Atletika

Nedelja, 16.08.2009.

09:59

Prekid dominacije Etiopije na 10000

Prvog dana takmičenja na atletskom SP u Berlinu, zlatne medalje su osvojili reprezentativci SAD, Rusije i Kenije.

Izvor: B92, zvanični sajt

Autor:B92, zvanični sajt

U bacanju kugle vodila se velika borba, a zlato je pripalo Amerikancu Kristijanu Kentvelu koji je ostvario najbolji rezultat ove sezone 22 metra i 3 centimetra. Srebrno odličje pripalo je Poljaku Tomašu Majevskom koji je kuglu bacio 21 metar 91 centimetar, dok je bronzu osvojio Ralf Bartels iz Nemačke sa 21,37 metara.

U trci na 10.000 metara najbrža je bila Linet Čepkemvoj Masai iz Kenije, koja je tu deonicu prešla za 30 minuta, 51 sekundu i 24 stotinke. Srebro i bronza su otišli u Etiopiju. Meseret Melkamu je za pobednicom zaostala samo jednu desetinku, a Vude Avalev 71 stotinku. Na taj način prekinuta je dvanaestogodišnja dominaciaj Etiopije na Svetskim prvenstvima u ovoj disciplini, a Masaijeva je do zlata došla izvanrednim finišem, u kome je prestigla svetske šampionke.

Valerij Borčin iz Rusije osvojio je zlatnu medalju u brzom hodanju na 20 kilometara. On je stazu prešao za jedan čas, 18 minuta i 41 sekund. Srebro je pripalo Hau Vangu iz Kine, a bronza Ederu Sančesu iz Meksika. U konkurenciji 45 takmičara, srpski atletičar Predrag Filipović je zauzeo 35. mesto.

Svakako da su najviše pažnje privukle kvalifikacione borbe na 100 metara u konkurenciji atletičara. Prvog dana su trčana dva kruga, je se 16 najbržih plasiralo u polufinale. Ono što je karakteristika prvog dana su rezultati – Asafa Pauel je trčao 9.95, Tajson Gej 9.98, a Majkl Rodžers, Danijel Bejli, Jusein Bolt, Dvejn Čembers, Darvis Paton, Ričards Tompson i Majkl Frater ispod 10.10.

Džesika Enis je sjajno otvorila takmičenje u sedmoboju. Ona je prepone trčala 12.93, a u skoku u vis bila je jedina koja je preskočila 1.92 metra. U bacanju kugle Britanka je ostvarila lični rekord sa 14.14 metara. Olimpijska šampionka Natalija Dobrinska je dominirala u kugli sa 15.82, ali je Enisova trčala 200 metara 23.25 sekundi i prvi dan završila sa 4124 poena.

Drugog dana održaće se kvalifikacije i finale u bacanju kugle za atletičarke, kvalifikacije na 800 metara za atletičarke, kvalifikacije u bacanju koplja za atletičarke, 3000 metara stiplčez za atletičare, kvalifikacije na 100 metara za atletičarke, finale na 20 kilometara brzog hodanja za atletičarke, polufinale i finale trke na 100 metara za atletičare, kvalifikacije u troskoku za atletičare, polufinale na 400 metara za atletičarke, polufinale na 400 metara sa preponama za atletičare i tri discipline sedmoboja.

Srpski atletičari drugog dana takmičenja na svetskom šampionatu neće izlaziti na borilišta.