Izvor: B92

Napuštena industrijska postrojenja, stare vile, bolnice – jedni ih vide kao sramotu, drugi kao uzbudljiv motiv za fotografisanje. Pogledajte deset zaboravljenih mesta sa posebnim šarmom.

Dvorac Dvaziden, Zasnic

Od velelepnog zdanja bankara Adolfa fon Hanzemana na ostrvu Rigen, ostale au samo ruševine. Sagrađen od peščara, granita i mermera, dvorac je bio najskuplje zdanje svog vremena. Nakon rata su u njemu bile smeštene izbeglice, dok 1948. nije miniran kako bi se iskoristile cigle. Od tada morate da uložite malo napora kako bi ste pronašli ostatke.

Hotel Zipendorf, Šverin

Kako bi se podstakao turizam, 1910. izgrađen je hotel na Šverinskom jezeru. Često su se menjali i vlasnici i namena hotela, i uvek je bilo poteškoća. Ovaj zakonom zaštićeni spomenik kulture od 1990. zvrji prazan. Bilo je više pokušaja oživljavanja; ideje su se kretale od dnevnog hotela pa do rušenja i izgradnje stanova. Ali, do sada se nije dogodilo ništa.

Ludnica Domjih, Nojštrelic

Ovo mesto je sve do danas zadržalo mračni osećaj. Nekada je to bio veoma moderan kompleks, u kojem je bilo mesta za 200 pacijenata. U okviru "akcije čišćenja" T4, nacistima je ovo mesto služilo kao tranzitna stanica za mnoge osobe sa invaliditetom na putu u centre za ubijanje. Zgrada je propadala decenijama. Ali, od 2010. u njoj se održavaju koncerti i pozorišne predstave.

Zatvor Hoenšenhauzen, Berlin

Štazijev zatvor Hoenšenhauzen u Berlinu je bio mesto užasa. Zatvorenici su morali u podrumu nekadašnje velike kuhinje da izgrade 60 ćelija bez prozora. Ćelije su bile opremljene jednim drvenim krevetom i jednom kantom. Više od 20.000 političkih zatvorenika DDR, ovde je mučeno psihički i fizički. Zatvor je danas moguće posetiti kao spomenik u kojem su postavljene mnoge izložbe.

Tojfelsberg, Berlin

Sa istoka Berlina na Zapad. Na Tojfelsbergu (Đavolje brdo) se nalazi nekadašnja američka stanica za prisluškivanje sa pet radarskih kupola. Brdo je napravljeno veštački, od ruševina iz Drugog svetskog rata. To je drugo po veličini uzvišenje u gradu. Ovo područje se danas koristi za kulturne manifestacije i nudi mnogo prostora za umetnike grafita. .

Šprepark, Berlin

Brod duhova, čamac sa labudom i prevrnute figure dinosaurusa - tako danas izgleda nekadašnji park zabave u DDR. "Kulturni park Plenervald" ranije je obilazilo 1,7 miliona turista godišnje. Od njegovog zatvaranja 2002. godine prostor je poptuno zanemaren. Park može da se obiže samo sa vodičima, a Grad Berlin radi na novom konceptu.

Lečilište Grabovze, Oranienburg

Ovde su bili Džordž Kluni i Met Dejmon. Ali ne iz medicinskih razloga. Snimali su film "Monuments Men". Jedno udruženje se od 2005. zalaže za ponovnu izgradnju plućnog lečilišta, koje je nemački Crveni krst osnovao 1896. Sada bi trebalo da postane centar za obrazovanje dece i mladih. A do tada ostaje jedno fascinantno zaboravljeno mesto.

Lečilište, Belic

"Alpska kuća" je deo ansambla od 60 zgrada nekadašnjeg lečilišta za obolele od turbekuloze u Brandenburgu. Na kraju Drugog svetskog rata je izgorelo u požaru, a danas su zidine obrasle zelenilom. Mnoge druge zgrade su sanirane i pretvoren u stambene objekte. Ruine je danas moguće posetiti stazom kroz krošnje drveća, koja je visoka i do 40 metara.

Vojna baza, Cosen

Oko 11 kilometara dugačak kružni put vodi kroz nekadašnju vojnu bazu, izgrađenu 1910. kao vojni poligon carske vojske. U nacističko vreme Vermaht je koristio ovo područje sa ogromnim brojem bunkera,. Nakon 1945. Sovjeti su ovde imali svoju Vrhovnu komandu, sve do povlačenja 1994. Danas ovo mesto u organizovanim turama obiđe oko 20.000 posetilaca godišnje.

Koksara Hanza, Dortmund

Rudarska industrija je preko 150 godina oblikovala Rursku oblast. Nakon zatvaranja mnogih rudnika, ovo područje se pretvorilo u lokalno područje za rekreaciju. Deo po deo, priroda je ponovo osvojila industrijska mesta, kao i Koksaru Hanza u Dormtundu ili Rudnik Colverajn u Esenu.

Najlepši srednjovekovni gradovi Nemačke

Ali, ovde ipak nije tiho: izložbe i organizovane turističke ture oživljavaju ovo uzbudljivo zaboravljeno mesto

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.