Izvor: Višnja Vasić

Najnovije holandske granične kontrole biće sprovedene uglavnom bez službenika zbog problema sa kapacitetom.

Holandija je nedavno objavila da će ta zemlja sprovoditi granične kontrole od ponedeljka 9. decembra 2024. godine, a sada je rečeno da će mere biti sprovedene uglavnom bez službenika zbog problema sa kapacitetom.

Ova mera će ostati na snazi u periodu od šest meseci i usmerena je na borbu protiv neregularnih migracija i krijumčarenja migranata.

Granični prelazi, makar većina njih će biti bez posade, jer jednostavno nema osoblja za raspoređivanje, rekao je sindikat Marver za Telegraaf.Nl.

Nova pravila na granicama: Kreću strože kontrole i problemi
Shutterstock/Africa Studio

"Čujem oštre reči iz Haga o strožim kontrolama. Možda ministar nije proverio koliko nam je kapaciteta smanjeno u proteklih 25 godina", rekao je Sven Šuitema iz sindikata Koninklijke Marehause, policijskih snaga koje rade kao deo holandske vojske i odgovorne su za bezbednost granica.

Holandija će od 9. decembra sprovoditi granične kontrole duž granice tokom šest meseci u cilju borbe protiv iregularne migracije i prekograničnog kriminala, najavio je ministar za azil Marjolein Faber.

Uz neku "kreativnu računicu" Marehause je pronašao oko 50 ljudi koji mogu privremeno da doprinesu graničnoj kontroli, rekao je Šuitema.

To malo pomaže, ali granica je velika. Vidno veće prisustvo duž granice zahtevalo bi stotine dodatnih ljudi. Održavanje svih graničnih prelaza 24/7 zahtevalo bi hiljade dodatnih ljudi.

"Dobijamo dodatnih 150 miliona evra, ali to je potrebno da se popune praznine koje su nastale u trenutnoj kontroli granice. Nije namenjen za dodatne zadatke", kazao je.

Marehause već vrši "mobilne provere" duž granice. Prema Šuitemi, većina njih se dešava na 12 velikih prelaza između Holandije i Belgije. To se verovatno neće mnogo promeniti od ponedeljka, kada počinje šest meseci dodatnih graničnih kontrola, rekao je on.

"Od 9. decembra ćemo češće proveravati više ljudi. Koliko često i koliko opsežno proveravamo zavisi od situacije", rekao je portparol za novine.

Nova pravila na granicama: Kreću strože kontrole i problemi
Shutterstock/Bumble Dee


Ideja koja stoji iza graničnih kontrola je da otežaju ilegalnu migraciju. Postoje sumnje u to koliko će ove provere biti efikasne, bez obzira na to što samo nekoliko graničnih prelaza može biti popunjeno. Na primer, Marehauseu nije dozvoljeno da odbije tražioce azila na granici.

"Tražioci azila takođe mogu da podnesu zahtev za azil u Holandiji tokom graničnih kontrola. Oni su potom sprovedeni u prihvatni centar, gde se razmatra njihova prijava", potvrdio je Marehauze za novine.

Podsetimo, Holandija nije jedina država članica Šengena koja trenutno drži granične kontrole. Trenutno još sedam zemalja Šengena/EU sprovodi granične kontrole. Te zemlje su Nemačka, Danska, Francuska, Italija, Norveška, Švedska i Slovenija.

Nemačka je odlučila da 16. septembra ponovo uvede unutrašnje granične kontrole na svim svojim kopnenim granicama. Od tada granične vlasti sprovode kontrole svih onih koji na teritoriju Nemačke ulaze iz bilo koje od njenih susednih zemalja.

Prvog dana ovog meseca Francuska je takođe ponovo uspostavila granične kontrole sa svim svojim susednim zemljama. Cilj ove mere je, prema rečima francuskih vlasti, suzbijanje neregularnih migracija i osiguranje nacionalne bezbednosti usred povećanih terorističkih pretnji.

Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) počeće da se primenjuje iduće godine.

Podsećanja radi, ETIAS se zalaže za Evropski sistem putnih informacija i autorizacije. Svrha sistema je da prikupi informacije o putnicima koji trenutno putuju bez viza u Evropsku uniju i osigura da pojedinci koji predstavljaju bezbednosne zabrinutosti budu identifikovani pre nego što im se dozvoli putovanje u šengenske zemlje.


 

Podeli: