Izvor: vijesti.me

Tu nema izgrađenih ulica, hotela ni supermarketa. Jednom nedeljno pristaje brod koji vozi potrebne namirnice, a za slučaj opasnosti, na raspolaganju je helikopter vlasnika. Konji i bicikli su glavna transportna sredstva.

Na prvi pogled Nihau deluje kao idealno mesto za odmor. To je najmanje naseljeno ostrvo na Havajima, a prostire se na oko 180 kvadratnih kilometara uz zapadnu obalu Kauaija.

U ovom tropskom raju okruženom Tihim okeanom temperature su tokom cele godine između 20 i 30 stepeni Celzijusovih, a plaže su prepune retkih školjki.

Međutim, samo retki ga mogu posetiti. Naziva se zabranjenim ostrvom, jer je u privatnom vlasništvu, a do njega se stiže samo na poziv.

Kralj Kamehameha IV prodao je Nihau 1863. godine Elizabet Sinkler za 10.000 američkih dolara, a njeni naslednici – porodica Robinson – upravljaju ostrvom već više od stotinu godina.

Popis stanovništva iz 2009. godine pokazuje da na ostrvu živi 130 osoba, ali je moguće da je broj u međuvremenu dostigao 250.

Tu nema izgrađenih ulica, hotela ni supermarketa. Jednom nedeljno na Nihau pristaje brod koji vozi potrebne namirnice, a za slučaj opasnosti, na raspolaganju je helikopter vlasnika. Konji i bicikli su glavna transportna sredstva.

A post shared by Cameron Shaw (@cameronhshaw) on

Stanovnici nemaju mobilne telefone ni vodoinstalacije, a električna energija dobija se preko solarnih panela.

Vlasnici žele da održe havajsku kulturu, pa je Nihau jedino ostrvo u Havajima na kom samo retki govore engleskim jezikom.

A post shared by DisRunnerK (@disrunnerk) on

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.