Izvor: B92

Nekada među najlepšim gradovima Rimskog carstva, Leptis Magna leži zapuštena nakon višedecenijskog građanskog rata u Libiji. Iako je trenutno turisti zaobilaze, neki vide mogućnost da se to promeni.

Poseta Leptis Magni, isturenom rimskom gradu na južnoj obali Sredozemlja, "putovanje je u vremenu, poniranje u istoriju", tvrdi Abdelsalam Ueba, libijski posetilac.

Grad koji su osnovali Feničani, a zauzeli Rimljani, rodno je mesto Septimija Severa, rimskog cara od 193. do 211. godine koji je vojevao bitke od Iraka do Engleske.

Smešteni na brežuljku sa zapanjujućim pogledom na more, odlično sačuvani ostaci uključuju baziliku, hipodrom i pozorište u koje je moglo da se smesti 15.000 gledalaca.

Među nekoliko retkih stranih turista je Ihab iz Iraka, koji je vozio 120 kilometara iz Tripolija kako bi deci pokazao mesto koje je i njega oduševilo u detinjstvu.

"Leptis Magna je lepa, najlepši rimski grad izvan Italije", kaže 34-godišnji doktor.

Nasilje koje je preplavilo Libiju nakon zbacivanja Moamera Gadafija 2011. godine zabrinulo je Unesko koji je Leptis Magnu uvrstio na listu ugrožene svetske baštine.

Područje oko drevnog rimskog grada dosad je, međutim, uglavnom bilo pošteđeno borbi.

"Nije bilo direktnih napada na Leptis Magnu ili pretnji da će ih biti", kazao je Azedin al-Kakih, direktor odseka za antikvitete u muzeju u sklopu nalazišta.

Pretnje su druge vrste - manjak novca za održavanje i vladine podrške.

Devet izvanrednih mesta na koja turisti ne smeju da kroče

"Godine 2020. pokrenuli smo projekte čiji je završetak planiran još pre 50 godina", objašnjava Al-Fakih i nabraja sanitarne čvorove i ogradu.

"Ali su arheološka iskapanja zaustavljena, a održavanje se svodi samo na površinsko."

Fakih priznaje da nakon 10 godina ratovanja i uništene zemlje vlada ima "važnijih problema".

Za vreme Gadafijevog režima država je živela od nafte i turizma gotovo da i nije bilo.

Napeti odnosi s drugim državama i sankcije takođe su obeshrabrivali strane turiste.

Gadafi je turističke vize počeo da izdaje 2003. godine i čak je osnovao Ministarstvo turizma, jer je zemlja počela sa poboljšanjem odnosa sa zapadom.

Ali sve je stalo 2011. godine, kada je narodnim ustankom uz pomoć NATO-a dugogodišnji lider zbačen, a zemlja potonula u haos.

Primirje potpisano pre godinu dana održava se i to budi nadu da zemlja može da krene dalje.

Libija: sledeća hit destinacija Mediterana?

Inženjer Omar Hidan koji volonterski promoviše Leptis Magnu veruje u veliki potencijal za turizam.

"Leptis Magnu država je oduvek zanemarivala, a ona vredi više od deset naftnih izvora", kaže on.

Fakih se slaže. Mogla bi da bude izvor velikih prihoda kad bi se njom pravilno upravljalo.

"Ovde bi mogle da bude otvoreno hiljade radnih mesta, mogli bi da dođu milioni turista i donesu milijarde dolara. Doći će dan kad će naftni izvori presušiti, a Leptis Magna će ostati", rekao je.

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.