Izvor: Skift

Novi trend solo putovanja sve je popularniji među starijim ženama, a hoteli i avio-kompanije se trude da specijalno za njih obogate svoje ponude.

Sajt Skift je u svom novom istraživanju nazvanom: "Žena putnica: ključni podaci i uvidi", otkrio je trend koji značajno menja sliku globalnog turizma - porast solo putovanja među starijim ženama.

Dok samo četiri odsto mladih od 18 do 24 godine kreće na solo putovanja, ova brojka skače na 25 odsto u kategoriji onih od 65 i više godina. Ovaj rastući trend odražava snažnu promenu u težnjama i ponašanju starijih žena, podstaknut željom za nezavisnošću, samootkrivanjem i slobodom i željom da istražuju svet pod sopstvenim uslovima.

Zašto solo putovanja privlače starije žene?

Samostalno putovanje ima jedinstvenu privlačnost za starije žene. Odlazak u penziju otvara vrata za starije žene, uklanjajući ograničenja profesionalnih i porodičnih obaveza.

Shutterstock/Davor Geber

Prema nedavnim istraživanjima o solo putnicama, žene prvenstveno putuju solo da bi uživale u slobodi i fleksibilnosti (87 odsto), pobegle od rutine i odgovornosti (81 procenat), da bi se fokusirale na opuštanje i brigu o sebi (78 odsto) i da bi istražile  sebe (78 odsto).

Pored toga, 53 odsto putuje solo jer im nedostaje saputnik.

Starenje stanovništva i aspiracije za putovanja

Globalno gledano, starije stanovništvo je moćna demografska grupa koja oblikuje turističku industriju. Izvršni direktor IHG-a Eli Maalouf, istakao je da su penzioneri danas zdraviji, bogatiji i željniji putovanja od prethodnih generacija.

Regioni kao što su Severna Amerika, Evropa i Kina su na čelu ove promene, a penzioneri vide putovanja kao prioritetnu investiciju u njihovo blagostanje i sreću.

Sigurnost, pristupačnost i prilika za smislene veze su ključni prioriteti za starije putnike.

Industrija putovanja se sve više prilagođavala da zadovolji jedinstvene potrebe ove demografije, ugrađujući ove prioritete u svoje usluge. Od specijalizovanih salona za starije osobe i pristupačnih opcija prevoza do personalizovanih usluga konsijerža, aerodromi i hoteli stvaraju okruženje koje daje prednost udobnosti i podršci. Tu su i prilagođeni velnes i ostali sadržaji namenjeni starijim damama.

Grupa Trip.com prijavila je prihod od 1,6 milijardi RMB (oko 224,6 miliona dolara) od starijih putnika, a mnoge agencije nude "Klub starih prijatelja" s fokusom na putnike starije od 50 godina.

Hoteli se masovno fokusiraju na bezbednost i udobnost gošći, pa im  nude smeštaj koji uključuje osoblje dostupno 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, rampe i ručke za osobe kojima je to potrebno.

Marriott-ov program popusta za starije osobe pruža snižene cene i fleksibilne opcije rezervacije. IHG-ov program popusta za starije osobe nudi posebne cene za putnike starije od 62 godine, zajedno sa pogodnostima kao što su dodatne pogodnosti za članove IHG One Revards, uključujući besplatan Vi-Fi i kasno odjavljivanje. Pored toga, IHG Hotels & Resorts promoviše „ mesece za penzionisanje “ za penzionere.

Aerodromi širom sveta se takođe prilagođavaju kako bi obezbedili lakše putovanje starijim putnicima.

Minhenski program "Assisted Travel" pruža uslugu od vrata do vrata, u Tokiju aerodrom "Haneda" nudi uslugu robota asistenata. Aerodrom "Schiphol" u Amsterdamu tvrdi da ima prvi uslugu nazvanu "prijatelj demencije".

Putno osiguranje

Putno osiguranje je postalo ključno za starije putnike zbog zabrinutosti oko hitnih medicinskih slučajeva, otkazivanja putovanja i zdravstvenih problema.

Allianz Travel Insurance osmislio je polise tako da se posebno pobrinu za starije putnike i OneTrip Prime plan pruža pogodnosti kao što su otkazivanje putovanja, prekid putovanja i hitna medicinska pokrića, kao i polisu "Otkaži iz bilo kog razloga" (CFAR). Ova opcija je posebno dragocena za starije žene koje mogu imati nesigurnosti u vezi sa svojim planovima putovanja i žele da osiguraju da mogu da otkažu put bez gubitka velikog novca.

Podeli: