Izvor: B92.net

Sretenje, državni praznik Srbije koji se proslavlja 15. i 16. februara, ove godine pada za vikend, odnosno u subotu i nedelju, pa će neradan biti i ponedeljak 17. februar.

Ovo omogućava mnogima da isplaniraju trodnevni odmor u zemlji, jer u Srbiji definitivno ima mnogo mesta i predela u kojima može da se boravi.

Srbija je bogata planinama na kojima možete uživati u brojnim sadržajima prilagođenim, kako deci, tako i odraslima, ali i banjama, koje imaju neprevaziđene spa-centre i prirodu koja donosi spokoj čak i najvećem avanturisti.

Zato i nije teško pronaći savršenu destinaciju na kojoj ćete doživeti Srbiju na najbolji mogući način.

Turistička organizacija Srbije svakodnevno podseća ljubitelje planina i banja na sve njihove prednosti. Na njima je da sa spiska izaberu mesto baš po svojoj meri. A na istoimenom spisku nalaze se svi oni predeli zbog kojih vam nisu potrebni avioni kako biste do njih stigli.

Dovoljno je da zavirite iza ćoška i da otkrijete da Srbija čuva prava prirodna bogatstva.

Direktorka Turističke organizacije Srbije Marija Labović istakla je da je našim građanima sve privlačniji koncept putovanja na produžene vikende koje provode u našoj zemlji.

"Trend iz sveta – više kraćih odmora, preslikao se i na naše turiste i mi, na sreću, imamo destinacije koje nude kvalitetan sadržaj za tu vrstu putovanja. Naši građani se više odlučuju da putuju po Srbiji, što nam je veoma drago i mi upravo iz tih razloga imamo posebnu kampanju namenjenu domaćim turistima, jer želimo da nastavimo da podsećamo građane na to koliko je naša zemlja lepa", rekla je Marija Labović.

Doživi Srbiju tokom Sretenja: Kako provesti mini-odmor u zemlji
TOS

Direktorka TOS-a je naglasila da su praznici, poput Sretenja, prilika upravo za kraći odmor u našoj zemlji. 

Za ljubitelje skijanja, kako je navela, tu su planine poput Kopaonika, gde u ovom periodu ima snega, zatim Stara planina.

Porodicama sa decom je uvek privlačan Zlatibor, a veoma su tražene i Tara, Divčibare i druge planine. Tu su i naše banje poput Vrnjačke, Sokobanje, Lukovske banje, Prolom, banje Koviljače, Vrdnika.

Planine Srbije 

Prirodne lepote srpskih planina posebno dolaze do izražaja tokom zime, kada rade ski-centri Srbije.

Koji god od planinskih centara u Srbiji da posetite, budite sigurni da nećete pogrešiti, jer svaki nudi dosta sadržaja.

Kopaonik

Kopaonik je jedan od najboljih centara u okruženju, kao i jedna od najposećenijih srpskih planina.

Ova planina raspolaže sa nešto više od 30 staza, koje se prostiru na oko 60 kilometara za alpsko i nordijsko skijanje.

Sve skijaške staze na Kopaoniku pokriva sistem s više od 20 žičara. I profesionalni skijaši i amateri mogu da nađu stazu po svom ukusu, a za decu su obezbeđeni ski-vrtići sa pokretnim trakama prilagođenim početnicima.

Tu su i škole skijanja, te zahvaljujući tome roditelji mogu da se opuste uz omiljeno piće, dok deca vredno uče da skijaju.

Doživi Srbiju tokom Sretenja: Kako provesti mini-odmor u zemlji
TO Raška

Još jedna posebno zanimljiva razonoda na Kopaoniku jeste i noćno skijanje, koje je omogućeno na tri staze, a određenim danom u nedelji se pretvara u sankališta.

Za ljubitelje noćnog skijanja u samom centru skijališta osvetljene su staze Pančićev vrh, Karaman greben i Malo jezero.

Sistemom za veštačko osnežavanje pokriveno je 97 odsto skijališta. Zahvaljujući sistemima za veštačko osnežavanje sezona skijanja traje duže, a skijaši, kako početnici, tako i oni malo zahtevnij,i mogu biti sigurni da će tokom sezone moći da uživaju u odlično pripremljenim stazama.

Žičara četvorosed "Pančićev vrh" tokom čitave zimske sezone ali i u toku leta, osim skijaša i snoubordera, prevozi i posetioce centra koji se ne bave zimskim sportovima, već panoramski razgledaju centar i bave se brojnim drugim aktivnostima koje ski-centar Kopaonik omogućava.

Doživi Srbiju tokom Sretenja: Kako provesti mini-odmor u zemlji
TO Raška

Ski-centar Kopaonik ima i sankalište na stazi Karaman greben, a ljubitelji ove planine imaju priliku da se voze i taksi-tabačem, koji vozi u unapred zakazanim terminima.

Kopaonik je predivan tokom svih godišnjih doba. Ovu planinu zovu i sunčana planina zbog toga što ima najviše sunčanih dana u godini.

Zlatibor

Zlatibor se razvio u veliki turistički centar koji i zimi i leti okuplja na hiljade posetilaca iz zemlje i inostranstva.

Zlatibor je, zbog čistog vazduha i blagotvorne, lekovite klime, proglašen i značajnim klimatskim lečilištem.

Pored skijanja, ova planina svojim posetiocima nudi i uzbudljivo sankanje na gumama tokom čitave godine.

Doživi Srbiju tokom Sretenja: Kako provesti mini-odmor u zemlji
Shutterstock/Stefcha

Zlatibor ima četiri staze, to su – Čigota, Tornik, Ribnica i Zmajevac, koje su pokrivene sistemom za veštačko osnežavanje, tako da ovaj ski-centar ne zavisi od vremenskih uslova. 

U skijanju se može uživati i bez snežnih padavina.

Sem po prelepoj prirodi, Zlatibor je i te kako poznat i po dobroj hrani. 

Sir, kajmak, kao i druga jela karakteristična za ove prostore upotpuniće vaš užitak.  Zlatibor je takođe jedna od najprivlačnijih porodičnih destinacija zbog brojnih sadržaja za decu – Dino-park, Avantura park, El Paso City – za njih su nezaobilazni.

Stara planina

Nedaleko od Knjaževca nalazi se Stara planina, najveća planina u istočnoj Srbiji. Visokoplaninski masiv prostire se kao prirodna granica prema Bugarskoj.

Gotovo pet meseci godišnje nalazi se pod snegom. Nadmorska visina na kojoj se prostire, od 1.100 do 1.900 m, ima odličan potencijal za izgradnju dugih staza za alpsko skijanje.

Doživi Srbiju tokom Sretenja: Kako provesti mini-odmor u zemlji
Shutterstock/ddisq

Babin zub, koji se nalazi na nadmorskoj visini od 1.758 m, jedan je od najlepših krajolika Stare planine.

Stara planina je brzo postala jedan od najvećih i najznačajnijih skijaških centara u Srbiji, posebno namenjen ljubiteljima skijaških sportova i kvalitetnog skijanja u okruženju neizmerne lepote i netaknute prirode.

Tara

Ukoliko ste strastveni skijaš i ukoliko se nadate aktivnom zimskom odmoru, Tara možda nije najbolji izbor za vas, jer poseduje svega nekoliko staza za skijanje. 

U pitanju su Mitrovac, Iver, Šljivovica, Beli bor, Nagramak.

Međutim, ukoliko želite da se opustite, i uživate u prirodi tokom šetnji i razgledanja znamenitosti, onda se slobodno uputite na ovu planinu.

Doživi Srbiju tokom Sretenja: Kako provesti mini-odmor u zemlji
Faery/Shutterstock

Kad ste već tu, možete da obiđete i Užice i Mećavnik. 

Naime, u Užicu možete prošetati do Trga partizana i do tvrđave Užički grad, možete da obiđete Narodni muzej i postavku u Jokanovića kući, Muzej tehnike, Hidrocentralu na Đetinji, koja je najstarija hidrocentrala u Evropi.

Pored toga, možete se voziti i Šarganskom osmicom. 

Naime, pruga uskog koloseka Osmica postoji zahvaljujući zamisli genijalnih inženjera. Do tada nesavladiv uspon Šarganskog prevoja rešili su tako što su prugu postavili u zavojite krugove oblika osmice.

Na Šarganu se desilo još jedno čudo. Naš slavni reditelj Emir Kusturica je, snimajući film "Život je čudo", otkrio sunčani breg Mećavnik i na njemu podigao svoj drveni grad kao iz bajke. 

Kad smo već kod Drvengrada, svi koji su ga posetili znaju da je odmor u njemu poseban i neprevaziđen. 

