Prošla, 2024. godina bila je u znaku pice, precizirao je svetski gastro vodič Taste Atlas, dok je u tri grada bivše Jugoslavije najtraženiji bio jedan te isti specijalitet.
Poznati svetski gastronomski vodič Taste Atlas je objavio svoju godišnju listu najboljih kuhinja na svetu. Sve kuhinje su rangirane na osnovu glasova publike, a ocenjivane su na osnovu sastojaka, specijaliteta i pića koja su neizostavan deo gastronomije. Pored toga, vodič izdvaja i gradove u kojim se najbolje jede, a prošla godina je bila u znaku pice.
Dobar deo svetskih putnika odlazi na putovanja kako bi istraživao lokalne običaje, kulturu ali i hranu. Ako je vaše putovanje insprisano doručkom, ručkom ili večerom, sa mnogo zaustavljanja za međuobroke između, Taste Atlas ima listu gradova koje morate posetiti.
Ove godine Taste Atlas je objavio, osim najboljih kuhinja i hrane, listu koja sadrži 100 gradova sa najboljom hranom na svetu. Na listi se, očekivano, među prvih deset našlo čak šest italijanskih gradova, italijanska regija Kampanija proglašena je za region sa najboljom hranom, a grad sa najboljom hranom na svetu je Napulj.
Napulj je dobio gotovo najveću moguću ocenu, čak 4.93 od mogućih 5. Od specijaliteta, Napulj je poznat po autentičnoj pici "Napolitani", "Margariti" i "Marinari", koju možete probati u čuvenim picerijama poput "L’Antica Pizzeria da Michele" ili "Sorbillo".
Ulična hrana poput prženih kuglica testenine"Frittatine di Pasta" i sveže "Mozzarella di Bufala" nezaobilazni su delikatesi.
Za sladokusce tu su "Sfogliatella", hrskavi kolač punjen kremom od rikote i limuna, i "Baba al Rum", desert natopljen rumom. Pored toga, tu je i tradicionalna supa od školjki "Zuppa di Cozze", koja odražava morsku tradiciju Napulja.
Evo koji su gradovi zauzeli prvih 15 pozicija:
1. Napulj
2. Milan
3. Bolonja
4. Firenca
5. Mumbaj
6. Rim
7. Pariz
8. Beč
9. Torino
10. Osaka
11. Madrid
12. Njujork
13. Đenova.
14. Nica
15. Lima
Iz regiona, najbolje su se se kotirala tri grada: Sarajevo koje se nalazi na 46. mestu, potom Zagreb koji je zauzeo 59. poziciju, dok je Beograd na 68. mestu.
U Sarajevu su turiste najviše oduševili sarajevski ćevapi, burek, begova čorba, bosanski lonac i sarma.
U Zagrebu su najbolje ocenjeni, takođe sarma, zagrebački odrezak, zapečeni štrukli i salata od hobotnice.
Kada je reč o specijalitetima koji su se posetiocima srpske prestonice najviše dopali, na orvom mestu je pljeskavica, potom slede: Karađorđeva šnicla, prebranac, leskovačka mućkalica i naravno sarma.