Rumunija i Bugarska mogle bi uskoro da se u potpunosti pridruže evropskom šengenskom prostoru otvorenih granica, izjavio je danas mađarski ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter.
Pinter je rekao i da bi te dve zemlje šengenskom zonom Evropske unije mogle da se u potpunosti pridruže od januara 2025. godine, preneo je Rojters.
Ministar je dodao i da će konačna odluka biti doneta na sastanku ministara unutrašnjih poslova EU, 11. decembra.
Obe zemlje će na taj način imati omogućeno slobodno kretanje između država članica za oko 400 miliona građana.
Građani Srbije će moći da podnesu zahtev za ETIAS u 2025. godini, kada je planirano i pokretanje aplikacije, a ono što mnoge buni jeste da li će odobren ETIAS automatski značiti i ulazak u Evropu.
Austrija je produžila kontrolu unutrašnjih granica sa Mađarskom i Slovenijom do maja 2025., a ujedno istog meseca Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) počeće da se primenjuje.
Bugarska i Rumunija su članice evropske unije od 2007. godine, a od ove godine obe zemlje ulaze u Šengen zonu. Međutim, kako nisu ranije bile deo bezgraničnog prostora, putnici su i dalje u obavezi da pokažu pasoše pri ulasku.
Shutterstock/Ground Picture
Putnici koji dolaze avionom ili morem iz drugih zemalja šengen zone više neće morati da pokazuju pasoše po dolasku. To znači da putnici na letovima, krstarenjima i trajektima neće biti podvrgnuti proverama, što će u velikoj meri olakšati putovanja.
Iako ETIAS nije viza, ona zahteva od turista koji nisu iz EU da dobiju prethodno odobrenje pre putovanja, te je važno razlikovati nov sistem od tradicionalne vize.
Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (ETIAS) počeće da se primenjuje iduće godine, a već uveliko se priča kako će to u praksi da izgleda, kao i koji su razlozi da prijava bude odbijena.
Međutim, ako putujete kolima ili dolazite vozom ili autobusom i dalje ćete morati da pokazujete dokumenta. To je pre svega insistiranja Austrije, jer pravila koja regulišu kopnene granice još nisu uspostavljena, navodi Euronews.
Obe zemlje, bar za sada, neće promeniti postojeće valute u evro, zbog čega se između ostalog i ne očekuje da će doći do skoka cena. Takođe, pojačana konkurencija između zemalja bi mogla da uravnoteži svaku tendenciju naglog rasta cena na najposećenijim mestima. Budući da putnici mogu jednostavno uspoređivati cene, hoteli i druge kompanije žele da ostanu konkurentne.
Šengenska zona, ili samo Šengen, jeste područje koje obuhvata evropske zemlje koje su službeno ukinule granične kontrole na međusobnim granicama. Zona uglavnom funkcioniše kao jedinstvena jurisdikcija za međunarodna putovanja, sa zajedničkom viznom politikom.
Područje je dobilo ime po Šengenskom sporazumu 1985. potpisanom u Schengenu, Luksemburg.
Zahvaljujući integrisanom upravljanju granicom, u utorak je na aerodromu Nikola Tesla sprečen pokušaj krijumčarenja 26,5 kilograma marihuane otkrivene u koferima jedne putnice.
Zahvaljujući integrisanom upravljanju granicom, u utorak je na aerodromu Nikola Tesla sprečen pokušaj krijumčarenja 26,5 kilograma marihuane otkrivene u koferima jedne putnice.
Jedna od najpopularnijih i naprodavanijih autorki Džej Kej Rouling, koja je napisala priče o Hariju Poteru, izazvala je novu polemiku objavom na društvenoj mreži X.
Okovi otkriveni na arheološkom nalazištu u Gozi, u istočnoj egipatskoj pustinji, dokazuju da su bar neki rudari u vreme Ptolomeja, poslednje vladarske dinastije Starog Egipta, bili robovi.
Tim istraživača sa Univerziteta u Lajdenu otkrio je da jedan deo genetskog materijala ima ključnu ulogu u razvoju dijabetesa tipa 1, što bi moglo da otvori put ka novim tretmanima, pa čak i leku, objavljeno je u naučnom časopisu "Sel" (Cell).