Nova vest
Košarka

Sreda, 05.10.2022.

12:00

Pakao Evrolige: Efes juri istoriju – titulu žele svi

Ljubitelji košarke, ovo je za vas. Evroliga ponovo kreće.

Izvor: Stefan Nikolić

Autor: Stefan Nikolić

Pakao Evrolige: Efes juri istoriju – titulu žele svi
Foto: Profimedia/Valery Sharifulin/TASS/Sipa USA

Svi ljubitelji evropske košarke sa nestrpljenjem iščekuju 6. oktobar kada će i zvanično početi sezona 2022/23.

Tim povodom, rešili smo da vam predstavimo ekipe i to smo podelili u nekoliko tekstova, gde ćete moći da vidite favorite za titulu, favorite za plej-of i one koji će zbog jačine konkurencije ostati "bez kolača".

Anadolu Efes Istanbul

Efes je aktuelni šampion, čak dvostruki uzastopni šampion Evrolige i titulu su 2022. godine osvojili u Beogradu kada su u Areni bili bolji od Real Madrida posle čudne završnice i odluke Reala da faul ne pravi i vreme samo isteče.

Ako se prisetimo prošle sezone, videćemo da je turski tim loše počeo sezonu, da su se mučili konstantno i da su posle dosta muke u četiri meča eliminisali Olimpiju Milano i otišli na F4.

Tamo su trojkom Vasilija Micića u poslednjoj sekundi pobedili Olimpijakos u polu finalu, a finale smo maločas i spomenuli. Bilo je elemenata zasićenosti u njihovoj ekipi, što je i normalna stvar.

Zbog toga su ove sezone stvari shvatili ozbiljno i napravili malu čistku. Ekipu su napustili Krunoslav Simon, Džejms Anderson, Kris Singlton, Adrijan Moerman, Filip Petrušev, Tolga Gečim i Jigitčan Sajbir.

Stigli su Vil Klajburn, Amat Mbaj, Ante Žižić, Ahile Polonara i Egehan Arna. Tri šampionske titule zaredom u modernoj istoriji niko nije imao, a prvi i jedini put kada se to desilo bilo je davne 1958-1960 kada je Svojetski Savez imao Rigu kao trostrukog šampiona Evrope.

Real Madrid i Vareze su imali momente dominacije kada su u pet godina četiri puta bili šampioni, ali su najviše imali po dve uzastopne titule. Efes već sada ima legendarnu generaciju koja se ubraja među najbolje ikada, po uspehu, ali ćemo videti da li će uspeti da stvore "Dinastiju".

Ostanak Vasilija Micića je veliki plus za ekipu Ergina Atamana. Pričalo se da bi srpski reprezentativac i MVP Fajnal Fora Evrolige mogao da ode u NBA, čak se i Denver spominjao, ali je on ipak ostao u Istanbulu.

Glavobolju na startu sezone zadaje povreda Šejna Larkina, on se letos povredio tokom Evrobasketa i zbog toga Efes traži njegovu zamenu pa ne bi čudilo da gledaju i ka NBA ligi.

Nedavno su osvojili Superkup Turske i pokazali da su spremni za nove izazove, a sezonu počinju protiv Crvene zvezde na svom parketu...

Fenerbahče Istanbul

Drugi turski predstavnik i drugi turski tim koji dolazi iz Istanbula je Fenerbahče, tim koji je ponovo sagradio izuzetno moćan tim. Mauricio Gerardini je napravio velike promene ove sezone.

Saša Đorđević je možda i nepravedno smenjen sa mesta trenera, a priliku su ugrabili i uzeli jednog od najboljih stručnjaka u Evropi – Dimitrisa Itudisa.

U poslednjih 15 godina ovo će biti tek drugi put da trener neće biti sa ovih prostora. Od 2007. do 2009. godine je ekipu vodio Bogdan Boša Tanjević, a naredne dve je na klupi bio Neven Spahija.

Potom ga je zamenio italijanski stručnjak Simone Pjaniđani koji je nakon nepune sezone smenjen i ekipu je do kraja vodio Ertugrul Erdogan, da bi potom stigao Želimir Obradović, sadašnji trener Partizana.