Možete obići i etno-park Terzića avlija i otići u selo Zlakusa koko biste uživali u jedinstvenoj grnčariji koja je pod zaštitom Uneska.

I da ne zaboravimo, kad ste već u poseti ovom kraju, obavezno probajte užički pršut uz čašicu rakije od šljive požegače, kao i čuvenu komplet lepinju. Nepca će vam biti zahvalna. 

Divčibare

Divčibare je planina takođe idealna kao destinacija za jednodnevna i vikend skijanja. Sem u skijanju, posetioci mogu da uživaju u prelepoj prirodi ove planine.

Doživi Srbiju tokom Sretenja: Kako provesti mini-odmor u zemlji
Slavica Stajic/Shutterstock

Divčibare predstavljaju kombinaciju čistog, planinskog vazduha i lekovitih banjskih svojstava i zahvaljujući tome ovo je pravo mesto, kako za zimske sportove, tako i za uživanje u prirodi.

Zlatar

Pored Zlatibora i Kopaonika postoji još jedna planina. Tu je i Zlatar.

Planina Zlatar idealna je destinacija za miran, opušten odmor, ali i za ljubitelje skijanja i aktivnog turizma, koji na ovoj netaknutoj srpskoj planini mogu i te kako da uživaju.

Doživi Srbiju tokom Sretenja: Kako provesti mini-odmor u zemlji
Shutterstock/Gumenjak

Radno vreme skijališta je od 10 do 15 sati. Na Zlataru mogu da skijaju i deca, početnici, ali i iskusni skijaši.

Najpoznatija je staza Briježđa, otvorena 2010. godine. Staza je duga 1.200 metara, sa plavim i crvenim karakteristikama.

Banje Srbije 

Sa dugom tradicijom lečenja lekovitim vodama, banje u Srbiji nisu samo mesta za oporavak i relaksaciju, već i prave oaze zdravlja i prirodnog blagostanja.

Među mnogim banjama u našoj zemlji ističu se neke, koje ćemo pobrojati i opisati.

Vrnjačka banja

Vrnjačka banja se s pravom smatra najpoznatijom i najposećenijom banjom u Srbiji. Njene lekovite termalne vode imaju dugu istoriju upotrebe, koja datira još iz doba Rimljana.

Vrnjačka banja se ponosi termalnim izvorima temperature od 36,5°C, identične kao ljudska telesna temperatura.

Doživi Srbiju tokom Sretenja: Kako provesti mini-odmor u zemlji
Shutterstock/Djordje Petrovic

Ove vode sadrže bogate minerale poput kalcijuma, magnezijuma i sulfata, što ih čini idealnim za lečenje problema sa probavnim sistemom, reumatskih oboljenja i dijabetesa.

Sokobanja

Sokobanja može da se pohvali predivnom prirodom, čistim vazduhom i lekovitom vodom, koji doprinose lečenju mnogih bolesti.

Sokobanja je smeštena između planina Ozren i Rtanj, a banjska tradicija Sokobanje datira još iz rimskog doba.

Doživi Srbiju tokom Sretenja: Kako provesti mini-odmor u zemlji
Live Production

Izvori u Sokobanji su poznati po visokom sadržaju minerala i prirodno izraženoj radioaktivnosti, što ovu banju čini pravim izborom za one koji traže prirodne metode lečenja i oporavka.

Lukovska banja

Lukovska banja ima ukupno 37 izvora, a termalna voda ovih izvora je od izuzetnog značaja za zdravlje i regeneraciju organizma, jer pruža lečenje raznih bolesti i stanja, te je i ova banja idealna, kako za odmor, tako i za lečenje određenih zdravstvenih stanja. 

Doživi Srbiju tokom Sretenja: Kako provesti mini-odmor u zemlji
Live Production

Lukovska banja nudi širok spektar terapijskih mogućnosti, a pored prirodnih lekovitih izvora, posetioci mogu koristiti i dodatne terapije kao što su hidroterapija, elektroterapija, magnetoterapija, kao i masaže.

Pored njih, tu su i Kuršumlijska, banja Vrdnik, Prolom banja, kao i banja Koviljača. Svaka od navedenih banja za svoje posetioce nudi ne samo izvrstan sadržaj, već i brojne mogućnosti lečenja, ali i uživanja u spa i velnes centrima.

Podeli: