
Pletene ležaljke i sat sa kukavicom: Nemački predeli u kojima zanat postaje umetnost FOTO/VIDEO
Prošli put smo vas vodili na gastro putovanje kroz Nemačku, ovog puta istražujemo njenu kulturu kroz zanatsko umeće i rukotvorine.
Oznaka "Made in Germany" u celom svetu predstavlja visok kvalitet, a odlična reputacija manufakture u Nemačkoj ne odnosi se samo na mašinsku proizvodnju, već potiče od vekovima starog zanatstva.
Pridružite nam se na putovanju umetnošću pravljenja hleba, avangardnih modnih dizajnera i drvenih ležaljki na plažama - pogledajte kako klasična zanatska izrada postaje umetnost kroz preciznost, pažnju na detalje i osećaj za tradiciju, a u zemlji koja dokazuje da se suprotnosti privlače i gde se drvene kućice susreću sa industrijskom arhitekturom, a istorijske zgrade sa Bauhausom.
Sat sa kukavicom

Nemački put sa satom vodi kroz jedan od najimpresivnijih pejzaža Švarcvalda i jedan je od najlepših puteva za odmor u Nemačkoj. Švarcvald se neodvojivo vezuje za satove sa kukavicom, koji se izrađuju od 17. veka i širom sveta uživaju status kvalitetne nemačke izrade. Interesantno je da svaki treći sat na svetu dolazi upravo iz ove oblasti.
Pržionica kafe u Celeu sa kraljevskim sjajem

Ovde miris kafe ima dugu tradiciju: Fridrih Hat je osnovao svoju prvu prodavnicu začina, čaja i zelene kafe 1851. godine, a više od 120 godina Hat ovde ima i fabriku za prženje kafe.
Danas je Huth's Kaffee & Feinkost institucija i prva stanica Celea za čaj, čokoladu, delikatese - i kafu. Sa svojom istorijskom fasadom i elegantnim enterijerom, veličanstvenim secesijskim pločicama i naravno svojih 20 domaćih pečenih kafa i espresa, ova tradicionalna radnja je jednostavno nezaobilazna stanica u ovom gradu. Najgušće zbijeni red drvenih kuća na svetu, veličanstvena palata Gelf i brojni muzeji čine posetu Celeu nezaboravnom.
Neobični dizajn

Kulturni i umetnički grad Vajmar, nekada dom pesnika Getea i Šilera, takođe ima višestruko arhitektonsko nasleđe. Pored klasične arhitekture, karakteriše ga duh Bauhausa, koji je ovde osnovan 1919. godine. Paul Kle, Oskar Šlemer i Vasilij Kandinski su neki od velikih umetnika koji su svojim idejama nepovratno izmenili svakodnevni život i zanatstvo.
Njihove karakteristične boje inspirisale su vajmarsku modnu dizajnerku Anne Gorke baš kao i sam Vajmar. U svom avangardnom dizajnom kombinuje jake boje sa minimalističkim, simetričnim formama. Ovako se prave njene jednostavne, nekomplikovane kolekcije.
Tradicionalno pečenje hleba kao umetnička forma

Začudo, ali ne postoji druga zemlja u Evropi u kojoj se hleb jede koliko u Nemačkoj i u kojoj postoji toliko širom izbor. Ovde, hleb nije samo ono što jedete. Nemačka umetnost pečenja hleba obuhvata oko 3.200 vrsta hleba i dodata je na Uneskovu listu nematerijalne kulturne baštine
Sudar srednjeg veka i ulične umetnosti

U Regensburgu ćete sresti umetnika koji vešto kombinuje gotički šarm sa modernom uličnom umetnošću. Andre Maier (zvani Cike1) uzima uzor od visokih, klasičnih stilova umetnosti, sa utkanim elementima secesije i voli da oslikava zidove zgrada u misiji da fasade Regensburga učini još lepšim.
Korpe za plažu Meklenburga - oaza blagostanja uz more
Ništa ne nudi bolju zaštitu od sunca, peska i vetra od ovog nepogrešivo nemačkog klasika napravljenog od drveta i pruća. Pletena ležaljka za plažu stvorena je u Meklenburgu-Zapadnoj Pomeraniji pre 125 godina i od tada je poznat prizor na nemačkim obalama Severnog mora i Baltika.
Korpe su toliko stabilne i udobne da u njima možete čak i da uživate u olujnim danima - ušuškani u svim vremenskim prilikama, a na čistom morskom vazduhu