Izvor: index.hr

Vest da je Evropska unija uvela nova pravila o količini novca u gotovini koja se može uneti na teritoriju Unije nije baš potpuno tačna.

Naime, ukoliko u EU ulazite ili izlazite sa preko 10.000 evra ili istim iznosom novca u drugoj valuti u gotovini, što uključuje i čekove, putničke čekove i novčane naloge, dužni ste podneti prijavu pri ulasku, to jest izlasku iz EU.

Ovo je prvobitno uređeno Provedbenom uredbom Komisije (EU) 1889/2005 2005. godine, a koja je zatim dopunjena 2018. godine.

U odredbi se navodi da se "predviđa sistem kontrola u pogledu gotovine u pratnji ili gotovine bez pratnje u vrednosti od 10.000 EUR ili više koja se unosi u Uniju ili iznosi iz Unije kako bi se dopunio pravni okvir za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma".

EU je 11.5. dopunom te uredbe, koja je stupila na snagu 3.6.2021, pooštrila kontrolu iznosa/unosa gotovine i drugih dragocenosti. Nakon 3.6.2021, "gotovinom" se smatraju i zlatne kovanice sa udelom zlata od najmanje 90%, te zlatne poluge, zrnca i grumeni sa udelom zlata od najmanje 95%.

EU nije donela novu odluku o "količini" novca, već o onome što se smatra gotovinom. Iznos od 10.000 evra, koliko je u gotovini moguće uneti u ili izneti iz EU bez prijave, od 2005. godine je nepromenjen.

Pored toga, nije ni novost da se iznosi iznad 10.000 evra moraju prijaviti deklaracijom o poreklu novca. Dopunom uredbe iz maja 2021. godine, carinska tela mogu "zatražiti da se prijavi gotovina u vrednosti od 10.000 EUR ili više koja se šalje poštom, kao teret ili kurirskim službama".

(ovo je ispravka prethodno objavljenog članka)

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.