Nakon sedam godina je Obradović napustio Fenerbahče, a na klupu seo još jedan srpski trener Igor Kokoškov, da bi i njega brzo smenili i kao zamenu doveli Aleksandra Sašu Đorđevića, pa sada Dimitrisa Itudisa.

Itudis je kum Željka Obradovića, a karijeru je počeo u Zagrebu i tokom čitave karijere radio uz brojne srpske košarkaške stručnjake, tako da se Gerardini očigledno drži dobro poznatog recepta, a sovjevremeno je sa Željkom radio u Benetonu iz Treviza...

Da se vratimo na ovu sezonu Fenera, ekipa je nadograđena toliko da je lagano možemo uvrstiti među favorite za Fajnal For, ali i osvajanje kontinentalne šampionske titule.

Napustili su ih: Marijal Šejok, Nando de Kolo, Ahmet Duverioglu, Danilo Bartel, Jan Veseli, Džehajv Flojd, Markel Starks, Pjerija Henri, Ahile Polonara i Saša Đorđević.

U Istanbul su došli: Karsen Edvards, Skoti Vilbekin, Nik Kalates, Džonatan Motli, Toni Džekiri, Najdžel Hejs-Dejvis, Nemanja Bjelica i Dimitris Itudis.

Kao što vidite, sam krem evropske košarke uz dva kvalitetna NBA pojačanja deluju dovoljno da se turski velikan ponovo nađe među četiri najbolje ekipe, ali će ovo biti dugačka i naporna sezona kako za njih tako i za sve ostale.

Olimpija Milano

Izabranici Etorea Mesine su skupo prodali kožu u prošlogodišnjem plej-ofu, kada su nakon četiri susreta eliminisani od strane ispostaviće se šampiona Anadolu Efesa.

Oni su mesec dana pre toga odigrali meč za infarkt i napravili veliki preokret pobedivši ih u Istanbulu i nagovestili spektakl u doigravanjima, što smo svakako mogli da vidimo.

Imali su problema sa povredama tokom čitave sezone, to ih je baš u plej-ofu skupo koštalo, a "Manekeni" su sastav prilično izmenili ovoga leta i značajno su kvalitetniji mora se priznati.

Napustili su ih Troj Denijels, Malkolm Dilejni, Serhio Rodriges, Trej Kel, Ben Bentil, Džerijan Grent, Kaleb Tarčevski, Rikardo Moraskini, Đordano Bartolani, Davide Moreti i Leonardo Okeke.

U tim su došli Bili Beron, Brendon Dejvis, Naz Mitru Long, Stefano Tonut, Kevin Pangos, Dešon Tomas i Johanes Vojtman. Ostali su Šejvon Šilds, Điđi Datome, Kajl Hajns, Pol Biliga, Nikolo Meli i ostali, a na klupi je i dalje Etore Mesina.

Kao što vidite, tim je izuzetno kvalitetan i nastaviće da cilja na šampionski trofej, a samo od njih zavisi koliko će daleko otići.

Virtus Bolonja

Virtus Bolonja je prošle sezone osvojila Evrokup i došla do Evrolige, pa će dvostruki šampion Evrope posle dužeg vremena zaigrati elitni košarkaški nivo u Evropi.

Srpski igrači su godinama bili deo velikih uspeha Virtusa i tu se prevashodno misli na Predraga Danilovića i Zorana Savića, a treba napomenuti i Dušana Vukčevića čiji sin sada u dresu Partizana igra u Evroligi.

Tu su bili takođe i Marko Jarić, Žarko Paspalj, Nikola Jestratijević, Dejan Koturović, Branislav Prelević i Stefan Marković. Predrag Saša Danilović je jedan od samo trojice igrača u istoriji Virtusa kojima je dres povučen, a jedini je stranac.

Serđo Skariolo je svestan jačine sastava koji ima pred sobom i nije mnogo menjao. Miloš Teodosić je ostao kao jedan od lidera tima, produžili su ugovor sa Tokom Šengelijom, a stigla su i neka pojačanja:

Džordan Miki, Ismael Bako, Ife Lundberg, Semi Odželej, Leo Menalo i Gora Kamara, dok su otišli Amedeo Tesitori, Amar Alibegović, Kevin Hervi, Marko Seron, Ekpe Judo i Džakar Sampson.

