Izvor: B92

Kako odmiče jun, mnogi planiraju gde će provesti zasluženi odmor, nebitno da li je u pitanju more, planina ili banja. Pandemija koronavirusa svakako je poremetila planove mnogih za letovanje, ali sa popuštanjem mera, otvaranjem granica i pojedinih ugostiteljskih objekata, i dalje ostaje nada da će moći bezbedno da se provedu dani odmora van grada ili države.

Ukoliko ste planirali da odete na željenu destinaciju autobusom, Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" izdao je preporuke kojih bi trebalo da se pridržavaju kako turističke agencije i vozači, tako i putnici.

Ono što se uvek ističe u svakim merama i preporukama jeste održavanje lične higijene kao i dezinfekcija vozila, koja podrazumevanju pranje ruku minimum 20 sekundi vodom i sapunom i korišćenje sredstava za dezinfekciju na bazi 70 odsto alkohola.

Površine koje treba brisati više puta dnevno u vozilu su kabina vozača, radna okolina vozačkog mesta, sa posebnim akcentom na kvake na vratima, volan i tablu sa komandama za upravljanje vozilom.

Vozač i putnici treba da peru ruke pre ulaska u autobus i nakon izlaska iz prevoznog sredstva, nakon stavljanja prtljaga u prtljažnik, nakon postupaka čišćenja prevoznog sredstva. Za vozača i putnike obavezna je dezinfekcija ruku na ulazu u prevozno sredstvo.

Foto: Gettyimages, Andre Coelho / Stringer

Potrebno je obezbediti kantu za otpatke sa kesom za odlaganje koja se mora zavezati pre odlaganja u kontejner.

Preporučuje se postavljanje providne fizičke barijere između vozačkog mesta i putnika (od pleksiglasa ili sličnog materijala koji se može prati i dezinfikovati sredstvima na bazi hlora u skladu sa uputstvom proizvođača ili na bazi 70 odsto alkohola), a ako to nije moguće, prvi red sedišta iza vozača ne treba koristiti za prevoz putnika.

Vozilo treba redovno provetravati i to pre početka vožnje, prilikom stajanja vozila na stajalištima, tokom vožnje držanjem prozora vozila otvorenim i nakon završetka smene i treba obezbediti kontinuirani protok vazuha

Ne savetuje se korišćenje klima-uređaja za grejanje, odnosno rashlađivanje vozila, kao i deljenje hrane i pića.

Foto: Getty Images, Chip Somodevilla / Staff

Vozači i putnici su u obavezi da nose maske, a masku treba nositi tako da prekriva nos, usta i bradu. Masku treba redovno menjati, a obavezno kada se ovlaži. Nakon menjanja maske treba oprati ili dezinfikovati ruke.

Masku treba nositi sve vreme, a posebno tokom kretanja kroz vozilo, pri komunikaciji putnika sa zaposlenima (vozač, vodič...). Treba izbegavati dodirivanje očiju, usta i nosa neopranim rukama tokom boravka u prevoznom sredstvu.

Agencija je dužna da upozori putnike pre polaska na put da su u obavezi da imaju svoje zaštitne maske i dezinfekciona sredstva i da ih obezbedi ukoliko ih putnik nema. Agencija je u obavezi da obezbedi ličnu zaštitnu opremu svojim zaposlenima.

Foto: Getty Images, Francisco Vega / Stringer

Obeležiti ulaz i izlaz za putnike posebnim nalepnicama. U vozilu postaviti obaveštenja o opštim merama prevencije (nošenje maske, pranje i dezinfekcija ruku, održavanje međusobne udaljenosti od najmanje jednog, a poželjno dva metra).

Preporučuje se da se prilikom ulaska putnika prvo ispunjavaju sedišta u poslednjem redu, i to tako što se u okviru jednog reda sedišta prvo ispunjavaju sedišta do prozora.

Preporučuje se da se između putnika nalazi po jedno prazno mesto, odnosno da sede dijagonalno iliti "cik-cak" jedan u odnosu na drugog. Putnici treba da sede tako da nisu okrenuti licem jedan ka drugom.

Ukoliko se kod nekih putnika tokom putovanja pojave simptomi bolesti, treba ih izdvojiti na posebna sedišta koja su na rastojanju od najmanje dva metra od ostalih i obezbediti transport do najbližeg doma zdravlja, odnosno do najbliže zdravstvene ustanove u stranoj zemlji.

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.