A šta je sa ekskurzijama? Otpali Zlatibor, Divčibare...

Većina školskih ekskurzija i izleta koje su planirane za jesen biće otkazane ili odložene, a pod velikim znakom pitanja su i one predviđene za proleće.

Izvor: Blic

Petak, 24.09.2021.

21:36

A šta je sa ekskurzijama? Otpali Zlatibor, Divčibare...
Foto: Monkey Business Images/ Shutterstock

Ministarstvo prosvete je izdalo preporuke, ali su odluke ostavljene svakoj školi pojedinačno, a kako se situacija sa korona virusom menja iz dana u dan direktori još razmišljaju šta da rade i kako da svi budu zadovoljni.

Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (JUTA) tvrdi da se ekskurzije po modelu koji preporučuje Ministarstvo prosvete teško mogu realizovati, ali i da trenutno skoro i da nema zainteresovanih.

"Sa jedne strane, roditelji svesni trenutne epidemiološke situacije ni ne žele da puste decu da putuju bez obzira da li destinacija u zelenoj ili nekoj drugoj zoni. Čim mi treba da proveravamo kakva je epidemiološka situacija i da radimo testiranja znači da postoji određeni rizik. Može biti bolja ili gora, a to je znak za roditelje da, bar za sada, ne puštaju svoju decu. Sa druge strane, preporuku Ministarstva da na eksurzije mogu da idu učenici škola iz gradova u kojima je zeleni model nastave u iste takve gradove je teško realizovati. Za takve ekskurzije je potrebno vreme, a situacija se menja iz dana u dan, tako da skoro svi odustaju od toga", kaže za "Blic" Seničić.

Čeka se proleće?

Foto: Printscreen/TV Prva
U prilog tome, kako dodaje, ide i činjenica da je realizovano svega 15 odsto zamenskih putovanja koja su bila odložena zbog epidemije.

"Prošle godine imali smo dosta nerealizovanih ekskurzija koje su se, sa poboljšanjem epidemiološke situacije, mogle sprovesti tokom proleća, ali to nije bilo dozvoljeno. Tako nam je za školarce ostala jesen što po svemu sudeći isto neće biti realizovano, već ćemo čekati proleće. Sada je veliki problem agencijama da vrate novac za uplaćene aranžmane. Većina je uspela da izvrši povraćaj novca učenicima koji su završili školovanje, odnosno bivšim osmacima i maturantima srednjoškolcima. Međutim, veliki je problem sa ostalima jer se većina novca nalazi u rezervisanim hotelima koji su takođe loše poslovali, pa nisu u stanju da izvrše povrat novca."

Aleksandar Markov predsednik Foruma beogradskih gimnazija, inače nastavnik iz Osme beogradske gimnazije, kaže da njegova škola neće ići na ekskurziju ove jeseni, ali da je u nekom neformalnom razgovoru sa drugim kolegama došao do informacija da će pola gimnazija iz prestonice ići na putovanja početkom oktobra.

"Situacija je promenljiva od škole do škole. Neki su već zakazali putovanja početkom oktobra, drugi nisu ni razmišljali o tome. Ostavljeno je školama, da li su spremne da preduzmu taj rizik. Mi čekamo proleće pa ćemo odlučiti, putovanja će biti ili tada ili ga neće ni biti. Tu postoje problemi jer je situacija promenjiva na dnevnom nivou, nešto što je sada u zelenoj zoni, lako može da pređe u crvenu. Iskreno ne razumem direktore škola koji se upuštaju sada u takvu situaciju, prioritet bi trebalo da bude nastava. Ekskurzije se zakazuju unapred, raspisuje se i javna nabavka, a ne možete da menjate desitinaciju bez druge javne nabavke", izjavio je Markov.

Zelene zone

Foto: Pinkyone/ Shutterstock
Vukašin Lazović, predsednik Aktiva srednjih škola Novog Sada, kaže da su obavešteni da izlete u prirodu i ekskurzije organizuju samo ako su gradovi iz koje dolaze škole u zelenoj zoni, kao i da je planirano putovanje takođe u zelenu zonu. Novi Sad je još u zelenoj zoni, ali opcije za jesenja putovanja polako otpadaju.

"Hteli smo da drugi i treći razredi idu u Golubac i Kladovo na jesen, ali to sad nije zelena zona. Ako se situacija unormali, ići ćemo. Deca su se jako uželela putovanja i oni bi sada išli bilo gde. Ipak, kako sada stvari stoje, iako je Novi Sad u zelenoj zoni, verovatniji je scenario da jesenja putovanja premestimo za proleće. Šta će biti sa maturskim ekskurzijama voleo bi da neko može da prognozira. Ako se situacija poboljša, nadamo se putu u Italiju, Francusku ili Španiju", rekao je Lazović.

Direktor OŠ "Đorđe Natošević" iz Novog Sada, Nedeljko Đorđić, kaže da su kod njih sve ekskurzije odložene za proleće.

"Sve ekskurzije se ozbiljno planiraju i u našoj školi postoji tim koji predlaže destinacije u skladu sa gradivom koje đaci trenutno uče. Mi sada moramo prvo da vidimo koje su to zelene zone u koje možemo da putujemo pa da vidimo šta se od ponuđenih destinacija uklapa u naš program, a povrh svega taj plan može da padne u vodu jer se iz dana u dan menja epidemiološka situacija. Stoga, odlučili smo da sva putovanja odložimo za proleće u nadi da će se do tada sve normalizovati", priča nam Đorđić.

Kaže i da dodatni problem za realizaciju putovanja u septembru i oktobru stvara i činjenica da je skoro nemoguće u tako kratkom vremenskom periodu sprovesti proces javne nabavke.

"Kako sam čuo u razgovoru sa kolegama iz drugih škola, skoro svi su odlučili da ekskurzije pomere za proleće jer se one do tada mogu dobro isplanirati poštujući sve epidemiološke mere i uputstva Ministarstva. Svi se nadamo da će do tada biti bolja epidemiološka situacija te da će deca moći da putuju bez bojazni i većih problema", ističe Đorđić.

Otpali Zlatibor, Divčibare, Sokobanja

Ministarstvo prosvete je izdalo preporuku svim školama da na izlete i ekskurzije mogu da idu škole u lokalnim samoupravama koje su u zelenoj zoni. Uz uslov da im destinacija bude takođe u zelenoj zoni. Međutim, to sada nije slučaj sa Zlatiborom, Divčibarama, Sokobanjom...

Ostala je i velika nedoumica da li se žuti model koji je, na primer, trenutno na snazi u beogradskim srednjim školama, odnosi samo na srednjoškolce ili i na osnovce. Odnosno, da li osnovci koji idu trenutno regularno na nastavu mogu da putuju na ekskurzije.

Tender prošao, putovanje neizvesno
Mladen Stevanović, direktor OŠ "Kralj Petar Prvi" iz Beograda, kaže da je njegovoj školi već prošao tender za rekreativnu nastavu, ali da se još ne zna da li će putovanja biti.

"Još o tome razmišljamo, ekskurzije sigurno nećemo organizovati, ali o rekreativnoj nastavi razmišljamo. Već nam je prošla javna nabavka da to bude u Sokobanji. Ako taj deo Srbije bude u crvenoj zoni, onda sigurno nećemo ići. Bez opšteg konsenzusa u školi, nećemo ništa ni preduzimati", kazao je Stevanović.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

19 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: