Smešten duboko ispod planine Zlatar, u blizini Konjica u Bosni i Hercegovini, Titov bunker, poznat kao "Atomska ratna komanda" ili ARK, danas je ne samo spomenik istorije nego i atraktivna turistička destinacija.
Tokom Hladnog rata, ovaj podzemni kompleks bio je tajno vojno sklonište, zamišljeno kao sigurno utvrđenje za tadašnjeg jugoslovenskog predsednika Josipa Broza Tita i njegov najbliži političko-vojni krug u slučaju nuklearne pretnje.
Danas, ovaj monumentalni podzemni prostor nudi uvid u jedno od najneobičnijih razdoblja evropske istorije.
Titov bunker sada je otvoren za javnost i funkcioniše kao muzej i prostor za razne umetničke izložbe, privlačeći posetioce iz svih krajeva sveta.
Osim što je vojno sklonište, ovaj bunker svedoči o ogromnim ulaganjima i merama preduzetim tokom Hladnog rata kako bi se zaštitili ključni državni zvaničici od mogućih nuklearnih napada.
Samo jedna žena je smela da uđe
Influenserka Nina nedavno je posetila ovaj kompleks, a ostala je iznenađena koliko je bunker očuvan i funkcionalan. Tokom svog obilaska, videla je sobe namenjene najvišim državnim zvaničnicima, ali i one za vojnike, koje su bile skromno opremljene.
Zanimljivo je da je jedina žena za koju je bilo predviđeno mesto u bunkeru bila Titova supruga, Jovanka Broz, koja je, prema Titu, opravdano bila deo vojne elite. Oni su jedini imali bračni krevet, dok su ostali članovi vrha morali da spavajz u individualnim ležajevima.
Izgradnja ovog impresivnog skloništa započela je davne 1953. godine, a trajala je gotovo 26 godina, završivši tek 1979. godine.
Sam projekat bio je strogo poverljiv, a troškovi njegove izgradnje u današnjim uslovima bi iznosili oko 4,6 milijardi američkih dolara.
Ninu je posebno fascinirala tehnologija kojom je bunker opremljen, što je omogućavalo besprekornu komunikaciju sa spoljašnjim svetom, čak i u uslovima potpune izolacije.
Titova velika tajna
Bunker, koji se nalazi na dubini od 280 metara ispod površine, prostire se na neverovatnih 6.500 kvadratnih metara.
Sastoji se od preko stotinu soba, uključujući radne osbe, komunikacijske centre i privatne odaje namenjene Titu. Ovaj kompleks mogao je da smesti oko 350 ljudi, s dovoljno zaliha hrane, vode i goriva za šest meseci preživljavanja u slučaju nuklearne katastrofe.
Iako je impresivan u svojoj veličini i opremi, bunker nikada nije bio iskorišćen u svrhu za koju je izgrađen. S raspadom Jugoslavije i završetkom Hladnog rata, bunker je postao relikt prošlosti, a njegovo postojanje dugo je ostalo skriveno od javnosti.
Svedoci smo velikih klimatskih promena koje će, između ostalog, uticati i na količinu snega na planinama. Međutim, to nije jedini faktor koji može da utiče na sezonu skijanja i zimovanja za kakva smo do sada znali.
Ministar turizma Husein Memić izjavio je da je u turizmu koji se stalno razvija i donosi sve veći devizni priliv, dosta i sive ekonomije a da su najveći problem korisnici privatnog smeštaja i strane platfome koje kod nas rade nelegalno.
Evropska komisija (EK) je usvojila dva predloga za digitalizaciju pasoša i ličnih karti, koje je nazvala "EU Digitalna putna aplikacija", za pojedince koji putuju u i iz šengenske zone.
Poslednjih dana, iako je oktobar, od Stavrosa do Kalvale plaže su krcate, među brojnim turistima najviše ih je s Balkana, posebno Srba, koji uživaju u toplom moru i nižim cenama smeštaja i hrane.
Ostrvo Severni Sentinel smešten je u Bengalskom zalivu, nedaleko od obala Indije i Tajlanda, a svojim tirkiznim morem i peščanim plažama mami na uživanje.
Japan je poznat po jelima i delikatesima od kojih se diže kosa na glavi, ali ne od ukusa. To potvrđuju brojni tradicionalni delikatesi i načini konzumiranja, a takav slučaj je i sa odorigui hranom.
Jedna mlada studentkinja medicine je u anonimnoj objavi na Redditu uporedila život u Srbiji i drugim zemljama, s obzirom da je živela u Austriji, Poljskoj, Mađarskoj i drugim državama.
Svedoci smo velikih klimatskih promena koje će, između ostalog, uticati i na količinu snega na planinama. Međutim, to nije jedini faktor koji može da utiče na sezonu skijanja i zimovanja za kakva smo do sada znali.
Ministar turizma Husein Memić izjavio je da je u turizmu koji se stalno razvija i donosi sve veći devizni priliv, dosta i sive ekonomije a da su najveći problem korisnici privatnog smeštaja i strane platfome koje kod nas rade nelegalno.
Suđenje američkom reperu Šonu Didiju Kombsu za zaveru, trgovinu ljudima i prevoz osoba radi prostitucije počeće 5. maja, odlučio je danas njujorški sudija Arun Subramanijan.
U toj nesreći 27 osoba je izgubilo život, preživela je samo stjuardesa Vesna Vulović, koja je pala s visine od otprilike 10.000 metara i postala svetska senzacija.
Poznata glumica Lupita Njongo potvrdila je da je raskinula sa glumcem Džošuom Džeksonom, nešto manje od godinu dana nakon što se saznalo da su zajedno.
Naučnici su razvili "pilulu za vežbanje" koja oponaša koristi koje bi donelo trčanje od 10 kilometara. Međutim, da li je to zdrava alternativa fizičkom vežbanju, posebno za one koji zbog zdravstvenih razloga ne mogu redovno da treniraju?
U Srbiji oko 15 odsto stanovništva pati od nekog oblika mentalnog poremećaja, saopštila je danas farmaceutska kompanija Teva/Actavi povodom Svetskog dan mentalnog zdravlja.