Virtus je nedavno osvojio Superkup Italije pobedivši Olimpiju Milano i nagovestivši fantastičnu sezonu koja je pred nama.

Makabi Tel Aviv

Ekipa Makabija iz Tel Aviva je značajno promenio tim u odnosu na prošlu sezonu i nadaju se ulasku u plej-of Evrolige posle sedam godina čekanja.

Oded Kataš, nekadašnji selektor Izraela doveden je na čelo ekipe, a uz živu legendu Nikolu Vujčića tu je na mestu tim menadžera i Dejvid Blat, dok je najviše promena pretrpeo igrački kadar.

Ekipu su napustili: Derik Vilijams, Oz Blejzer, Džejms Naneli, Skoti Vilbekin, Ante Žižić, Oded Brandvajn, Kajri Tomas, Anđelo Kalojaro, Kinan Evans, Džejlen Rejnolds, Kem Tejlor, Dragan Bender i Maks Hajdeger.

Doveli su Lorenza Brauna, Aleksa Pojtresa, Bonzija Kolsona, Daruna Hilijarda, Ostina Holinsa, Rafu Menka, Gaja Pninija, Vejda Boldvina, Džoša Niba i Džerela Martina.

Ove sezone su prodali 10.000 sezonskih ulaznica i jedno kratko vreme držali rekord Evrolige, ali ubrzo je to srušio beogradski Partizan sa oko 11.000 prodatih karata.

Viva Menora će ponovo imati sjajnu podršku, ljubav prema klubu ne izostaje, a navijači sigurno pamte dane kada su vladali Evropom sa Tonijem Parkerom, Šarunasom Jasikevičijusom, Davidom Blutentalom (tada još uvek nije skratio ime na Blu), pa i kasnije sa Perkinsom, Rajsom i ostalima kada su zadivili Evropu.

Ovaj tim definitivno ima kvalitet da uzdrma mnoge favorite, a videćemo kada sezona odmakne koliko će pobeda i moći da izvojevaju. Sigurno je da će se svi ozbiljno pomučiti kdada budu došli u njihovu halu.

Olimpijakos Atina

Olimpijakos je prošle godine došao do završnog turnira Evrolige, a na Fajnal Foru u Beogradu su uz ogromnu podršku svojih navijača umalo šokirali Efes i otišli u finale, ali kako je već rečeno Micić to nije dozvolio.

Potom su poraženi i od Barselone u meču za treće mesto i ostali bez medalje, ali su mogli da budu ponosni na sve što su pružili. Bugarski reprezentativac Saša Vezenkov je odigrao odličan turnir, a i generalno sezonu i bio jedan od MVP kandidata.

Tako nešto možemo očekivati od Olimpijakosa i ove sezone, a takođe treba reći da su oni jedan od ekipa koje i te kako vode računa o svom rosteru i gledaju da ne prave previše promena ukoliko baš ne moraju.

I sada su postupili na taj način, zadržali su Jorgosa Barcokasa, a ostali bez Jorgosa Printezisa koji je završio karijeru, Tajler Dorsi je otišao u NBA, Hasan Martin je napustio tim, kao i Livio Žan Šarl, Vasilis Hristidis, Kvinsi Ejsi, Zajd Musa i Nikolaidis.

Što se dolazaka tiče, ističe se Džoel Bolomboj, Alek Piters, Ajzea Kenan, Tarik Blek i Džordž Papas. Uz pomenutnog Vezenkova, pa i Slukasa, Mekisika, Papanikolaua i Fala jasno je da će Olimpijakos biti "beton".

Oni imaju šampionske ambicije, oni se neće zadovoljiti samo plej-ofom, a u njihovu snagu se nedavno uverila i Crvena zvezda koja je u prijateljskom susretu poražena sa 39 poena razlike.

