnog golmana Madriđana.

Taman kada je izgledalo da se situacija do kraja neće promeniti, u 90. minutu Leo Mesi uspeo je da prevari Kasiljasa u trku, ali je „krivac“ za veći poraz Madrida bio Fabio Kanavaro, koji je lako odbranjivu loptu umesto u aut zakucao pravo u sopstvenu mrežu.

Barselona je tako došla do tek druge pobede nad Realom na svom terenu u ovom veku. Real ostaje na petom mestu na tabeli sa 12 bodova zaostatka za Barselonom, koja ima 38 bodova, dok je trenutno druga Valensija sa 30.

Valensija je na svom terenu posle preokreta pobedila Espanjol, koji je meč završio sa igračem manje. Gosti su poveli golom Martinesa u 28. minutu, ali je Rufete već deset minuta kasnije dobio drugi žuti karton, što je omogućilo domaćinima da svom snagom krenu u napad. Trud Valensije se isplatio u nastavku meča, pošto su na isteku prvog sata igre izjednačili preko Raula Albiola, a pobedu su obezbedili u 81. minutu golom Visentea.

U nedelju se sastaju drugoplasirani Viljareal i četvrtoplasirana Sevilja.