Deluju izuzetno snažno na svim pozicijama, trener je dokazan i kvalitetan i u "Dvorani mira i prijateljstva" često bude neprijateljska atmosfera i tamo domaćin utakmice veoma retko gubi.

Panatinaikos Atina

Panatinaikos je takođe promenio dosta toga u svom timu počevši od trenera pošto su se za ovu sezonu odlučili za Dejana Radonjića koji je nakon osvojene šampionske titule u ABA Ligi i Kupu Radivoja Koraća otišao u nove izazove.

Nekada gigant evropske košarke je ove godine izgubio dvojicu najboljih igrača: Nemanja Nedović je otišao u Crvenu zvezdu, a kapiten Janis Papapetru u Partizan i da je pre 5 godina neko rekao da će "večiti" uzimati najbolje igrače Panatinaikosu ljudi bi se smejali.

Ipak, situacija je malo drugačija, a u Panatinaikosu sa Dimitrisom Janakopulosom gotovo uvek komplikovana, pa sa njegovim povratkom u klub stiglo je i više novca i možemo reći kvalitetan tim, ali opet ne dovoljno da se uključe u bitku za trofej ili završni turnir.

Osim Papapetrua i Nedovića, napustili su ih Džeremi Evans, Leonidas Kaselakis, Deril Mejkon, Okaro Vajt, Vasilis Kavadas, Hauard Sent Ros i Stefan Jović.

Što se dolazaka tiče, osim Dejana Radonjića stigli su Pariz Li, Nejt Volters, Panajotis Kalaicakis, Jorgos Kalaicakis, Marius Grigonis, Derik Vilijams, Arturas Gudaitis, Endru Endruz i Mateuš Ponitka.

Interesantan tim, definitivno dosta bolji nego prethodne godine kada su bili među lošijim timovima Evrolige što će svakako gledati da se ispravi. Sezonu su počeli porazom od Olimpijakosa u finalu Superkupa, kada je bilo 67:52 za ljutog rivala.

Evroliga ne prašta greške, a Panatinaikos bi mogao da bude taj koji će tuđe iskoristiti.

Žalgiris Kaunas

Za kraj, ostala je ekipa Žalgirisa. Kao što ste videli, Kaunas je nedavno podneo zahtev za organizacija završnog turnira Evrolige, pošto su kao i Beograd košarkaški grad postoji šansa da se tamo takmičenje i održi.

Male su šanse da Žalgiris pred svojim navijačima zaigra Fajnal For, a poslednji put su igrali u Beogradu 2018. godine kada ih je sa klupe predvodio Šarunas Jasikevičijus, a na pleju bio Vasilije Micić, pa Kevin Pangos, Beno Udrih uz Aksela Tupana Brendana Dejvisa, Jankunasa, Erona Vajta...

Sada nemaju baš ovoliko snažan tim, ali su uspeli da se prilično nadograde u odnosu na prethodnih nekoliko sezona pa iako neće biti tim za plej-of biće tim za izbegavanje, iliti potencijalna mina kako se to još kaže.

Promena je bilo dosta, počevši od odlaska Džoša Niba, pa Jankunasa koji je završio karijeru, Taja Vebstera, Janisa Strelnieksa, Arturasa Milaknisa, Regimintasa Miniotisa, Nilsa Gifaja, Mareka Blaževiča, Paulijusa Murauskasa, Žofrija Lovernja i Erikasa Venskusa.

Trener Jure Zdovc je takođe smenjen i predvodiće ih selektor Litvanije Kazis Maksvitis. Edgaras Ulanovas i Lukas Lekavičijus su produžili saradnju, a najlepše od svega su dolasci.

Tu se pre svega misli na Ignasa Brazdeikisa bivšeg NBA igrača, pa i Kinana Evansa, Rolanda Šmitsa, Kevarijusa Hejsa koji je možda i najveće pojačanje, Dovidasa Gidraitisa, Arnasa Butkevičijusa i Laurinasa Birutisa.

Ima tu par interesantnih imena, a videćemo kako će se snaći protiv Makabija u Tel Avivu u prvom kolu Evrolige.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

16 Komentari

Podeli:

Košarka

Vidi sve

U fokusu

Vidi sve